Beverly Hills Chihuahua

- Téma autor: red

V bohatém světě Beverly Hills mají i psi svoje nároky (možná, že je mají všichni psi, ale nechlubí se tím)

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V bohatém světě Beverly Hills mají i psi svoje nároky (možná, že je mají všichni psi, ale nechlubí se tím). Mají trenéry, stylisty, módu, šperky, sociální život, rozvrh dne, plavecké bazény a zahradníky. Promiňte, ne zahradníky, ale zahradní architekty!

Chloe (namluvená Drew Barrymorovou) je bílá Chihuahua z Beverly Hills. Její lidská opatrovnice Viv (Jamie Lee Curtisová) pracuje jako model pro kosmetickou firmu. Život Chloe je rušný, rozmazlený, chráněný, plný lásky a obsluhy. Chloe je klasický snob bez jakékoliv životní zkušenosti. Mezi jejími obdivovateli se najde i pes zahradního architekta, také Chihuahua, hnědý a mnohem prostší – Papi (hlas George Lopeze). Je odvážný, statečný a s velkým srdcem.

Jediná osoba nepodléhá Chloeinu kouzlu, Vivina neteř Rachel (Piper Perabová). Rachel a Chloe jsou si příliš podobné na to, aby se dobře snášely. Rachel je nespolehlivá, bez práce a s velkými nároky. Když Viv musí jet na obchodní cestu, zbude to na Rachel, aby se starala o Chloe. Rachel okamžitě zapomene na sliby a vlastní odpovědnost a vydá se i s Chloe na výlet do Mexika. Chloe se tam ztratí a vydešená Rachel se rozhodne ji najít za každou cenu. Neočekávanou pomoc jí nabídnou zahradník Sam (Manolo Cardona) a jeho pes Papi. Chloe, unesené jedním mužem, který pořádá psí zápasy v Mexico City, hrozí smrt v psí aréně. A tu se objeví chytrý a odvážný německý ovčák Delgado (Andy Garcia)…

Psi jsou v tomto filmu okouzlující svým výrazem i chováním. Jde vůbec o velmi hezká stvoření, včetně těch, kteří mají role zlosynů. A jsou tu také dva šaramantní neřádové Krysa a Leguán. Kombinace živých zvířat a triků oživila filmu, není zdaleka tak neobratný, jak byste snad čekali. Pobaví občasné směšné dialogy mezi psí smetánkou Beverly Hills, a objeví se tu i něco k zamyšlení v prostředí chudáků psích gladiátorů. Kromě kriminálníka, který krade psy, jsou to také ti, které baví zabíjení. V mexické provincii Chihuahua dodnes žije starodávné plemeno statečných psů Chihuahua.

Ale dělat ze psů zrcadlové protějšky lidí je nejenom otřelé, ale také nespravedlivé. Příběh je předvídatelný. Chloe během svých trablů a životních zkoušek se dopracuje i k štěkání, což je něco jako znak dospělosti. Spolu s Rachel bude alespoň částečně vyléčena ze svých předsudků – to vše zůstává v hranicích stereotypů.

Nemám nic proti milovníkům zvířat, to svoje rozmazluji bezostyšně. Jamie Lee Curtisová je nádherná v postavě lidské maminky malého psíka. Je pochopitelné, že v daném prostředí jsou psi mnohem důvěryhodnější než lidé, ale romantiky v tomto filmu naleznete jen málo – mezi zvířaty, natož mezi lidmi. Šablonovité postavy Rachel a Sama mohou být v některých momentech skutečně komické, ale romance jim nejde. Škoda.

Film je určen především dětem. Ty ještě budou schopné doufat a zoufat si s Chloe a Delgadem, protože to pro ně ještě bude cosi nového. Většina krvavých ukrutností je z filmu vystříhána, ale není to pohádka ve starém stylu ani obdoba romantické disneyovky Lady a Tramp, která jistě silně ovlivnila zápletku. Na to je to příliš hrubozrnné, nenápadité, hulvátské a provincionální (v zobrazení Mexika i Beverly Hills).

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.