Cannes 2006

25. 1. 2008 - 9:48 | Téma | red

Cannes 2006 zdroj: tisková zpráva

Cannes 2006: Dnes začíná 59. ročník nejslavnějšího filmového festivalu světa. Vlažné moře a horký vzduch. Ječící fanynky a mladíci v kabrioletech. Fotografové, kteří očima loví svou kořist a v ruce nabízejí vizitky

Vlažné moře a horký vzduch. Ječící fanynky a mladíci v kabrioletech. Fotografové, kteří očima loví svou kořist a v ruce nabízejí vizitky. Bulvár ověšený plakáty a nákladnými dekoracemi, rybí trh v úzké uličce a noční párty na lodích a ve vilách na skalách. Hvězdy a obchodníci, filmaři a novináři. Všech víc, než jinde. Filmy, z nichž každému by se na mnohém festivalu tisk věnoval celý týden, tady mají na prezentaci čtvrtku dne. Cannes je nejslavnější filmový festival roku a nejvýznamnější filmový trh. Ale především: je to svátek. Letos 17. – 28. května.

Cannes 2006 Festival zahajuje projekce Šifry mistra Leonarda (The Da Vinci Code) Rona Howarda. V hlavním programu je potom celkem 55 filmů ze 30 zemí. Za povšimnutí stojí, že kompletní katalog nabízí významnou porci filmů z Polska, Maďarska, nebo Rumunska. Zájem o východoevropský region nepopiratelně vzrůstá. Česko ovšem v prestižním výběru zcela chybí, jako konečně na většině velkých současných filmových akcí.

S filmem z prostředí filmu a politiky The Caiman (Il caimano) se na červený koberec vrací soutěžit Nanni Moretti (vítěz z roku 2001), Aki Kaurismäki (Velká cena 2002) uvede svou nejnovější odyseu samoty Lights of the Suburb (Laitakaupungin valot), Pedro Almodóvar (Nejlepší režie 1999) představí drama o třech generacích žen Volver s Penélope Cruzovou v hlavní roli. Ken Loach (Nejlepší scénář v r. 2002) přichází s irským bojem za svobodu z 20.let 20.století The Wind That Shakes the Barley s Cillianem Murphym a turecký režisér Nuri Bilge Ceylan (Velká cena poroty 2002) uvede introspektivní vztahové drama El laberinto del fauno Climates (Iklimler). Na Croisette se objeví i Bruno Dumont s válečnou úvahou (Flanders) a Nicole Garcia Colossal Youth (Juventude em marcha). Novější generaci tvůrců v soutěži zastupuje Sofia Coppola (Marie Antoinette), Alejandro González Ińárritu (Babel), nebo Richard Linklater (Fast Food Nation) a Xavier Giannoli (The Singer (Quand j’étais chanteur)). Černými koni soutěže by mohli být Guillermo del Toro (Pan’s Labyrinth (El laberinto del fauno)) a Richard Kelly (Southland Tales).

Prezidentem hlavní poroty je režisér Wong Kar-Wai, kterého zde doplňují herečky Monica Bellucci, Helena Bonham Carter, Zhang Ziyi, herec Samuel. L. Jackson a režiséři Patrice Leconte, Lucrecia Martel, Tim Roth a Elia Suleiman.

Let číslo 93 Mimo soutěž nabídne hlavní program například komedii Clerks II Kevina Smithe, dokudrama Let číslo 93 (United 93) Paula Greengrasse, nebo architektonický dokument Sketches of Frank Gehry Sydneyho Pollacka.

V sekci Un Certain Regard bude k vidění pásmo tématicky laděných epizod renomovaných tvůrců Paris je t’aime a také druhý Linklaterův letošní film – rotoskopický thriller Temný obraz (A Scanner Darkly). Přidružený program International Critics' Week Section pak nabídne výběr prvních a druhých filmů evropských a latinskoamerických tvůrců. Mimo jiné se bude promítat pásmo Destricted, nebo první norský CGI animovaný film Free Jimmy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.