České filmy roku 2001

7. 5. 2007 - 9:55 | Téma | red

České filmy roku 2001 Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Tato stránka je updatována 24. 1. 2002. Aby stránky nebyly tak dlouhé, rozčlenili jsme je na několik sekcí. Připravované české filmy. České filmy, které měly premiéru v roce 2000. Hlavní rozcestník sekce Český film (širší nabídka). Premiéry českých filmů v roce 2001 [Z filmu 24] 24 (Čtyřiadvacítka) Režie: David Beránek, hrají: Martin Trnavský, Barbora Seidlová, Jiří Tomek

csfilm
[Z filmu 24]
 • 24 (Čtyřiadvacítka)
  Režie: David Beránek, hrají: Martin Trnavský, Barbora Seidlová, Jiří Tomek.
  Stejný nápad jako Ivo Trajkov (srovnej níže s filmem The Movie) měl i David Beránek. Takže tu máme Jízdu 2. Tentokrát má jít o road-movie s chevroletem, v němž po krádeži peněz prchá dvojice hlavních hrdinů před trestem.
  Premiéra měla být původně v září 2000.
  Premiéra: 11. 1. 2000.
  Oficiální stránky filmu.

 • otesanek

 • Otesánek / Greedyguts
  Režie: Jan Švankmajer, hrají: Kristina Adamcová, Jana Kretschmerová, Veronika Žilková, Jan Hartl.
  Alžbětka si jednoho dne všimne, že sousedovic Otík není jen tak obyčejné dítě. A četba pohádky K. J. Erbena ji v tom jenom utvrzuje.
  Světová premiéra filmu byla 5. 9. 2000 na Benátském filmovém festivalu.
  Česká předpremiéra byla 24. 9. 2000 v kině MAT.
  Oficiální premiéra v ČR: 25. 1. 2001.
  Stránky filmu s ukázkami ze scénáře.

  zpekla2

 • Z pekla štěstí 2
  Režie: Zdeněk Troška, hrají: Michaela Kuklová, Miroslav Šimůnek, Karel Gott, Dana Morávková, Sabina Laurinová, Daniel Hůlka.
  Pokračování úspěšně-neúspěšné pohádky. Zlá princezna se spojí se zlým králem, aby se pomstili novému královskému páru. A chtějí vypěstovat z vajíčka nového draka. Navíc zlá sestra Markýtky se vetře na zámek také s pomstou v srdci.
  Premiéra: 1. 2. 2001.
  Pravděpodobně oficiální stránky, ale ta grafika!

  rebelove

 • Rebelové
  Režie: Filip Renč, hrají: Jan Révai, Lubo Kostelný, Jaromír Nosek, Jiřina Bohdalová, František Němec
  Na jaře roku 1968 se v jednom českém pohraničním městečku setkají tři maturantky a tři vojenští zběhové a zásadně se změní jejich příští osudy. Ústředním motivem je milostný příběh Šimona a Terezy, do kterého nijak nezasahují politické události tohoto klíčového roku našich dějin. Spojovacím prvkem celého příběhu jsou hity šedesátých let v čele s ústřední melodií Stín katedrál.
  Premiéra: 8. 2. 2001.
  Oficiální stránky filmu.

  artfilm01

 • Krajinka
  Režie: Martin Šulík, hrají: Marián Labuda, Jan Kraus, Jiří Schmitzer, Iva Janžurová, Věra Galatíková.
  Freska, zachycující osudy Slovenska ve 20. století. Příběh je sestaven z mikropříběhů v zapomenutém kraji východního Slovenska. Premiéra: 15. 2. 2001.
  Oficiální stránky filmu, zprovozněné v polovině listopadu. Najdete zde i trailer.

  plastic

 • Plastic People of the Universe
  Režie: Jana Chytilová
  Dokumentární celovečerní film o historii a tvorbě této hudební skupiny plus záběry z jejich amerického koncertu. Vzhledem k nedávnému úmrtí Mejly Hlavsy můžete vidět jedny z posledních záběrů tohoto muzikanta.
  Premiéra: 28. 2. 2001
  Oficiální stránky filmu

  paralel

 • Paralelní světy
  Režie: Petr Václav, hrají: Karel Roden, Lenka Vlasáková, Jitka Schneiderová, Martina Šmuková, Gábina Škrabáková, Marek Daniel.
  Příběh vztahu dvou mladých lidí - architekta a překladatelky.
  Premiéra: 8. 3. 2001.
  Stránky distributora k filmu

  cabriolet

 • Cabriolet
  Režie: Marcel Bystroň, hrají: Pavla Jirásková, Tobiáš Jirous, Kateřina Winterová, Karel Dobrý, Eva Vojtová, Inka Brendlová.
  Na digitální kameru natáčený a na 35mm film přepsaný snímek o lásce dvou mladých lidí, z nichž ona je těžce nemocná a on na možnost jejího uzdravení pořádá koncerty. Dříve jsme z nedostatku podrobnějších informací říkali tomuto projektu Jízda 3, ale o road movie prý v žádném případě nejde. Přečtěte si v recenzi, proč zní název filmu stejně jako značka auta, a co s tím vším má tohle auto společného. :-) Hudbu složil Ivan Kral.
  Premiéra: 29. 3. 2001
  Zde budou oficiální stránky filmu
  Zde již jsou stránky ČT k filmu

