Beverly Hills Chihuahua

11. 5. 2009 - 12:56 | Téma | red

Beverly Hills Chihuahua Placeholder | zdroj: tisková zpráva

V bohatém světě Beverly Hills mají i psi svoje nároky (možná, že je mají všichni psi, ale nechlubí se tím)

V bohatém světě Beverly Hills mají i psi svoje nároky (možná, že je mají všichni psi, ale nechlubí se tím). Mají trenéry, stylisty, módu, šperky, sociální život, rozvrh dne, plavecké bazény a zahradníky. Promiňte, ne zahradníky, ale zahradní architekty!

Chloe (namluvená Drew Barrymorovou) je bílá Chihuahua z Beverly Hills. Její lidská opatrovnice Viv (Jamie Lee Curtisová) pracuje jako model pro kosmetickou firmu. Život Chloe je rušný, rozmazlený, chráněný, plný lásky a obsluhy. Chloe je klasický snob bez jakékoliv životní zkušenosti. Mezi jejími obdivovateli se najde i pes zahradního architekta, také Chihuahua, hnědý a mnohem prostší – Papi (hlas George Lopeze). Je odvážný, statečný a s velkým srdcem.

Jediná osoba nepodléhá Chloeinu kouzlu, Vivina neteř Rachel (Piper Perabová). Rachel a Chloe jsou si příliš podobné na to, aby se dobře snášely. Rachel je nespolehlivá, bez práce a s velkými nároky. Když Viv musí jet na obchodní cestu, zbude to na Rachel, aby se starala o Chloe. Rachel okamžitě zapomene na sliby a vlastní odpovědnost a vydá se i s Chloe na výlet do Mexika. Chloe se tam ztratí a vydešená Rachel se rozhodne ji najít za každou cenu. Neočekávanou pomoc jí nabídnou zahradník Sam (Manolo Cardona) a jeho pes Papi. Chloe, unesené jedním mužem, který pořádá psí zápasy v Mexico City, hrozí smrt v psí aréně. A tu se objeví chytrý a odvážný německý ovčák Delgado (Andy Garcia)…

Psi jsou v tomto filmu okouzlující svým výrazem i chováním. Jde vůbec o velmi hezká stvoření, včetně těch, kteří mají role zlosynů. A jsou tu také dva šaramantní neřádové Krysa a Leguán. Kombinace živých zvířat a triků oživila filmu, není zdaleka tak neobratný, jak byste snad čekali. Pobaví občasné směšné dialogy mezi psí smetánkou Beverly Hills, a objeví se tu i něco k zamyšlení v prostředí chudáků psích gladiátorů. Kromě kriminálníka, který krade psy, jsou to také ti, které baví zabíjení. V mexické provincii Chihuahua dodnes žije starodávné plemeno statečných psů Chihuahua.

Ale dělat ze psů zrcadlové protějšky lidí je nejenom otřelé, ale také nespravedlivé. Příběh je předvídatelný. Chloe během svých trablů a životních zkoušek se dopracuje i k štěkání, což je něco jako znak dospělosti. Spolu s Rachel bude alespoň částečně vyléčena ze svých předsudků – to vše zůstává v hranicích stereotypů.

Nemám nic proti milovníkům zvířat, to svoje rozmazluji bezostyšně. Jamie Lee Curtisová je nádherná v postavě lidské maminky malého psíka. Je pochopitelné, že v daném prostředí jsou psi mnohem důvěryhodnější než lidé, ale romantiky v tomto filmu naleznete jen málo – mezi zvířaty, natož mezi lidmi. Šablonovité postavy Rachel a Sama mohou být v některých momentech skutečně komické, ale romance jim nejde. Škoda.

Film je určen především dětem. Ty ještě budou schopné doufat a zoufat si s Chloe a Delgadem, protože to pro ně ještě bude cosi nového. Většina krvavých ukrutností je z filmu vystříhána, ale není to pohádka ve starém stylu ani obdoba romantické disneyovky Lady a Tramp, která jistě silně ovlivnila zápletku. Na to je to příliš hrubozrnné, nenápadité, hulvátské a provincionální (v zobrazení Mexika i Beverly Hills).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.