Čachtickou paní měla hrát Famke Jannsenová

- Téma autor: red

PRAHA 24. ledna 2006 (ČTK) - Hollywoodská kráska nizozemského původu Famke Janssenová bude čachtickou paní ve velkofilmu o největší vražedkyni všech dob a nejbohatší uherské šlechtičně Alžbětě Bathoryové

PRAHA 24. ledna 2006 (ČTK) - Hollywoodská kráska nizozemského původu Famke Janssenová bude čachtickou paní ve velkofilmu o největší vražedkyni všech dob a nejbohatší uherské šlechtičně Alžbětě Bathoryové. Od poloviny prosince ho natáčí režisér a scenárista Juraj Jakubisko, ale teprve v těchto dnech svou hrdinku přivítal v Praze.

Po absolvování střední ekonomické školy v Amsterodamu začínala Janssenová jako modelka. V polovině 80. let pracovala pro kosmetickou firmu a přesídlila do USA, kde na univerzitě vystudovala tvůrčí psaní, literaturu a navštěvovala herecké kurzy. Před kamerou začínala například v seriálech Star Trek. Tělesnou zdatnost prokázala v hororu Chobotnice, hrála ve snímcích Celebrity Woodyho Allena, Hráči Johna Dahla, v bondovce Zlaté oko a v trilogii X-Men.

"Je nejvhodnější herecky i vizáží s ohledem na to, že do příběhu vstoupí pětadvacetiletá a odejde ve čtyřiapadesáti," řekl Jakubisko o čtyřicetileté herečce. I když prý půjde o proměnu poměrně malou, neboť Bathoryová byla bledá a chudokrevná. "I z toho pramení fámy, že se koupala v krvi krásných panen; nevím, proč to dnes některý z kosmetických salonů nezkusí," dodal.

Juraj JakubiskoJakubisko chce, aby herecká hvězda Janssenové stoupala. K popularitě jí podle něj přispěje i sci-fi X-Men, jejíž třetí díl má světovou premiéru v květnu. "Mně se nesmírně líbí," přiznal. Herečka ho přitahuje také tím, že je stejný workoholik jako on.

"V minulých dnech jsme si prošli scénář, děláme zkoušky kostýmů, make-up i kamerové zkoušky. První záběry s ní začnu natáčet v polovině února. Chce přijet zhruba deset dní před tím, chce zkoušet s partnery, musí se připravit na zvládnutí šermu i renesančních tanců," dodal Jakubisko. Loni v létě uvedl, že snímek s rozpočtem kolem tří set milionů korun se bude natáčet v angličtině a obsazení bude mezinárodní. Vznikne ve spolupráci českých, slovenských, maďarských a britských producentů, s premiérou počítá v roce 2007.

Prvních pět natáčecích dnů filmu Bathory bylo v prosinci v Čachticích a v Muzeu liptovské dědiny v Pribylině. V lednu štáb pracoval na hradě Točník, kde hráli například Bolek Polívka, Jiří Mádl a Andrej Hryc. Režisér netají, že chce poodhrnout roušku tajemství, vyvrátit krvavou legendu a ukázat, že už v době renesance šlo o politicko-mocenské intriky. "Na hororovou část se zaměřila řada hollywoodských tvůrců. Vycházeli z toho, že tato šlechtična měla zavraždit 650 osob, čímž se dostala do Guinnessovy knihy rekordů. Já ji chci z této knihy vymazat," uvedl s tím, že nepřipravuje horor, ale akční politický thriller.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.