Brick - preview

11. 7. 2008 - 13:01 | Téma | red

Brick - preview zdroj: tisková zpráva

„Je to detektivka, ale na střední,“ říká režisér Rian Johnson o svém nízkorozpočtovém celovečerním debutu The Brick

„Je to detektivka, ale na střední,“ říká režisér Rian Johnson o svém nízkorozpočtovém celovečerním debutu The Brick. Ten byl premiérován na loňském festivalu v Sundance. Vzbudil tam nebývalý zájem a získal Zvláštní cenu poroty. Letos je na Independent Spirit Awards nominován na cenu Johna Cassavetese. Do kin se dostane letos na jaře. Mě nejdřív zaujal svým plakátem.

Brick SYNOPSE:
Brick kombinuje prostředí současné jihokalifornské střední školy s prvky filmu noir a detektivek americké drsné školy. Brendan Fry (Joseph Gordon-Levitt) je inteligentní, odvážný a vůbec zatraceně übercool středoškolák. Drží se stranou dění, ale to se změní, když se na něj v nouzi obrátí jeho bývalá přítelkyně Emily (Emilie de Ravin), která vzápětí zmizí. Brendana hlodá svědomí a snaží se přijít na to, co se s Emily stalo. Mladý dobrovolný detektiv si vezme na pomoc svého superchytrého kamaráda zvaného Mozek (Matt O'Leary) a na druhé straně školu o svém pátrání informuje jenom zběžně.

Buldočí zarputilost, s jakou odkrývá všechna tajemství, vrhá Brendana do víru nebezpečí. Setkává se s bohatou Laurou (Nora Zehetnerová), výhružným Tuggerem (Noah Fleiss), feťákem Dodem (Noah Segan), svůdnou Karou (Meagan Goodová), svalovcem Bradem (Brian White) a zejména pak s nestudentským dealerem Šéfem (či v originále The Pin, zkráceno z King-Pin) (Lukas Haas). Až když se Brendanovi podaří dostat se blízko Šéfovi, může doufat, že odkryje pravdu o sobě, o Emily a všech podezřelých.

Brick INSPIRACE:
„Brick“ znamená „kilíčko“. Drogy, tady konkrétně heroinu. K inspiraci drsnou školou Johnson pro Austin Chronicles říká: „Všechno to začalo posedlostí romány Dashiella Hammetta, ke které jsem kupodivu přišel, když jsem shlédnul Millerovu křižovatku. Četl jsem rozhovor s bratry Coenovými, kde se odvolávají na Hammetta, a tak jsem za pár týdnů zhltal všechny jeho knihy.“

Brick UPOUTÁVKA:
K Brick vyšel „červený“ (tedy do 17 let nevhodný) trailer. Film je v upoutávce představen mozaikovitým stylem s ohledem na minimální vyzrazení zápletky. Výsledkem je v tomto případě hrkavé plynutí a nikterak velká touha dívat se na to znovu a znovu. Na druhou stranu je do těch 146 vteřin ukryto několik strhujících záběrů a montáží. Vynikající je zejména hra s brčkem a následující útok Šéfova černého mustangu na Brendana, který stojí uprostřed silnice. Mozek si hraje s Rubikovou kostkou, dívka s mejkapem srdce přes rty… také hra se symboly a hádankami vypadá slibně. Tvůrci efektně využívají dialogy zároveň ve zvuku i v titulku, kteroužto techniku k dokonalosti dovedl Tony Scott v krátkém The Hire: Beat the Devil, anebo v aktuálním thrilleru Domino. Grafický symbol kouře a rozplývajících se textových polí zase evokuje hledání odpovědí v mlze. A kouří se taky z pistole, když vystřelí.

Brick OBSAZENÍ:
Joseph Gordon-Levitt patří k největším současným americkým talentům. V televizi i na plátně se objevuje od útlého mládí, jeho zatím nejvýraznějším představením byla strhující titulka v Arakiho Mysterious Skin. Také Lukas Haas hraje odmala. Mezi jeho nejnovější počiny patří menší role v Posledních dnech, nebo Alpha Dog. Emilie de Ravin hraje v Ajově právě dokončovaném remaku The Hills Have Eyes, ostatní mladí herci mají zkušenosti především z televize. Reprezentanta školního vedení ztvárnil veterán Richard Roundtree, jehož kariéra od sedmdesátých let uhnula z hlavních rolí spíše k televizi.

TVŮRCI:
Rian Johnson natočil Brick na 35mm materiál za pouhých 500 000 dolarů, které navíc sehnal po rodině a přátelích. Scénář napsal již před sedmi lety a od té doby pomalu postupoval k realizaci svého snu. Johnson Brick zároveň stříhal, ve Final Cut Pro na Macovi u sebe v ložnici. Stylovou kameru zařídil Johnsonův dlouholetý spolupracovník Steve Yedlin.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.