Charles Bronson

- Téma autor: red

Jeden z legendárních Sedmi statečných. Muž s drsnou tváří a jemnou duší, který hrál ve stovce televizních i celovečerních filmů a k jehož zálibám patřilo kromě malířství i pěstování květin, kdysi prohlásil: "Myslím, že vypadám jako kamenolom, který někdo vyhodil do vzduchu

Muž s drsnou tváří a jemnou duší, který hrál ve stovce televizních i celovečerních filmů a k jehož zálibám patřilo kromě malířství i pěstování květin, kdysi prohlásil: "Myslím, že vypadám jako kamenolom, který někdo vyhodil do vzduchu."

Charles BronsonAmerický herec Charles Bronson se na stříbrném plátně objevoval nejčastěji v rolích mužů, kteří drsnými pěstmi obhajují právo. Společně s dalšími šesti statečnými kamarády ubránil malou mexickou vesnici proti banditům, právo si dokázal zjednat i tenkrát na západě s foukací harmonikou v ústech. Vítězil nad vrahy i násilníky. V sobotu však svůj nejdůležitější boj prohrál. Ve věku 81 let podlehl zápalu plic. Na Bronsona, který několik let trpěl Alzheimerovou chorobou, již v pistolnickém ráji čeká jeho pět kamarádů ze Sedmi statečných. Yul Brynner, Steve McQueen, Brad Dexter, James Coburn a Horst Buchholz. Jediným dosud žijícím je Robert Vaughn, který byl ve filmu váhavý střelec Lee. Právě role indiánského míšence Bernarda v legendární westernové klasice Sedm statečných mu přinesla jeden z prvních výrazných úspěchů. Na scénu, kdy zahání do úkrytu trojici mexických chlapců a stihne jej při tom kulka banditů, se nezapomíná.

Charles BronsonK rolím tvrdých a drsných chlapíků, které jen tak něco nezlomí, Bronsona předurčovala jeho tvář plná vrásek s ostře řezanými rysy, na níž se jen stěží objeví úsměv. Se svým mušketýrským knírem se poprvé objevil ve filmu Villa Rides a od 70. let se stal trvalou součástí jeho image. V obličeji jako by měl vepsané i těžké mládí, které coby jedno z 15 dětí prožíval v rodině litevských přistěhovalců. Ačkoli ukončil střední školu a projevoval i značný malířský talent, následoval profesi svého otce a společně s bratry pracoval v uhelných dolech, aby pomohl živit rodinu. K filmové kariéře začal směřovat po druhé světové válce, během níž sloužil u vojenského letectva. Po válce střídal zaměstnání, mimo jiné i boxoval. K herectví se dostal přes studium umění a filmový debut si odbyl v roce 1951. Do širšího diváckého povědomí stoupil v televizních seriálech (Neúplatní, Uprchlík, Bonanza aj.). První hvězdnou roli dostal ve filmu Válka gangů a později v klasice Sedm statečných režiséra Johna Sturgese. Stejný režisér ho pak obsadil do role kopáče tunelu Dannyho Velinského ve Velkém útěku a pro válečný film Tucet špinavců si ho vybral režisér Robert Aldrich.
Charles BronsonPak přišla hubenější léta, a tak se Charles Bronson v roce 1968 vydal do Evropy. Jeho mezinárodní věhlas posílily zejména tituly Pušky pro San Sebastian, Studený pot, Valachiho svědectví, Cestující v dešti a především role mexického mstitele v klasickém westernu Sergia Leoneho Tenkrát na Západě. Do Hollywoodu se vrátil jako hvězda nejvyššího lesku a svou pozici si upevnil zejména rolí architekta bez milosti mstícího násilí a vraždy na svých blízkých v thrilleru Přání zabít. Jednu z posledních rolí Bronson ztvárnil ve třech dílech televizního thrilleru Rodina policajtů, kde si zahrál inspektora Paula Feina. Jeho filmového syna ztvárnil Joe Penny, představitel Jakea z úspěšného televizního seriálu Jake a tlusťoch.

Charles Bronson, vlastním jménem Charles Buchinsky, se narodil 3. listopadu 1921 v Ehrenfieldu v Pensylvánii. S první manželkou Harriet Tendlerovou měl dvě děti. Druhá žena, herečka a producentka Jill Irelandová, si přivedla z prvního manželství s Davidem McCallumem dva syny. S Charlesem měli dceru Zuleiku a adoptovali syna Jasona, který však v roce 1989 zemřel. Jill, s níž Bronson hrál v mnoha filmech, předčasně zemřela v roce 1990 na rakovinu. Ještě před tím Bronsona ale údajně stihla seznámit s o 40 let mladší filmovou producentkou Kim Weeksovou, kterou Bronson pojal v pořadí za třetí choť na konci roku 1998.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.