Blood Diamond - preview

3. 7. 2008 - 12:25 | Téma | red

Blood Diamond - preview zdroj: tisková zpráva

Edward Zwick ( Poslední samuraj) režíruje Leonarda DiCapria v thrilleru o kontroverzních krvavých diamantech Blood Diamond

Edward Zwick (Poslední samuraj) režíruje Leonarda DiCapria v thrilleru o kontroverzních krvavých diamantech Blood Diamond. Podaří se mu konečně navázat na svá starší dramata, nebo půjde „jenom“ o snímek s velkým komerčním potenciálem?

Blood Diamond SYNOPSE:
Blood Diamond se odehrává v Sieře Leone rozervané na konci 90. let minulého století občanskou válkou. Jihoafrický pašerák Danny Archer (Leonardo DiCaprio) se ve vězení dozví o vzácném nálezu prostého rybáře Solomona Vandyho (Djimon Hounsou). Vandy, donucený opustit rodinu a přinucený k práci v diamantových dolech, našel unikátní růžový diamant. A protože zná jeho hodnotu, pečlivě jej na tajném místě ukryl. Kámen brzy spojí osudy obou mužů: Archer by pomocí něj rád urovnal spor s místním diamantovým syndikátem, zatímco Vandy jím chce vykoupit svého syna, který byl naverbován rebelskou revoluční armádou. S pomocí idealistické americké novinářky Maddy Bowenové (Jennifer Connelly) se Vandy s Archerem vydávají na rebely ovládané území kámen znovu získat…

Blood Diamond INSPIRACE:
Přes veškerou hollywoodizaci se film otevřeně zabývá kontroverzním tématem krvavých diamantů. Právě spojení nekonečných občanských válek a enormních zisků z těžby diamantů leží těžařským firmám v žaludku. Obávají se, že by uvedení Blood Diamond ve svátky nabité zimní sezóně mohlo negativně ovlivnit nákupy drahých kamenů. Magnáti do mediálního boje nakonec nevysílají nikoho menšího, než Nelsona Mandelu. Ten by měl veřejně poukázat, že látka o které film pojednává je věcí minulosti, a že v současnosti je oběh krvavých diamantů mizivý. Mandela na druhou stranu už v minulosti vyjádřil těžařům uznání za rozvoj Jihoafrické republiky, takže jeho slova mohou dohady o nečistých obchodech sotva ztlumit.

UPOUTÁVKA:
Trailer k Blood Diamond dává tušit plnotučnou podívanou, kde se v prostředí hluboké divočiny mísí výbušná akce s velkolepou romantikou. Zajímavostí je DiCapriův silný přízvuk. Otázkou zůstává, na kolik ve filmu hollywoodská fikce pohltí, či nepohltí jednoznačně trudnou africkou realitu. V případě filmaře Zwickova formátu zůstává naděje zhruba 50:50.

Blood Diamond OBSAZENÍ:
Zwick je proslulý prací s největšími americkými hvězdami. Denzelovi Washingtonovi pomohl k Oscarovi za Glory, v Legendě o vášni měl Brada Pitta, režíroval Bruce Willise, Anthonyho Hopkinse i Toma Cruise. Bylo jen otázkou času, kdy dojde na Leonarda DiCapria, který se na přelomu roku vrací po roční pauze od Letce dobýt kina hned dvěma trháky s oscarovými ambicemi. Vedle Blood Diamond jej uvidíme ještě ve Scorseseho gangsterce The Departed. Jennifer Connelly zaujala famózním výstupem v Aronofského Rekviem za sen (2000), později se představila v Čisté duši, nebo v Domě z písku a mlhy. Djimon Hounsou za sebou má titulku ve Spielbergově Amistad (1997), později získal oscarovou nominaci za vedlejší roli ve Sheridanově romantickém dramatu In America.

TVŮRCI:
Scénář Blood Diamond je prací Charlese Leavitta, jehož posledním zářezem je autorství poněkud nezvládnuté sci-fi Svět podle Prota. Režisér Edward Zwick způsobil rozruch svým druhým celovečerním snímkem Glory z období americké občanské války. Historické téma si Zwick zopakoval v sirupu utopené Legendě o vášni a patetickém Posledním samurajovi. Režisérovou druhou doménou jsou thrillery ze současnosti Odvaha pod palbou a Stav obležení. Právě k jejich stylu by měl mít Blood Diamond blízko. Kameramanem je Eduardo Serra (Dívka s perlou), hudbu skládá James Newton Howard (King Kong, Batman začíná).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.