Berlinale – 56. ročník

- Téma autor: red

Milovníci filmu se dočkali 56. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale, který trvá do 19

BerlinaleMilovníci filmu se dočkali 56. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale, který trvá do 19. února a předvede přes 396 filmů z 56 zemí. O hlavní cenu – sošku Zlatého medvěda – se utká 19 snímků, mezinárodní porotě předsedá legenda stříbrného plátna, Britka Charlotte Ramplingová.

Tou nejjasnější z hvězd, jež se zúčastnily zahájení, byla americká herečka Sigourney Weaverová, která nedbala chladného počasí a vkročila na červený koberec ve velkolepých černohnědých večerních korzetových šatech bez ramínek. "Učila jsem se znovu hrát," řekla o své zkušenosti s natáčením britsko-kanadského snímku, který dnes Berlinale zahajuje, křehkém filmu Marka Evanse Snow Cake (Sněhový dort). Ztvárnila v něm autistku, která se pomalu sblíží s mužem, jenž jí přinesl zprávu o smrti její dcery. "Není to film o autistce, ale o svéhlavé osobnosti, která má i autistickou stránku," míní Weaverová. Její protihráč, renomovaný britský herec Alan Rickman s ní dnes ochotně pózoval v německé metropoli fotografům. "Tenhle film je dárek. Vlastně jsem nemusel vůbec hrát, mohl jsem jen být takový, jaký jsem," zhodnotil snímek Rickman.

Berlinale, první z velkých mezinárodních festivalů roku, měl vždycky pověst festivalu otevřeného politicky zaměřeným filmům, tato pověst se pojila s historií Berlína jako rozděleného města. Letošní ročník tomuto volání dostál a je političtější než jindy. Uvede například snímek The Road to Guantanamo (Cesta ke Guantánamu) Michaela Winterbottova, nebo oceňovaný americký thriller Syriana s Georgem Clooneym o korupci v mezinárodním obchodu s ropou, nebo dva íránské snímky. Sekce Retrospektiva zase bude "glamour" a zavzpomíná na filmové divy 50. let uplynulého století.

Česká republika bude mít na Berlinale stánek s tradiční prezentací karlovarského filmového festivalu, propagovat bude i přehlídku filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

Více o Berlinale

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.