Blíží se dvacátý Český lev jaký bude?

- eXtra kiNo autor: Michal Burkoň

Částečně rekapitulační a vzpomínkový, s ohlédnutím za událostmi, které se v českém filmovém světě udály od roku 1993, bude 2. března ve Velkém sále pražské Lucerny hlavní večer Českých lvů. Předávat se budou podvacáté, moderátorem bude podruhé majitel čtyř těchto křišťálových sošek Jan Budař, který se v televizní upoutávce i na billboardu objeví v kostýmech dvou desítek filmových hrdinů.

Český lev 2012

Český lev 2012,zdroj: Archiv

"Nominační večer půjde ještě dál a přiblíží osobnosti, které film dělaly od srdce. Poohlédneme se za bilancí dvaceti let v jednotlivých kategoriích," řekl na setkání s novináři v Praze výkonný ředitel České filmové a televizní akademie (ČFTA) Petr Vachler. Nominace budou vyhlášeny v sobotu 2. února a diváky v kině Lucerna jimi provedou Simona Babčáková a Jakub Žáček.

Konkurenční Cena české filmové kritiky své nominované už odtajnila začátkem roku. Nejúspěšnějšími tituly roku 2012 se v prvním kole hlasování staly filmy Ve stínu (režie David Ondříček) a Čtyři slunce (režie Bohdan Sláma) - získaly shodně po osmi nominacích. Pětkrát byla nominována komedie Okresní přebor - poslední zápas Pepika Hnátka režiséra Jana Prušinovského.

Tyto tři snímky se utkají o vítězství v kategorii Nejlepší film. Laureáti třetího ročníku těchto ocenění budou vyhlášeni 26. ledna v pražském Divadle Archa. Průvodkyní večera bude v přímém přenosu na programu ČT2 Aňa Geislerová. "Moderování mě baví a těším se, že se opět setkám se Simonou Babčákovou. Jsme sehraná dvojice - ona pregnantně formuluje, zatímco já s ní většinou souhlasím. Já to dělám srdcem, zatímco ona pro peníze," řekl novinářům Žáček. "Je to zkrátka vyrovnané, myslím si, že si každý z diváků může vybrat toho, s nímž celý večer půjde," dodala Babčáková

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka

Podle Vachlera v prvním kole hlasovala necelá polovina ze zhruba 220 členů ČFTA, druhého kola se zúčastnilo až 70 procent akademiků. Vybírali ze tří desítek hraných celovečerních filmů, z toho z devíti debutů. Stejný počet debutů byl i mezi 15 celovečerními dokumenty.

Mezi prvními odtajněnými nominacemi jsou například v kategorii Zahraniční film snímky Atlas mrakůHugo a jeho velký objevLe HavreNedotknutelní a Rozchod Nadera a Simin. Na Cenu filmových kritiků a teoretiků mají v rámci Českého lva naději Čtyři slunceOdpad město smrtOkresní přebor - Poslední zápas Pepika HnátkaPolski Film a Ve stínu. Z dokumentů pak Dva nulaLáska v hroběSoukromý vesmírTmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid a Věra 68.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.