Collateral

18. 10. 2004 - 6:48 | Téma | red

Collateral zdroj: tisková zpráva

Nejnovější z áčkových napínavých příběhů osamělých mužů Michaela Manna. Tentokrát proti sobě stojí taxikář (Jamie Foxx) a nájemný vrah (Tom Cruise), které spojuje jedno auto a tajemství noci. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. + Fotogalerie. Michael Mann ve svých filmech často zobrazuje osamělé muže při chlapské práci. Boxer, zloděj, náčelník, policista… A nájemný zabiják, to je také zajisté chlapská práce

Michael Mann ve svých filmech často zobrazuje osamělé muže při chlapské práci. Boxer, zloděj, náčelník, policista… A nájemný zabiják, to je také zajisté chlapská práce. Michael Mann v Collateral režíruje další ze svých áčkových podívaných, která si (opět) zaslouží zvýšenou pozornost.

Collateral se odehrává během jedné noci v Los Angeles. Ústředním obrazovým motivem snímku jsou dopravní křižovatky zabírané shora, ve velkých celcích a v dlouhých sekvencích. Silnice se protínají tvrdě a nesmiřitelně. Stejně tak se protnou osudy dvou hrdinů snímku, taxikáře Alexe (Jamie Foxx) a zabijáka Vincenta (Tom Cruise).

Collateral Pro Alexe je taxikařina „přechodná záležitost“. Přechází ji už 12 let. Mezitím sní o tom, že jednou bude vozit hvězdy vlastní limuzínou a když si potřebuje odpočinout od rutinní práce, stačí mu juknout na exotickou pohlednici.
Pro Vincenta je přechodná záležitost Los Angeles. „Pět zastávek. Dostat pár podpisů. Vidět nějaký kámoše a v 6:00 vypadnout z LAX.“ Vincent nechápe, jak se může Max zakopávat v takové otročině, jakou pro něj taxikařina znamená. Max nechápe Vincentovu práci jako takovou.
Collateral Max nejdřív Vincenta odmítne svézt. Pak si jej ale sám zavolá a od té chvíle jsou odsouzeni strávit spolu celou noc. Mezi zastávkami se Vincent snaží porozumět Maxovým problémům, ale místy to vypadá, jako by se spíš chtěl ujistit o vlastní jedinečnosti.

Maxovu a Vincentovu „extrémní jízdu“ od začátku zkomplikují dvě věci: Maxovi v hlavě vrtá Annie (Jada Pinkett Smith), právnička, kterou vezl v podvečer, a také to, že při první vražedné zastávce dopadne mrtvola na auto a pocuchá kapotu, aby poté zmizela v kufru, věčné memento.
Zatímco Vincent Maxe nabádá, aby nebyl bačkora a Annie zavolal, Max doufá, že je po cestě nechytí policajti, kteří by chtěli nabořený taxík kontrolovat.
Drama se jinak drží jednoduchého, ale fungujícího principu „bumerang“: hrdinova činnost se v jeden okamžik obrátí proti němu samému. Mann i scénárista Stuart Beattie jsou v tomto tak svědomití až radost pohledět.

Collateral Tom Cruise dostal po dlouhých pěti letech, které uplynuly od Andersonovy Magnolie zase jednou šanci rozehrát svůj talent do výšek, kterých je schopen dosáhnout málokdo. Ve svém šedém ohozu, s šedými vlasy i strništěm je Vincent skutečným šedým vlkem, samotářem ve své vrcholné etapě, podobně jako magnetizující prošedlý kojot přecházející širokou losangeleskou silnici.
Skvělou práci odvedl i Jamie Foxx. Alex ale není jeho letošní největší rolí. Foxx září především v biografickém dramatu Ray, kde ztvárnil Raye Charlese takovým způsobem, že Oscar visí nad Foxxem proklatě nízko.

Collateral se z velké části odehrává v reálech losangeleské noci. Mizerné světelné podmínky však byly pro filmaře výzvou, nikoli problémem. Na většinu záběru použil Mann citlivou HDTV kameru, a tak je na plátně vidět víc, než viděli herci na place.
Bezešvé řemeslo doplňuje neviditelný střih a inteligentní hudba.

Collateral není žádným krvavým masakrem, ale napínavým i vtipným krimi thrillerem. Mann, jeden z mála skutečných tvůrců v současném Hollywoodu, však zejména v první polovině nechává divákovi prostor k jemnému přemýšlení nad pohnutkami figur, které jsou tak důvěryhodné, že by mohly sedět v řadě před vámi.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.