Blade: Trinity

17. 2. 2005 - 10:14 | Téma | red

Blade: Trinity zdroj: tisková zpráva

Blade, napůl člověk napůl upír. Osamělý bojovník, který ze všeho nejvíce nenávidí svou touhu po lidské krvi, a proto si přeje jediné: smrt všech upírů

Blade, napůl člověk napůl upír. Osamělý bojovník, který ze všeho nejvíce nenávidí svou touhu po lidské krvi, a proto si přeje jediné: smrt všech upírů. A nejenže si to přeje, také pro to hodně činí. Po jednom z mnoha soubojů se svými nepřáteli však Bladea (Wesley Snipes) čeká nemilé překvapení; jím zavražděný mladík totiž nebyl upír, ale člověk. Co víc: bitku si natočila upírka Danica (Parker Poseyová), která svůj záznam s potěšením poskytla médiím. Ke štvanici na Bladea se proto k upírům přidává i FBI. Samotářský upírobijce však nebude na své další velké střetnutí sám, získává totiž spojence v mladých bojovnících Hannibalu Kingovi (Ryan Reynolds) a Abigail (Jessica Bielová), která je – jak se později ukáže – dcerou Bladeova mentora Whistlera (Kris Kristofferson). Roli úhlavního nepřítele tentokrát spolehlivě zastane starověké upíří monstrum, které si v současnosti říká Drake, dříve však proslulo pod jménem Dracula. Že bude Blade pomoc parťáků potřeboval, když proti němu stojí protivník mnohem silnější a schopnější, než tomu bylo kdykoli předtím, je nad slunce jasnější. Tedy – abych byl přesnější – mělo tomu tak být podle scenáristových představ…

V prvních verzích scénáře se trojka odehrávala v daleké budoucnosti, v níž by upíři konečně dosáhli dominance nad světem a hrdinný Blade měl být poslední nadějí pro zbytky lidské civilizace. Námět se však údajně až příliš podobal (již několikrát zfilmovanému) sci-fi románu Richarda Mathesona I Am Legend, jehož velkorozpočtová hollywoodská adaptace se již několik let připravuje. Proto se producenti a scenárista Goyer rozhodli pro příběh, v němž by proti Bladeovi stanuli nejen upíři, ale i lidé a který nakonec pouze s malými obměnami kopíruje děj prvních dvou dílů. Splňuje tak patrně právě to, co od něj fanoušci série očekávali. Ani v předchozích Bladeových dobrodružstvích totiž nebyl jejich (přiznejme si, že prostinký) děj tím hlavním. Důraz byl kladen především na bezbřehou akci, klipovou poetiku, temnou, hororově laděnou atmosféru a hrdinu vylíčeného v nadživotní velikosti. Snímek Blade: Trinity však selhává i v těchto klíčových jednotlivostech, snad s čestnou výjimkou jakž takž zvládnutého pokusu o klipovitost.

Zvolený režisér, scenárista všech tří dílů David S. Goyer, postrádá řemeslnou zručnost Stephena Norringtona a Guillerma del Tora (Hellboy), kteří režírovali první, respektive druhý díl. Film působí dojmem, jako by byl určen přímo pro televizní obrazovku, například závěrečný souboj na meče mezi Bladem a hlavním záporákem jako by se sem vloudil z některého z novějších dílů Highlandera. Goyer však tentokrát neprokázal ani kvality uznávaného scenáristického řemeslníka. Nedokázal napsat ani zajímavého padoucha (představitel Drakea, nevýrazný Dominic Purcell, v tom Goyerovi svým výkonem také příliš nepomohl), ani hlášky, kterými by hrdinové pálili do řad nepřítele. Z klaďasů ve třetím dílu vychází nejhůře titulní postava. Blade postrádá nádech nepřemožitelnosti a Wesley Snipes již je jako mlčenlivý hrdina v černém okoukaný. Ani akční scény Snipesovi nenabídly příležitost vyniknout. Naopak Ryan Reynolds (teenagerská komedie Sexy párty) – ať už se představuje jako „upovídaný vtipálek“, nebo jako drsňák – dodává postavě upírobijce Hannibala Kinga mnohem větší charisma, než jaké mají ostatní postavy. Jessica Bielová (Texaský masakr motorovou pilou), hlavně měla za úkol vypadat (což se jí celkem daří), výraznější prostor však nedostává. Kris Kristofferson se na plátně pouze občas mihne a jeho úloha se tak už řadí spíše mezi camea.

Poslední díl bladeovské série bohužel postrádá i to, kvůli čemu stály jednička a dvojka za vidění. Čistokrevná comicsová zábavnost předchozích dílů se rozmělnila v režisérových neúspěšných pokusech o akční souboje i o budování napětí pomocí siláckých dialogů. Film tak klesl do podprůměru mezi zástupci žánru akčního hororu. Do Bladeova vesmíru nepřinesl tento snímek žádné novinky (s čestnou výjimkou zajímavého, avšak rychle opuštěného nápadu s farmou, kde upíři pěstují lidské chovance) a nepříliš důstojně završil příběhy tohoto hrdiny na filmovém plátně. Trpkou pachuť z Bladeových neblahých konců se snad brzy podaří přebít nějakému jinému „comicsovému“ titulu, nejbližším kandidátem je na červenec plánovaný snímek Batman začíná. S ohledem na to, že je i v tomto případě autorem scénáře David S. Goyer, ale nevím, zda jsou na místě příliš velká očekávání…

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.