Catherine Zeta-Jonesová

9. 9. 2007 - 20:50 | Téma | red

Catherine Zeta-Jonesová zdroj: tisková zpráva

Britská kráska je držitelkou Oscara. Držitelka Oscara 2003 za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli, kterého si odnesla za svůj vynikající výkon v muzikálu Chicago, se na hollywoodském výsluní pohybuje velmi krátce

Zeta-Jones Držitelka Oscara 2003 za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli, kterého si odnesla za svůj vynikající výkon v muzikálu Chicago, se na hollywoodském výsluní pohybuje velmi krátce. Kariéra britské krásky a jedné z nejsledovanějších celebrit současnosti však začala již daleko dříve v rodné Velké Británii.
Catherine Zeta-Jonesová se narodila velšskému otci a irské matce 25. září 1969 ve Swansee ve Walesu. Již od dětských let ji nesmírně lákal zpěv a tanec. Malá Catherine neváhala a již jako malá vystupovala v divadelním souboru v řadě různých představení. V patnácti letech ji už čekala první hlavní role v muzikálovém představení. Odtud už byl jen krůček na muzikálová prkna v londýnském West Endu a posléze k televizním roličkám, kterých se dočkala na začátku devadesátých let.
Hvezdy_film_Zeta_Jones
Jejím filmovým debutem byla v roce 1990 hlavní role ve francouzsko-italském snímku Šeherezáda a Gentleman. Poté se objevila v britském filmu Out of the Blue s Colinem Firthem a hostovala v jednom dílu Mladého Indiana Jonese s podtitulem Pouštní anabáze. Mimo dosah televizních obrazovek se dostala díky dobrodružnému dramatu Kryštof Kolumbus, v němž ztvárnila menší roli. V komedii Rozhádaní dědicové se sešla s bývalým „montyphytonem“ Ericem Idlem a v následujících letech natočila řadu dalších televizních snímků, z nichž nejznámější je zřejmě minisérie Kateřina Veliká a televizní Titanic, ve kterém si jí diváci poprvé měli možnost všimnout i u nás. Tímto filmem skončila éra televizní a začala ta mnohem důležitější - filmová, potažmo hollywoodská.
Hvezdy_film_Zeta_Jones
Přelomem se stal rok 1998, kdy se Zeta-Jonesová ztvárnila jeden z hlavních partů dobrodružného snímku Zorro: Tajemná tvář – krásnou Elenu. Film, ve kterém si zahrála po boku Sira Anthonyho Hopkinse a charismatického španělského herce Antonia Banderase nastartoval její zářivou hollywoodskou kariéru. Záhy po něm si zahrála vedle jiné britské herecké legendy Seana Conneryho v akčním snímku Past a následující rok jí byl v hororu Zámek hrůzy partnerem další Brit, tentokrát Liam Neeson.

Jejím následujícím filmem byly Všechny moje lásky, zdařilá adaptace románu britského spisovatele Nicka Hornbyho. Catherine Zeta-Jonesová si tu zahrála menší roli bývalé přítelkyně hlavního hrdiny, kterého ztvárnil John Cusack. Hned příští rok se s tímto sympatickým hercem setkala znovu - ve snímku Zlatíčka pro každého - satirické komedii o Hollywoodu, kde společně stvořili herecký pár, který se rozešel, ale kvůli propagaci filmu se musí dát znovu dohromady, což se neobejde bez mnoha komických situací. Zeta-Jonesová tu skvěle předvedla namyšlenou a rozmazlenou hollywoodskou hvězdu a prokázala, že oplývá také komediálním nadáním.
Hvezdy_film_Zeta_Jones
V roce 2000 se po delší známosti vdala za herce Michaela Douglase (který je o 25 let starší) a společně se sešli na plátně v jejím dalším filmu. Zeta-Jonesová si od "lehčích" filmů odskočila do vážnějšího žánru, když si zahrála manželku drogového dealera v brilantním „drogovém“ dramatu Stevena Soderbergha Traffic - Nadvláda gangů, který se stal jedním z nejlepších filmů roku a Zeta-Jonesová se poprvé dočkala nominace na Oscara za vedlejší roli. Oscarová žeň potkala i její poslední film – muzikál Chicago, které se stalo nejlepším filmem roku, posbíralo nejvíce Oscarů, z nichž jedna soška zbyla i na představitelku vedlejší role vražedkyně a kabaretní hvězdy Velmy Kellyové. Po více než 20 letech, kdy s tancem začala, mohla zužitkovat své zkušenosti a talent v muzikálu, jenž sklízí zasloužený úspěch.

Zářivá hollywoodská kariéra téhle velšské krásky pokračuje, viděli jsme ji spolu s Georgem Clooneym ve snímku bratrů Joela a Ethana Coenových Nesnesitelná krutost - snímek má být romantickou komedií, ovšem již jména osobitých nezávislých tvůrců zaručila, že se jendalo o hodně zvláštní a netradiční příspěvek do tohoto žánru. Steven Spielberg ji poté obsadil do své romance Terminál (2004). Vedle toho se Zeta-Jonesová objevila v krimikomedii Dannyho parťáci 2 (2004) a pokračování příběhů o maskovaném mstiteli Legenda o Zorrovi (2005). Svůj příklon k romancím potvrdila snímkem Koření života (2007) – o lásku jde tentokrát mezi kastoly a jídelními lístky...
Catherine Zeta-Jonesová je na vrcholu své kariéry, získala Oscara – metu každého herce, natáčí jeden film za druhým a s manželem Michaelem Douglasem patří mezi nejsledovanější herecké páry, zvláště nyní, po narození jejich druhého potomka. Velká Británie je odjakživa kolébkou vynikajících herců a Zeta-Jonesová se k nim může směle zařadit.
Další odkazy:

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.