Besedující Finále 2009

30. 4. 2009 - 8:42 | Téma | red

Besedující Finále 2009 zdroj: tisková zpráva

Příjemné prostředí Měšťanské besedy při letošním ročníku již neodmyslitelně splynulo s lidsky neformální atmosférou plzeňské přehlídky

Příjemné prostředí Měšťanské besedy při letošním ročníku již neodmyslitelně splynulo s lidsky neformální atmosférou plzeňské přehlídky. Diváci zde mohou potkat české filmaře v kinosálech, na chodbách i v předsálí. Současné filmové hvězdy se tu mísí s veterány české kinematografie, zájem publika o filmy i jejich tvůrce je zjevný.

Měšťanská beseda v Plzni Finále 2009 zahájila 19. 4. večer slavnostní projekce nového českého filmu Proměny od mladého režiséra Tomáše Řehořka. O úplně první projekci letošní přehlídky však nešlo, tou byla pohádka Peklo s princeznou, kterou společně s dalšími tvůrci divákům uvedl herec Jiří Mádl. Soutěžní projekce celovečerních snímků zahájil 20. 4. film F. A. Brabce Máj. Nejrychleji vyprodaným soutěžním filmem se stal Tobruk režírujícího producenta Václava Marhoula. Režisér Ivo Trajkov před projekcí svého filmu Ocas ještěrky doporučil divákům: „Vypněte mozek a zapněte srdce. Pak by se vám film mohl líbit.“

V samostatné sekci Nezvaní hosté, která se zabývá pookupačním rokem 1969, byl mimo jiné promítnut film Vlastimila Vencílka Nezvaný host, za nějž byl jeho autor v roce 1971 vyloučen z FAMU. Vlastimil Venclík se spolu s kameramanem Stanislavem Milotou, herečkou Vlastou Chramostovou, producentem Jaromírem Kallistou a hercem Pavlem Landovským se na Finále sešli na besedě moderované Janem Lukešem.

Jan Lukeš beseduje s Vladimírem Körnerem Finále si režiséra Františka Vláčila, který by letos oslavil pětaosmdesátiny, připomíná sekcí Pocta Františku Vláčilovi. Na režiséra Vláčila i na natáčení jeho filmu Adelheid vzpomínal autor předlohy a scenárista snímku Vladimír Körner. Ten uvedl i další snímek vzniklý podle svého scénáře – drama režiséra Dušana Kleina Místenka bez návratu.

Zlatá šedesátá je cyklus České televize o významných českých filmech především tzv. nové české vlny. Některé díly mají možnost vidět návštěvníci Finále v Minikině v Měšťanské besedě. Projekce uvádí jeden z tvůrců seriálu filmový publicista Jan Lukeš. Sekci Pocta Věře Chytilové zahájila herečka Dáša Bláhová. V sekci jsou promítány filmy této významné české režisérky. Ve čtvrtek v 16.30 hodin v Malém sále Měšťanské besedy je připraven díl z cyklu Zlatá šedesátá o Věře Chytilové, který bude spojen se křtem publikace věnované této režisérce.

Marie Drahokoupilová byla ve středu 22. 4. hostem při projekci filmu Flirt se slečnou Stříbrnou, který v roce 1969 natočil režisér Václav Gajer na motivy románu Lvíče Josefa Škvoreckého. Film, v němž tato herečka vytvořila hlavní roli, byl uveden v sekci Nejbouřlivější desetiletí české kinematografie – rok 1969. Finále má letos novou sekci Zapadlá arcidíla. Zde se objevily například snímky Postel režiséra Oskara Reifa, Vracenky režiséra Jana Schmidta a Vojtěch, řečený sirotek režiséra Zdeňka Tyce.

Moderní plzeňské multikino Bohatou nabídku filmů různých žánrů a zaměření nabízejí i další sekce. Divácká veřejnost může nové české filmy zařazené do přehlídky Finále spatřit také v multikině Cinema City. Na náměstí Republiky jsou večer od 21. hodiny volně přístupná promítání starších českých komedií. Paralelně s Plzní probíhají i „ozvěny“ festivalu v Praze (v kině Evald) a v opuštěné faře v Holostřevech na Tachovsku.

Slavnostní zakončení Finále 2009 proběhne v pátek 24. 4. v kulturním domě Peklo od 19 hodin. Záznam ceremoniálu vyhlášení cen bude ze záznamu vysílat ČT2 téhož dne po 22. hodině.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.