Božský Bruce

27. 8. 2008 - 10:41 | Téma | red

Božský Bruce zdroj: tisková zpráva

Bruce Nolan: Kam jdeš? Bůh: Dovolená. Bruce Nolan: Bůh si přece nebere dovolenou! Bůh: Tys nikdy neslyšel o temných časech? Další z ‚komických‘ produktů spolupráce režiséra Toma Shadyaca a herce Jima Carreyho

Bruce Nolan: Kam jdeš?
Bůh: Dovolená.
Bruce Nolan: Bůh si přece nebere dovolenou!
Bůh: Tys nikdy neslyšel o temných časech?

ReportDalší z ‚komických‘ produktů spolupráce režiséra Toma Shadyaca a herce Jima Carreyho. Božský Bruce od začátku těží z Carreyho groteskně pitvorné a někdy až násilné komiky. Ztroskotává ale na mizerném scénáři a laxní režii.

Bruce Nolan (Jim Carrey) je reportérem lokálního televizního kanálu v zastrčeném Buffalu. Jeho reportáže se na obrazovku ale nikdy nedostanou. Kolega „psí čumák“ Evan totiž pravidelně kropí akčnější kusy. Popravdě, cokoli je víc sexy, než Bruceova reportáž z pekařství. Až jednou, po dalším zklamání, je Bruce vyslán dělat „live“ od Niagarských vodopádů. Blýskání na lepší časy! Zlom kariéry! Ne. Nenáviděný Evan získal sesli moderátora zpráv a Bruce se ve vstupu rozčílí a znemožní („A teď zpátky k vám, sráči!“) a z práce ho vyhodí. Bruce proklíná všechny a především pak Boha. Takže Bůh (Morgan Freeman) Bruce navštíví a na týden mu předá žezlo.

BÚčelem filmu je, aby Bruce během humorných eskapád, které mu „božství“ přinese, zjistil, že ona ta světovláda není žádný med, ale práce jako každá jiná. A možná tvrdší, že Georgi… A nesmím zapomenout na sebe, na diváka. Ten se mí pobavit. Zaráží jediné- proč, ksakru, se Bruce stane všemocným až po dlouhých 30 minutách? Může za to do jisté míry autorská nemohoucnost vymyslet dostatek původních fórů, což je u odvěké tématiky člověk-bůh opravdu výkon. Hlavně ale- úvodní epizody s Brucem-nešikou jsou mnohem vtipnější a živější (jakkoli neoriginální, protože Carreyho herectví plné zvířátkovského prdění je samoúčelné a tragické), než celý ten následující božský nesmysl. V něm navíc Carreyho s přehledem gumuje „pohoda-jazz“ Morgan Freeman v roli Boha. Pár jeho potulných triků a hlášek tvoří jádro vzývané zábavy. Když přesvědčuje Bruce o své nadpřirozenosti, vyčaruje na jeho ruce sedm prstů a povídá: „To jsem vytáhl na Gándhího, nejedl pak tři týdny.“

Rozdělit vody! Když se Bruce konečně stane všemocným, následuje pár vteřin humoru na motivy křesťanských zázraků- viz rozestoupení vod rajčatové polévky v Bruceově talíři). Vzápětí hrdinu přemůže jeho sobectví. Bruce si zařizuje kariéru nejlepšího reportéra ve městě a mstí se těm, kdo mu ublížili. Pod tíhou egoismu se mu ale zároveň hroutí vztah ke Grace (Jennifer Anistonová) a ani Bůh není dvakrát spokojený s Bruceovými činy. Jde o celkem pochopitelný vývoj situace, smutnější je, že Bruceův charakter je spíš na pěst, než k zasmání. A dokonce i ten slovní humor, kterým by takovéhle kino mělo jen sršet, se postupně zcela vytrácí.

Meeting Bohů Božský Bruce je typickým představitelem hollywoodské masové zábavy, která jemně poškádlí divákovy receptory a mezitím ho slušně oholí. Námět Božského Bruce přitom nabízí trestuhodně víc, než z něj Tom Shadyac (Liar Liar, Nutty Professor, Ace Ventura: Pet Detective) nakonec dostal. Jim Carrey hraje svého oblíbeného smolaře s chováním dítěte (extrémně vyvinutá mimika a nezvladatelné přívaly emocí vrcholící radostným hýkáním atp). Laskavý úsměv Morgana Freemana mi v pozdějších pasážích leze na nervy a svědčí o šablonovitosti celého natáčení. Jennifer Aniston je výrazově bezchybná a pro někoho bude jediným důvodem k návštěvě bia. Na druhou stranu doporučuji změnu agenta, protože proč do toho vůbec lezla?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.