Clerks 2 – soundtrack (různí interpreti)

3. 7. 2008 - 9:54 | Téma | red

Clerks 2 – soundtrack (různí interpreti) zdroj: tisková zpráva

Abych byl upřímný, moc si nepamatuji, že by se mi někdy do ruky dostal soundtrack k předchozím filmům Kevina Smithe

Abych byl upřímný, moc si nepamatuji, že by se mi někdy do ruky dostal soundtrack k předchozím filmům Kevina Smithe. O to víc mě pak překvapilo, na jak vysoké úrovni je kompilát k jeho aktuálnímu počinu Clerks 2. Bez nadsázky by se dalo říct, že Smith dokázal desku vyšperkovat skrytými klenoty svoji domácí diskografie na podobné úrovni, jako už to léta platí o deskách k filmům Quentina Tarantina, Roberta Rodrigueze či Jima Jarmusche. V dobách, kdy mají soundtracky plnit především konzumní účely za každou cenu, potěší když někdo prohrabe archívy a přijde s něčím, co je radost poslouchat.

Smith tu v rámci téměř jedné hodiny udělal výživný koktejl padesát na padesát, kde se vtipné filmové dialogy střídají se skladbami, které dobou vzniku nesahají ani za práh našeho milénia. Po úvodní hlášce na téma Anne Frank vs. Helen Keller hned potěší Talking Heads a jejich (Nothing but) Flowes s poněkud letní atmosférou (tak si vlastně říkám, který song od Talking Heads v sobě tuhle atmosféru nenesl). Hned po nich nastupují Kind Diamond – musím říct, že tihle šílenci mi vždycky zněli jako partička metalistů, co se rozhodla hrát něco mezi art rockem a českým undergroundem. Nutno říct, že v momentech kdy se do vyloženě art rockového sóla vloží dvojkopák či hystericky vytáhlý heavy metalový ječák mají něco do sebe... Na Clerks 2 si King DIamond utrhly hned dvě osobní zastávky: Welcome Home a The Invisible Guest.

Ostatně dvakrát se ozve i autor původní filmové hudby pro Clerks 2 – James L. Venable. V prvním případě se jedná o hodně příjemnou intrumentální skladbu s country kytarou a jižanskou náladou ve stylu Ry Coodera (Neckin´ on The Swing), v tom druhém (Goin´ Away Party) už trošku přestřelil s laciným syntetickým dubem.

Když už jsme ale u syntetické hudby a zvuku celkem typického pro 80. léta, příznivce jistě potěší Q Lazzarus s více jak šestiminutouvou skladbou Goodbye, Horses, která v sobě nese zasněnou, i tak trochu bezstarostnou atmosféru s náladou končící party. Převážně syntetické nástroje zde doprovází banální kytarové vybrnkávání a dva sympatické vokály. Podobného data je i starý hit Samanthy Fox Naughty Girls (Need Love Too). Tak mě napadá, kde je vlastně konec téhle anglické modelce, které se podařilo prorazit do hitparád na stejně vlně jako Sandra nebo Kim WIld...

Hluboko před osmdesátá léta se pak dostane v případě legendárního songu B. J. Thomase Raindrops Keep Fallin´ On My Head. Věřím, že tenhle zná snad úplně každý, možná už i pro tu spoustu filmů, ve kterých se objevil... Jackson 5 se pak připomenou ve výtečném funky ABC.

No – a aby se nedalo jen na historii, je tu pár zástupců let devadesátých: Alanis Morissette (hrála roli Boha v Dogmě, staršího snímku K. Smithe) či Soul Asylum. V případě téhle desky ale jednoznačně preferuji ty (takzvané) „oldies“ perly. Ty jsou totiž do jedné hodně dobře vybrané!

Verdikt: Dobrých písničkových soundtracků se do roka moc neurodí. Tenhle výtečně kombinuje převážně archivní záležitosti (60., 70., 80. ...) s vypečenými dialogy z filmu a já ho jednoznačně doporučuji.

Hodnocení: 90 %

Seznam skladeb:

01. Talking Head – (Nothing But) Flowers (5:33)

02. King Diamond – Welcome Home (4:36)

03. James L. Venable – Neckin´on The Swing (3:50)

04. King Diamond – The Invisible Guests (5:04)

05. Q Lazzarus – Goodbye, Horses (6:27)

06. B.J. Thomas – Raindrops Keep Fallin On My Head (3:02)

07. Jackson 5 – ABC (2:58)

08. All Too Much – Think Fast (3:24)

09. James L. Venable – Goin´ Away Party (1:44)

10. Samantha Fox – Naughty Girls (Need Love Too)

11. Alanis Morissette – Everything (4:36)

12. Souls Asylum – Misery (4:24)

+ dialogy

Celkový čas: 56:43

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.