Christopher Reeve

- Téma autor: red

Zemřel představitel Supermana. Americký herec Christopher Reeve, představitel Supermana v sérii filmů natočených na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, zemřel v neděli 10

Christopher ReeveAmerický herec Christopher Reeve, představitel Supermana v sérii filmů natočených na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, zemřel v neděli 10. října 2004 ve věku 52 let. Reeve, který byl od roku 1995 ochrnutý na celém těle, zemřel ve svém newyorském domě poté, co v sobotu upadl do komatu po srdeční zástavě. Jeho problémy se vystupňovaly minulý týden, kdy jej postihla infekce. Skončila tak kariéra charismatického herce, který se nejvíce proslavil jedinou rolí, v řadě filmů však dokázal, že je schopen zahrát i složitější postavy. Přestože byl po pádu z koně devět let upoután na invalidní vozík, hrál v několika filmech i po svém úrazu. V roce 2000 pohnul ukazováčkem a speciální cvičný režim mu umožnil posílit nohy a ruce. Podařilo se mu také znovu získat cit v některých částech těla. V posledních letech byl známý především svou podporou výzkumu léčby ochrnutých pacientů.

Christopher Reeve: SupermanChristopher Reeve se narodil 25. září 1952 v New Yorku. Studoval na Cornellově univerzitě v Ithace. Na televizní obrazovce se poprvé objevil v seriálu "Love of Life", v němž v letech 1974 až 1976 hrál postavu Bena Harpera. První filmová šance se mu naskytla roku 1978 v thrilleru Gray Lady Down. Právě v tomto roce odstartovala jeho závratná kariéra, poté co ve snímku režiséra Richarda Donnera Superman vytvořil dvojroli novináře Clarka Kenta a hrdiny Supermana. Režisér druhého (1980) a třetího dílu (1983) Richard Lester samozřejmě opět svěřil ústřední postavu osvědčenému herci, a Christopher Reeve se tak zapsal do povědomí většiny filmových diváků právě jako Superman. I kdyby v jeho filmografii vedle čtyřdílné supermanovské série (poslední díl byl natočen v roce 1987 a Reeve spolupracoval na jeho námětu) nebyl již žádný jiný snímek, zůstal by Reeve přesto miláčkem publika. Role hrdiny, který nikdy nedopustí, aby zlo ohrožovalo jeho americké spoluobčany a s elegantní grácií odráží útoky proti nim, mu vynesla čestné místo v srdcích filmových fanoušků.

Christopher Reeve: Soumrak dneChristopher Reeve si však byl vědom ošidnosti popularity filmové hvězdy spojované pouze s jednou, pro Američany navíc tak slavnou postavou. Snažil se proto získat role i v dalších, a to i umělecky významějších snímcích. Jednou z takových postav byl např. Basil Ransome v romantickém dramatu Bostoňanky (1984), zasazeném do 19. století. O rok později opět zabodoval coby pilot Edgar Anscombe v dobrodružném snímku Georga Millera The Aviator (1985). K jeho nejlepším hereckým výkonům jistě patří Američan Lewis, který v předvečer druhé světové války navštíví sídlo britského aristokrata Lorda Darlingtona ve filmu Soumrak dne (1993).Většinou však Reeve vystupoval v bězných komerčních snímcích, jakým je například americký remake britské sci-fi Vesnice prokletých, který v roce 1995 natočil režisér John Carpenter. Tento film byl jednou z posledních Reevových hereckých příležitostí před osudným úrazem. Reeve si zlomil krční páteř v květnu 1995, když byl vyhozen z koňského sedla při závodech ve virginském Culpeperu.

Christopher Reeve: Vesnice prokletýchPo měsících rehabilitace, která mu nakonec umožnila dýchat samostatně delší dobu, se pustil v Kongresu do lobování za lepší pojištění proti fatálním poraněním. Již jako invalida neschopný pohybu hrál hlavní roli v remakeu Hitchcockova filmu Okno do dvora (1998). Jeho Jason Kemp měl oproti původní postavě ztíženou roli (James Stewart hrál fotografa se zlomenou nohou) - byl celý nepohyblivý. I přes svůj těžký handicap se Christopher Reeve odhodlal k další filmové tvorbě (v roce 2003 se pokusi vrátit do svého životního příběhu malou rolí v nové verzi Supermana), a to i z pozice režisérské. Pod jeho vedením byl v roce 1997 vytvořen televizní film In the Gloaming, v letošním roce k němu přidal televizní drama Brooke Ellison Story (2004). Ačkoliv jeho herecká účast v mnoha snímcích byla již jen symbolická (vystupoval v různých televizních pořadech), neztratil přízeň diváků ani jejich morální podporu.

V poslední době byl Christopher Reeve v péči nemocnice Northern Westchester Hospital, zemřel však doma mezi členy své rodiny.

Diskuzní fórum:

Co pro Vás znamenal Christopher Reeve (Superman)?

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.