Čelisti

29. 8. 2005 - 10:49 | Téma | red

Čelisti zdroj: tisková zpráva

Když Steven Spielberg natočil před 30 lety Čelisti, zvěsti o nich prošly i železnou oponou

Když Steven Spielberg natočil před 30 lety Čelisti, zvěsti o nich prošly i železnou oponou. Šuškalo se o jakémsi filmu, při jehož promítání diváci prchali ze sálu, a ti, co nestačili prchnout, kolabovali pod masivními srdečními infarkty. Jméno Spielberg tehdy neznamenalo nic moc, ale bylo zřejmé, že po režisérských primadonách, utápějících miliony v soběstředných projektech, nastupuje generace tvůrců, která nepotřebuje astronomický rozpočet, nedělá problémy a dokáže slušně vydělat.

Pro Spielberga byly Čelisti prvním výrazným světovým úspěchem. Přes úvodní díl seriálu Columbo a původně televizní film Duel se dopracoval k jednomu z mezních děl hollywoodské továrny na zábavu a posunul hranice žánru o kus dál. Netřeba dodávat, že jeho snímek byl a dodnes je odrazovým můstkem pro nespočet napodobitelů. A protože když dva dělají totéž, není to totéž, Čelisti zůstávají i mezi soudobou konkurencí obdivuhodně fungujícím, čistým, přímočarým a vyvážený snímkem, jak vystřiženým z učebnice. Spielberg se důsledně soustředí na jádro příběhu a nevypomáhá si zbytečnými výplněmi a nudnými vycpávkami; dávkování žánrových klišé je citlivé a funkční. Jeho oblíbené téma „rodiny jako základu státu“ v tomto případě zcela chybí. Postavy jednají věrohodně, jejich chování má motivaci a není nahodilé. Důvěryhodně vyznívá i celý příběh, možná i proto, že předlohou k němu byla stejnojmenná kniha Petera Benchleyho. Zapomenout nesmíme ani na hudbu Johna Williamse, po dlouhá léta Spielbergova dvorního skladatele. V tomto případě se Williamsovi podařilo výrazně umocnit prožitek jednotlivých scén a navíc přijít s motivem, který ve filmu funguje jako klíčový prvek. Jeho talent později potvrdila chytlavá témata ve Hvězdných válkách, E.T. nebo Indiana Jonesovi.

Děj Čelistí nás přivádí do ostrovního městečka Amity, které se chystá na každoroční letní nápor turistů. Když je žralokem zabita mladá dívka, snaží se městská rada – přes protesty náčelníka místní policie Martina Brodyho (Roy Scheider) - událost ututlat. Po smrti chlapce na nafukovací matračce už jim nezbývá než přiznat barvu. Několik rybářů se pokusí žraloka ulovit, a to se jim zřejmě povede. Do toho přijíždí na ostrov pracovník oceánologického institutu Matt Hooper (Richard Dreyfuss), jenž má o totožnosti chyceného žraloka pochybnosti a spolu s Brodym a starým námořníkem Quintem (Robert Shaw) vyplouvají na moře hledat toho pravého zabijáka.

Jako řada jiných úspěšných snímků, mají i Čelisti svá pokračování, avšak žádné z nich už nenatočil Spielberg. Ve druhém dílu (Jaws 2, 1978) uvidíme opět Roye Scheidera bránit občany městečka před lidožravým žralokem, ve třetím (Jaws 3-D, 1983) se musí identické hrozbě postavit jeho syn (Dennis Quaid) v zábavním aquaparku. Film je zajímavý tím, že byl pokusně natočen „trojrozměrně“ a pro jeho sledování potřeboval divák speciální brýle. Konečně ve čtvrtém dílu (Jaws: The Revenge, 1987) vzdoruje ostrým zubům zbytek Brodyho rodiny.

Originál je ovšem jen jeden. A přesto, že se Čelisti pravidelně objevují na všech našich TV, mají v širokoúhlém podání a se zvukem DTS stále co nabídnout!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.