Christian Bale

3. 7. 2009 - 8:09 | Téma | red

Christian Bale zdroj: tisková zpráva

[Christian Bale] Uplynulo mnoho let od chvíle, kdy se Christian Bale jako dvanáctiletý vtělil do role malého Jima vyrůstajícího v japonském zajateckém táboře v dramatu Stevena Spielberga Říše slunce a oslnil celý filmový svět

Christian_Bale
[Christian Bale]

Uplynulo mnoho let od chvíle, kdy se Christian Bale jako dvanáctiletý vtělil do role malého Jima vyrůstajícího v japonském zajateckém táboře v dramatu Stevena Spielberga Říše slunce a oslnil celý filmový svět. Devětadvacetiletý britský herec si vyzkoušel Shakespeara, záporáky v hollywoodských filmech i hrdiny v postkatastrofickém světě. Jedním z nich je i John Preston v akčním snímku Equilibrium. Přestože se Bale ve filmovém světe pohybuje již od dětství, nestal se zatím vyloženě zářivou hereckou hvězdou. Definitivní průlom zaznamenal až s comicsovým dobrodružstvím Batman začíná. Za svou dvacetiletou hereckou kariéru prošel mnoha filmovými žánry a rukama mnohých významných filmařů, Spielbergem počínaje a Kennethem Branaghem konče. Je talentovaným hercem, schopným zahrát shakespearovskou postavu stejně věrohodně jako hrdinu akční sci-fi nebo bezcitného vraha.

Narodil se 30. ledna 1974 v Pembrokeshire ve Walesu jako nejmladší ze čtyř dětí (má tři sestry). Herecká kariéra malého Christiana začala už v devíti letech, kdy se poprvé objevil v televizní reklamě. V televizi se mu zjevně zalíbilo, natočil snímek Anastázie a objevil se také v seriálu Heart of the Country. Pak přišel jeho první velký konkurz na první „opravdový“ film. Dvanáctiletému Baleovi se v roce 1987 podařilo prosadit mezi čtyřmi tisíci dalších malých uchazečů o roli Jima ve válečném snímku Stevena Spielberga Říše slunce.

Christian_Bale
[Equilibrium]

V adaptaci románu J.G. Ballarda si zahrál chlapce, jenž se za 2. světové války ztratí svým rodičům a dostává se sám do japonského zajateckého tábora. Z nevinného a trochu rozmazleného chlapce se po čase stává otrlý mladík, schopný přežít v nelidském prostředí. Bale je v roli naprosto strhující, ona proměna, jíž ve filmu prochází, doslova bere dech a Bale se dokázal herecky vyrovnat například Johnu Malkovichovi, po jehož boku si zahrál. Za svou roli dostal mimo jiné cenu pro nejlepšího mladého herce. Spielbergův film sice nezaznamenal výraznější komerční úspěch (přitom patří k jeho nejlepším filmům), ale Bale odstartoval svoji kariéru ve velkém stylu. Touto rolí si sáhl hned v začátku kariéry na vrchol, který jen těžko někdy překoná.

Christian_Bale
[Království ohně]

Vzápětí se mladému herci nabídky na role v zajímavých filmech jen hrnuly. Kenneth Branagh mu svěřil malou roli ve svém režijním debutu a prvním filmovém zpracování Shakespeara Jindřich V. Kromě filmu se věnoval i televizním produkcím a objevil se v televizním zpracování dobrodružného Ostrova pokladů společně s Charltonem Hestonem. V roce 1993, kdy odrostl dětským střevícům začal dostávat „dospělejší“ role, třeba v dramatu Swingaři situovaného do nacistického Německa. Zahrál si mladíka, jenž spolu s kamarády stojí proti fašismu, nakonec však podlehne propagandě a stane se členem Hitlerjugend. V dramatu si znovu zahrál s Kennethem Branaghem. Poprvé se ukázalo, že Bale má mimořádný talent hrát přesvědčivé záporáky.

Bale se často objevoval ve filmech po boku jiných britských herců, kromě Branagha se sešel ve snímku Prince of Jutland s Gabrielem Byrnem. Hned následující rok si zahrál ve velmi zdařilé adaptaci klasického románu Louisy May Alcottové Malé ženy po boku Winony Ryderové, na základě jejího doporučení byl obsazen do role Laurieho. Se svou hereckou partnerkou z Equilibria Emily Watsonovou se sešel už v roce 1997 ve snímku Metroland.

Christian Bale Prvním čistě hollywoodským projektem byl pro Balea animovaný snímek Pocahontas, kde propůjčil svůj hlas jedné z postav (shodou okolností se později objeví také v Malickově verzi tohoto příběhu, nazvané Nový svět). Poté, co si zahrál v několika britských snímcích, mezi něž patřil i Portrét dámy, se opět více zviditelnil v roce 1998 rolí novináře ve filmu o glam rocku 70. let s názvem Sametová extáze. Krátce nato se objevil v další shakespearovské adaptaci, tentokrát komedii Sen noci svatojánské. Až do konce devadesátých let se Bale držel v pozadí, na kontě měl řadu zajímavých rolí, nicméně ve filmech, které moc velkou díru do světa neudělaly. V nedávných letech ale přišly nabídky z Hollywoodu. Bale se objevil v roli hlavního padoucha v krimi Drsnej Shaft a posléze v kontroverzním thrilleru Americké psycho, kde ztvárnil psychopatického masového vraha schovaného pod rouškou úspěšného mladého muže. Odkopnutý přítel ve válečném dramatu Mandolína kapitána Corelliho či hrdina chránící hrstku přeživších v akčním sci-fi Království ohně jsou dalšími postavami, jimiž Bale dokazuje, že dokáže zahrát takřka cokoliv.

Jeho další snímek – Equilibrium – poskytl Baleovi šanci zahrát si velmi zajímavou postavu muže bez emocí, který se ve společnosti potlačující veškeré lidské city obrátí proti systému, za nějž bojoval, aby se z něj opět stal "člověk". Z talentovaného dítěte se stal vyzrálý mladý herec, jenž dokáže i ve vedlejších rolích strhnout divákovu pozornost na svou stranu. Dalším z výrazných příspěvků do jeho filmografie je ústřední role v comicsové podívané Batman začíná. Hit světových kin od režiséra Christophera Nolana o proměně čestného multimilionáře Bruce Waynea v maskovaného superhrdinu by měl být pouze úvodem k nové batmanovské trilogii s Balem v hlavní úloze. Nolan navíc Balea povolal i do svého kouzelnického thrilleru Dokonalý trik. Před Temným rytířem, druhým batmanovským snímkem, se Bale představuje jako idealistický rančer Evans ve westernu 3:10 Vlak do Yumy. Pak už se ale Bale znovu oděl do kostýmu Netopýřího muže a jal se bojovat s anarchií a zločinem – výsledkem byl ohromný kasovní trhák a zároveň jedna z nejlepších comicsových podívaných vůbec. Drsným akčním hrdinou se stal ve filmu Terminator Salvation.

Za prahem třicítky je Bale velkou hollywoodskou hvězdou. Otázka je zda o to zanícený ochránce životního prostředí, milovník zvířat a od roku 2000 šťastně ženatý muž vůbec stál. Doposud pro něj byly důležité především zajímavé filmové projekty s nabídkou rolí, jež byly hereckou výzvou, které vždy beze zbytku využil.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.