  vyhnani

 • Vyhnání z ráje
  Režie: Věra Chytilová. Hrají: Boleslav Polívka, Jan Antonín Pitínský, Milan Šteindler, Chantal Poullain.
  Film o filmu - aneb hořká komedie o natáčení na nudapláži a o tom, nakolik je člověk ještě člověk, a nakolik opicí. Jak se dočtete v několika recenzích, i té naší, pravděpodobně nejhorší a nejslabší film Věry Chytilové, z něhož diváci, pokud nějací přijdou, odcházejí v polovině.
  Premiéra. 19. 4. 2001.

  finale_plzen_02

 • Když děda miloval Ritu Hayworthovou (Als Grossvater Rita Hayworth Liebte)
  Film, který je z pohledu jeho autorky do značné míry autobiografický, sleduje životní zvraty v rodině třináctileté Hany Zelenohorské, kterou její rodiče spolu s mladší sestrou odvezou v létě 1969 do emigrace v Německu. Vzpomíná především na moudrého dědečka, který zůstal v Čechách, a vyrovnává se s emigrantskými potížemi.
  Scénář a režie: Iva Švarcová. Hrají: Karen Fisherová (Hana), Vlastimil Brodský (dědeček), Vladimír Hajdu (otec), Eva Gawryluková (matka), Charles Brauner, Veronika Albrechtová (Maruška), Dagmar Manzelová, Jiří Lábus, Hanuš Bor, Jan Hrušínský, Oldřich Vízner a další. Německo 2000.
  Česká premiéra: 23. 4. 2001 na festivalu Finále Plzeň 2001.

  tms_recenze

 • Tmavomodrý svět
  Režie: Jan Svěrák, hrají: Ondřej Vetchý, Oldřich Kaiser, Linda Rybová, Kryštof Hádek, Tara Fitzgerlad aj.
  Film vypráví o osudech českých pilotů stíhacích letadel, kteří působili za druhé světové války ve Velké Británii ve službách Royal Air Force.
  Premiéra: 17. 5. 2001
  Oficiální stránky filmu
  Stránky Worldonline k filmu

  kruh

 • Kruh (Vrtulky z javora)
  Režie: Věra Šimková-Plívová, Drahomíra Králová, hrají: Pavla Hermanová, Veronika Žilková, Emília Vášáryová, Magda Reifová, Jiří Pecha, David Matásek, Jan Potměšil.
  Příběh dívky, které nehoda zabrání v rozvoji talentu sportovní gymnastky. Dívka se pak musí naučit žít na vozíčku.
  Premiéra: 7. 6. 2001.

  kralovsky_slib

 • V červenci se plánují na Letní filmové škole Uherské Hradiště (27.7. - 5.8.2001) předpremiéry filmů Vadí nevadí (režie Eva Borušičová) a Medvědí srdce (režie: Arvo Iha).

 • Královský slib
  Režie: Kryštof Hanzlík, hrají: Lucie Vondráčková, Klára Issová, David Kraus, Maroš Kramár
  Filmová pohádka, v níž si roli kluka zahrála Lucie Vondráčková a roli princezny Klára Issová. Přesto nejde tak docela o pohádku.
  Premiéra: 13. 9. 2001.

 • Fimfárum
  Režie: Vlasta Pospíšilová, Aurel Klimt
  Prozatím jen středometrážní animovaný film, složený ze čtyř příběhů knihy pohádek Jana Wericha - Lakomá Barka (1986, VP), Až opadá listí z dubu (1991, VP), Splněný sen (2001, VP) a Fimfárum (2001, AK). Aurel Klimt míní ještě natočit pohádku František Nebojsa, pak by byly jednotlivé filmy uvedeny jako celovečerní titul.
  Premiéra: 19. 9. 2001

 • Babí léto
  Režie: Vladimír Michálek, hrají: Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Ondřej Vetchý.
  Film o pětasedmdesátníkovi mladému duší, který se odmítá smířit se stářím. S kamarádem se rozhodne splnit si ještě poslední dva sny. Oba jsou však prý pěkní lotři.
  Premiéra: 27. 9. 2001.

 • Zítra bude nebe (Jutro bedzie niebo)
  Scénář a režie: Jaroslaw Marszewski. Hrají: Krzystof Pieczynski, Ola Hamkalová, Rostislav Kuba a další. Produkce: Cinepol, Polská televize, Vacek film. Polsko-ČR 2001.
  Řidič dodávky, dítě na útěku a přejetý pes ve filmovém debutu absolventa FAMU Jaroslawa Marszewského...
  Premiéra v ČR: 5. 10. 2001 (v Městské knihovně v Praze). O uvedení do české distribuce není zatím rozhodnuto.

