Brittany Murphyová

13. 1. 2006 - 21:40 | Téma | red

Brittany Murphyová zdroj: tisková zpráva

Proslula rolemi dívek pohybujících se na okraji společnosti. Americká herečka proslula díky rolím mladých dívek pohybujících se na okraji společnosti. Objevuje se též často v úlohách psychicky narušených žen

Americká herečka proslula díky rolím mladých dívek pohybujících se na okraji společnosti. Objevuje se též často v úlohách psychicky narušených žen.

Brittany Murphyová Brittany Murphyová se narodila 10. listopadu 1977 v Atlantě. Ve svých devíti letech poprvé hrála v divadle, objevila se také v několika televizních reklamách. Jako čtrnáctiletá zaujala producenty sitcomů. Nejprve účinkovala v okrajových rolích v komediálních seriálech Murphy Brownová, Parker Lewis musí prohrát či Kvítko. Ve dvou sitcomech - Drexell's Class (1991) a Almost Home (1993) – získala jednu z hlavních rolí. Ani sitcomy, ani první větší filmová příležitost - rodinné drama Family prayers (1993) - velkou díru do světa neudělaly. Hitem sezóny se ale stala soudobá teenagerská komedie Bezmocná (1995), inspirovaná románem Emma od Jane Austenové. Nepopulární a chudá hrdinka Tai (její spolužačku Cher hrála Alicia Silverstoneová) pomohla Murphyové k dalším rolím dívek z rozvrácených rodin. Takovou úlohu si zahrála i v satiře Maniak (1996) s Reese Witherspoonovou.

Brittany Murphyová - 8 Mile Sci-fi komedie Šílená jízda (1996), v němž účinkovala Murphyová po boku hvězdy akčních filmů Marka Dacascose, i horor Proroctví 2 (1998) patří ke snímkům druhé kategorie. Pozitivních kritik se dočkala Brittany Murphyová i Lucas Haas za titulní role v televizním dramatu David and Lisa (1998). Šlo o příběh dvojice teenagerů - dívky s rozdvojenou osobností a uzavřeného mladíka. Drama o alkoholičce a její dospívající dceři Falling Sky (1998) pak svedlo Murphyovou dohromady s Karen Allenovou. V roli sexuálně zneužívané Daisy zazářila Brittany Murphyová v dramatu z psychiatrické léčebny Narušení (1999) po boku Winony Ryderové a Angeliny Jolieové. V roce 1999 Brittany účinkovala dvakrát společně s Kirsten Dunstovou: v satiře z prostředí soutěže o královnu krásy Drop Dead Gorgeous i v dramatu Ďáblova čísla o hrůzách holocaustu.

Brittany Murphyová - Sidewalks of New York V povídkovém snímku Na nepřátelské půdě (2000) se Murphyová představila jako lesbička opovrhovaná svými sousedy. Téhož roku Brittany účinkovala i v netradičním vyvražďovacím hororu Cherry Falls, v bondovské parodii s trojicí ženských hrdinek Angels! a v nezávislé komedii Trixie. V zajímavě obsazené "allenovské" tragikomedii Ulice New Yorku (2001) se mimo jiné sešla s Edwardem Burnsem a Heather Grahamovou. Vedle Drew Barrymoreové se objevila v dramatu Kluci v mém životě.

V tradici rolí mladých žen s narušenou osobností Brittany pokračovala výborným výkonem v thrilleru Neříkej ani slovo (2001). Tento snímek pomohl Murphyové opět o stupínek výše v hollywoodské hierarchii. Rok nato se totiž objevila v dlouho očekávaném debutu rappera Eminema 8 Mile. V částečně autobiografickém příběhu o nadaném umělci ze dna společnosti, který ke štěstí přišel, si zahrála přítelkyni hlavního hrdiny. Drogovému dramatu Šňup vládne sice výkon Mickeyho Rourkea, avšak ani Murphyová se v něm neztratila.

Brittany Murphyová - Neříkej ani slovo S rokem 2003 došlo u Murphyové k náhlé změně ve výběru svých rolí. Ty tam jsou drsné thrillery a dramata, Brittany nyní účinkuje v nenáročných romantických či dobrodružných komediích. V podprůměrné romanci Líbánky (2003) se společně s Brittany objevil Ashton Kutcher. V dětském snímku „objasňujícím“ mimozemský původ psů a jejich roli na Zemi Pozor, hodný pes! propůjčila Murphyová jedné ze psích postav svůj hlas. K oddechové podívané se řadí také komedie o dívce, která se musí vyrovnat s náhlou ztrátou finančních prostředků Holky z lepší společnosti. V poslední době si Murphyová zahrála v romanci Little Black Book (2004) o televizní producentce, která se rozhodne zjistit podrobnosti o předchozích vztazích svého přítele, a představila se i v menší úloze v adaptaci noirového comicsu Sin City - město hříchu (2005). Fanoušci Brittany Murphyové by se měli zanedlouho dočkat také jejího prvního hudebního alba. Již od roku 1997 dabuje Murphyová jednu z hlavních rolí v animovaném satirickém seriálu Tatík Hill a spol.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.