Božský Bruce

27. 8. 2008 - 10:41 | Téma | red

Božský Bruce zdroj: tisková zpráva

Bruce Nolan: Kam jdeš? Bůh: Dovolená. Bruce Nolan: Bůh si přece nebere dovolenou! Bůh: Tys nikdy neslyšel o temných časech? Další z ‚komických‘ produktů spolupráce režiséra Toma Shadyaca a herce Jima Carreyho

Bruce Nolan: Kam jdeš?
Bůh: Dovolená.
Bruce Nolan: Bůh si přece nebere dovolenou!
Bůh: Tys nikdy neslyšel o temných časech?

ReportDalší z ‚komických‘ produktů spolupráce režiséra Toma Shadyaca a herce Jima Carreyho. Božský Bruce od začátku těží z Carreyho groteskně pitvorné a někdy až násilné komiky. Ztroskotává ale na mizerném scénáři a laxní režii.

Bruce Nolan (Jim Carrey) je reportérem lokálního televizního kanálu v zastrčeném Buffalu. Jeho reportáže se na obrazovku ale nikdy nedostanou. Kolega „psí čumák“ Evan totiž pravidelně kropí akčnější kusy. Popravdě, cokoli je víc sexy, než Bruceova reportáž z pekařství. Až jednou, po dalším zklamání, je Bruce vyslán dělat „live“ od Niagarských vodopádů. Blýskání na lepší časy! Zlom kariéry! Ne. Nenáviděný Evan získal sesli moderátora zpráv a Bruce se ve vstupu rozčílí a znemožní („A teď zpátky k vám, sráči!“) a z práce ho vyhodí. Bruce proklíná všechny a především pak Boha. Takže Bůh (Morgan Freeman) Bruce navštíví a na týden mu předá žezlo.

BÚčelem filmu je, aby Bruce během humorných eskapád, které mu „božství“ přinese, zjistil, že ona ta světovláda není žádný med, ale práce jako každá jiná. A možná tvrdší, že Georgi… A nesmím zapomenout na sebe, na diváka. Ten se mí pobavit. Zaráží jediné- proč, ksakru, se Bruce stane všemocným až po dlouhých 30 minutách? Může za to do jisté míry autorská nemohoucnost vymyslet dostatek původních fórů, což je u odvěké tématiky člověk-bůh opravdu výkon. Hlavně ale- úvodní epizody s Brucem-nešikou jsou mnohem vtipnější a živější (jakkoli neoriginální, protože Carreyho herectví plné zvířátkovského prdění je samoúčelné a tragické), než celý ten následující božský nesmysl. V něm navíc Carreyho s přehledem gumuje „pohoda-jazz“ Morgan Freeman v roli Boha. Pár jeho potulných triků a hlášek tvoří jádro vzývané zábavy. Když přesvědčuje Bruce o své nadpřirozenosti, vyčaruje na jeho ruce sedm prstů a povídá: „To jsem vytáhl na Gándhího, nejedl pak tři týdny.“

Rozdělit vody! Když se Bruce konečně stane všemocným, následuje pár vteřin humoru na motivy křesťanských zázraků- viz rozestoupení vod rajčatové polévky v Bruceově talíři). Vzápětí hrdinu přemůže jeho sobectví. Bruce si zařizuje kariéru nejlepšího reportéra ve městě a mstí se těm, kdo mu ublížili. Pod tíhou egoismu se mu ale zároveň hroutí vztah ke Grace (Jennifer Anistonová) a ani Bůh není dvakrát spokojený s Bruceovými činy. Jde o celkem pochopitelný vývoj situace, smutnější je, že Bruceův charakter je spíš na pěst, než k zasmání. A dokonce i ten slovní humor, kterým by takovéhle kino mělo jen sršet, se postupně zcela vytrácí.

Meeting Bohů Božský Bruce je typickým představitelem hollywoodské masové zábavy, která jemně poškádlí divákovy receptory a mezitím ho slušně oholí. Námět Božského Bruce přitom nabízí trestuhodně víc, než z něj Tom Shadyac (Liar Liar, Nutty Professor, Ace Ventura: Pet Detective) nakonec dostal. Jim Carrey hraje svého oblíbeného smolaře s chováním dítěte (extrémně vyvinutá mimika a nezvladatelné přívaly emocí vrcholící radostným hýkáním atp). Laskavý úsměv Morgana Freemana mi v pozdějších pasážích leze na nervy a svědčí o šablonovitosti celého natáčení. Jennifer Aniston je výrazově bezchybná a pro někoho bude jediným důvodem k návštěvě bia. Na druhou stranu doporučuji změnu agenta, protože proč do toho vůbec lezla?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.