 • Podzimní návrat
  Řecký televizní a filmový režisér Stavros přijíždí do moravské metropole Brna, aby převezl ostatky svých prarodičů do milovaného Řecka. Stavros prožil větší část svého života právě v bývalém Československu a v tomto městě. Návrat do důvěrně známých míst vyvolává v protagonistovi intenzivní vzpomínky na dětství, které strávil nejdříve v dětských domovech a posléze u babičky a dědečka, kteří zde v nucené emigraci také zemřeli.
  Scénář a režie: George Agathonikiadis
  Hrají: Jiří Bartoška, Vilma Cibulková, Jan Kačer, Miroslav Vladyka, Vladimír Javorský, Irene Papa, Titos Vandis a další
  Architekt scény: Karel Černý (nositel Oscara za film M. Formana Amadeus)
  Hudba: Vangelis
  Předpremiéra: 10. 7. 2001 na 36. MFF Karlovy Vary. Premiéra: 11. 10. 2001.
  Stránky ČT Brno k filmu
  Stránky MFF Karlovy Vary k filmu

 • Nachové plachty
  Režie: Miroslav Janek.
  Stylizovaný celovečerní dokument o neobvyklém divadelním představení bratří Formanů, odehrávajícím se několik hodin na parníku, brázdícím Vltavu.
  Jednu věc nechápu - od kdy se dokumenty, byť delší 60 minut, zařazují do oficiální databáze celovečerních filmů toho kterého státu? To máme v ČR tak málo skutečných hraných celovečerních snímků? Všude jinde se totiž dokumenty mezi oficiální celovečerní tvorbu nepočítají.
  Plánovaná předpremiéra: Letní filmová škola Uherské Hradiště, 27. 7. 2001
  Premiéra: 11. 10. 2001

 • Jak ukrást Dagmaru
  Režie: Jaroslav Soukup, hrají: Jaroslav Sypal, Petra Martincová.
  Bláznivá komedie o českém špionovi a lá James Bond. Natáčí se za podpory TV Nova.
  Premiéra: 25. 10. 2001.

 • Radhošť (Romance o slivovici a kamení)
  Režie: Tomáš Doruška. Hrají: Luboš Oravec, Petr Fiala, Dominika Chmelařová, Vráťa Hauser, Milan Kolmačka, Josef Mikulenka, Karel Ščuka, Veronika Mičolová, Lucie Pastorková. Nádherná civilizací nedotčená krajina srdce Valašska, podmanivá tradiční lidová muzika, nakažlivé melodické nářečí, okouzlení staroslovanskými mýty a v první řadě … slivovica. Tak by se dal charakterizovat nový český, nebo možná lépe by sedělo valašský, snímek, který dostal název po hoře, na a kolem níž se natáčelo, hoře, na které sídlí duch boha Radegasta, hoře, jež jest Valašskem.
  Barevný. ČR 2001. 40 min. Premiéra: 26. října 2001 (Rožnov pod Radhoštěm), 30. října 2001 (Praha).

 • Medvědí srdce (Karu Suda)
  Režie: Arvo Iho.
  Romantický příběh z tajgy o dvou milostných osudech a podivném vztahu lovce a medvědice. Spíše balada, než pohádka v koprodukci Estonsko-Rusko-Německo-ČR.
  Předpremiéra: Letní filmová škola Uherské Hradiště, 27. 7. 2001
  Premiéra: 25. 10. 2001 (film nakonec není brán jako český pro minimální produkční účast)


 • Hry prachu
  Režie: Martin Mareček.
  Film získal pod názvem 0/1 Příběhy čísel grant Ministerstva kultury ve výši 600 000 Kč. Jde o celovečerní dokument o summitu v Praze v roce 2000.
  Premiéra: 29. 10. 2001 na Festivalu dokumentárních filmů Jihlava.
  Oficiální stránky


 • Divoké včely
  Režie: Bohdan Sláma, hrají Pavel Liška, Tatiana Vilhelmová.
  Tragikomedie o vztazích na současném Bruntálsku a izolaci mladých lidí na současné vesnici.
  Premiéra: 8. 11. 2001

 • Zookeeper
  Režie: Ralph Ziman. Hrají: Lasse Lunderskov, Gina McKee, Sam Neill, Om Puri, Ulrich Thomsen.
  Dánský film, v němž má Pavel Nový za českou stranu 10% podíl. Příběh vypráví o bývalém komunistovi, který má řídit zoologickou zahradu v hlavním městě, dokud nepřijedou jednotky OSN.
  Česká premiéra: 22. 11. 2001.


 • Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko
  Režie: Václav Vorlíček.
  Hraná podoba známého animovaného seriálu (a dvou střihových filmů).
  Premiéra: 13. 12. 2001

 • NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

  Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

  12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

  Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
  Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

  Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

  9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

  Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
  Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

  Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

  8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

  Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
  Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

  Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

  7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

  Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.