Bryce Dallas Howardová

22. 4. 2007 - 17:28 | Téma | red

Bryce Dallas Howardová zdroj: tisková zpráva

Dcera herce a režiséra Rona Howarda již od svých prvních hlavních úloh prokazuje šíři svého nadání

Bryce Dallas Howardová Dcera herce a režiséra Rona Howarda již od svých prvních hlavních úloh prokazuje šíři svého nadání. Tato charismatická herečka se do povědomí diváků zapsala nejvýrazněji v dramatu Vesnice (2004), jehož režisér M. Night Shyamalan Howardovou obsadil i do titulní úlohy v pohádkovém thrilleru Žena ve vodě (2006). Další tvůrce věhlasného jména, Lars von Trier, jí pak svěřil hlavní roli v dramatu Manderlay (2005).

Bryce Dallas Howardová se narodila 2. března 1981 v – jak už její jméno naznačuje – texaském Dallasu. Jako dcera herce a předního hollywoodského režiséra Rona Howarda a herečky Cheryl Howardové vpadla Bryce do světa filmu doslova po hlavě. Málokoho tak překvapí, že si povolání svých rodičů zamilovala již od prvních krůčků a v dětství se pravidelně zúčastňovala rozmanitých kurzů a táborů pro začínající herce. Z jednoho takového setkání si navíc přivezla nehynoucí přátelství se svou vrstevnicí Natalií Portmanovou. Po střední škole se Howardová vydala cestou studia herectví na prestižních newyorských školách Tisch School of the Arts a Stella Adler Conservatory. První zkušenosti před filmovou kamerou ale Bryce získala již dávno před maturitou. Asi neudiví, že se o to zasloužil Ron Howard, který dceři svěřil drobné úložky v rodinné tragikomedii se Stevem Martinem Rodičovství (1989) nebo v dramatu podle skutečné události Apollo 13 (1995). Již jako slibná začínající herečka se pak Howardová objevila v otcově vánoční komedii s Jimem Carreym Grinch (2000) v roličce drobounké obyvatelky vesničky Kdosice. Zatím naposledy se pak mihla v otcově snímku v roce 2001, kdy v dramatu Čistá duše ztvárnila jednu ze studentek.

Bryce Dallas Howardová Skutečně profesionální kariéru však Bryce Dallas Howardová započala na jevištích. Svým talentem zaujala nejprve celou řadu divadelníků pohybujících se na newyorské mimobroadwayské scéně, a tak se mohla v krátké době zhostit celé řady výrazných úloh, například v dramatu Alana Ayckbourna House/Garden anebo ve hře Thorntona Wildera Naše městečko. Pěvecké nadání prokázala v muzikálu Příběh dvou měst. Debutu na Broadwayi se pak dočkala jako Mariane v moliérovské klasice Tartuffe a představila se též modernizované variaci na Shakespeara HamletMachine; na svou vysněnou úlohu, kterou je Ofélie v Hamletovi, však teprve čeká.

Bryce Dallas Howardová První výraznou filmovou úlohu získala Howardová až v komorní tragikomedii režiséra Alana Browna Book of Love (2004). Už v tomto snímku z prostředí dívčí internátní školy projevila v úloze mladičké Heather, jež se zamiluje do oblíbeného dějepisáře Davida (Simon Baker), vlohy pro role zdánlivě křehkých a citlivých, vnitrně však velmi silných dívek. Dosud nejpůsobivější výkon Bryce Dallas Howardová podala v dramatu Vesnice (2004), kde jí režisér M. Night Shyamalan svěřil roli slepé Ivy, která se jako jediná odváží zamířit přes nebezpečné lesy ve snaze zachránit život milovanému mladíkovi. Howardová zde opět ztvárňuje snadno zranitelnou, ale k největším obětem odhodlanou hrdinku. Brilantně se totiž vypořádává s postupným překonáváním dívčiny nejistoty, která vyplývá z jejího postižení. Mezi celou plejádou hereckých osobností, jakými jistě jsou Sigourney Weaverová, Joaquin Phoenix, Adrien Brody, William Hurt nebo Brendan Gleeson, se tak nejenže neztratila, ale dokonce je i mnohdy předčila.

Bryce Dallas Howardová ve filmu Vesnice Ve snímku Vesnice si pak Howardovou vyhlédl nonkonformní dánský filmař Lars von Trier, který do svého dramatu Manderlay (2005) hledal nástupkyni Nicole Kidmanové. Howardová po slavnější kolegyni převzala úlohu životem ubíjené Grace Mulliganové, hrdinky z předchozího Trierova dramatu Dogville (2003). Ta se tentokrát vydává do jižanského městečka, v němž přetrvalo otroctví až do třicátých let minulého století, kdy se film odehrává. Howardová sice nenavázala na výkon Kidmanové bezezbytku, přesto však zaujala čestné místo v galerii představitelek Trierových výrazných hrdinek po boku Emily Watsonové či zpěvačky Björk. Bryce Dallas Howardová, v soukromí striktní veganka odmítající alkohol, to s hereckou kariérou myslí vážně. Svou oddanost profesi prokázala, když se vzdala milovaného basketbalu, jemuž se donedávna velmi aktivně věnovala. Kvůli úloze v nejnovějším shakespearovském filmu Kennetha Branagha, komedii As You Like It (2006) a titulním rolím ve fantastickém thrilleru M. Night Shyamalana Žena ve vodě (2006) a v historickém dramatu Mary Queen of Scots (2006) jí ostatně mnoho času na koníčky stejně nezbylo... Do povědomí širokého publika se zapíše taky díky spektálku Spider-Man 3 (2007), kde se objevuje jako blonďatá kráska Gwen Stacyová, jedna z přítelkyň Petra Parkera (Tobey Maguire).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.