Broken Flowers - preview

25. 10. 2005 - 8:43 | Téma | red

Broken Flowers - preview zdroj: tisková zpráva

Don pátrá po matce svého syna. Bill Murray a Sharon Stone v nové tragikomedii Jima Jarmusche. +Fotogalerie. Po roli v segmentu Delirium pásma Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes) se Bill „Hromniční-krotitel-duchů-prdelí“ Murray stává také hlavní hvězdou Broken Flowers, nové celovečerní tragikomedie Jima Jarmusche

Po roli v segmentu Delirium pásma Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes) se Bill „Hromniční-krotitel-duchů-prdelí“ Murray stává také hlavní hvězdou Broken Flowers, nové celovečerní tragikomedie Jima Jarmusche.

Don Johnston (Bill Murray) je stárnoucí sukničkář. Právě od něho odchází milenka Sherry (Julie Delpy) a Don se hodlá stáhnout do bezpečí samoty. Ta mu ale tentokrát není souzena. Hrdinovi totiž přijde tajemný růžový dopis. Stojí v něm, že má 19letého synka, a ten že po svém tatíkovi zřejmě zrovna pátrá. Dopis přišel anonymně. Je ale zřejmé od koho pochází - od jedné z Donových dávných milenek.
Největší kamarád, otec od rodiny a soused Winston (Jeffrey Wright) na Dona naléhá aby zjistil, která z nich dopis poslala. Jako amatérského detektiva jej záhada navíc přirozeně vzrušuje:
Broken Flowers Winston: „Fajn. Potřebuju, abys mi napsal seznam.“
Don: „Seznam.“
Winston: „Potřebuju všechny eventuality, kdo by mohl být matkou. Dej mi seznam všech svých holek z té doby… a já to pak všechno naplánuju.“
Don: „Myslím, že jdu domů Sherlocku. Až tě to přestane bavit, tak ten dopis znič, jo?“
Don ale nakonec vyrazí na cestu, během které neohlášeně navštíví čtyři bývalé přítelkyně (žádná druhá liga: Frances Conroy, Jessica Lange, Sharon Stone, Tilda Swinton).
Každá ze zastávek přinese hrst vzpomínek, překvapení a ovlivní i Donovu přítomnost.

Tragikomedie, která měla rozpočet okolo 10 milionů dolarů, se natáčela v ok Broken Flowers olí New Yorku. Nejluxusnější obsazení, jaké kdy Jarmusch měl, také symbolizuje, že půjde o režisérův nejkomerčnější (bez nostalgie) film.
Jim Jarmusch (pro EW.com): „Napsal jsem to pro Billa, ale ne kvůli těm murrayismům, se kterýma ho máme obvykle spojenýho. Chtěl jsem udělat něco, kde by se Bill pohyboval v jiném ranku.“ K síle obsazení režisér se smíchem poznamenává: „No jo, jde z toho strach – když je všechny postavíte vedle sebe – whoa!“

Bill Murray zraje jak víno. V poslední době prožívá skutečně hvězdné období. Nadprůměrné a hořcekomediální scénáře ke Ztraceno v překladu (Lost in Translation) Sofie Coppoly i Život pod vodou (Life Aquatic with Steve Zissou) Wese Andersona poskytly Murrayovi možnost, kterou herec bez zaváhání využil. Svůj unavený a věkem zbrázděný obličej rozjasnil kromobyčejně přesnou a kultivovanou komikou, pomohl dát oběma filmům neotřelou tvář a diváky zanechal v očekávání dalších podívaných – a je to tu. Po sestehovaném saku a „zissou“ adidaskách obléká Murray v Broken Flowers temně modrou teplákovou soupravu s neodolatelnými oranžovými proužky a vypadá ve formě!
Broken Flowers Donovu ex Doru hraje Frances Conroy. K vidění byla v Letci (The Aviator), či v seriálu Six Feet Under. Carmen ztvárnila Jessica Lange, dvojnásobná držitelka Oscara (Operace "Blue Sky" (Blue Sky), Tootsie), kterou Wim Wenders nedávno obsadil do hlavní ženské role v Don't Come Knocking. Sharon Stone (Catwoman, Casino) dala Lauru a Tilda Swinton (Thumbsucker, Adaptace (Adaptation.)) Penny.
Jeffrey Wright, kterému Jarmusch svěřil figuru Winstona, zůstává se seriálem Angels in America trošku mimo hlavní světla kamer, nezapomínejme ale, že před 9 lety bravurně zahrál Jean-Michela Basquiata ve Schnabelově Basquiatovi. Julii Delpyovou si často vybírá Richard Linklater (Před úsvitem (Before Sunrise), Před soumrakem (Before Sunset)), už v 80. letech se ale prosadila v Caraxově dramatu Zlá krev (Mauvais sang).
V jedné z menších rolí se objeví i můza americké nezávislé kinematografie, Chlöe Sevigny (Manderlay, Kluci nepláčou (Boys Don't Cry)).

Broken Flowers Jim Jarmusch okouzluje fanoušky klubové kinematografie již 25 let. V roce 1980 zatřásl plátnem s godardovským superdebutem Permanentní prázdniny (Permanent Vacation). Poté ustoupil ke konvenčnější formě a během pár let natočil nezávislé bible
Podivnější než ráj (Stranger Than Paradise) a Mimo zákon (Down by Law). S Tajemným vlakem (Mystery Train) u něj začíná převažovat forma nad obsahem, ale i tak má Jarmusch zejména v Evropě neuvěřitelné renomé. Zvrat přišel s koncem tisíciletí: Ghost Dog - Cesta samuraje (Ghost Dog: The Way of the Samurai) z roku 1999 je zatím nejlepším filmem Američanovy kariéry.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.