Ben Stiller

20. 5. 2009 - 7:30 | Téma | red

Ben Stiller zdroj: tisková zpráva

Ben Stiller patří k nejobsazovanějším komikům současnosti. Neomezuje se však jen na herectví, stejně úspěšný je i v roli režiséra komedií

Ben Stiller patří k nejobsazovanějším komikům současnosti. Neomezuje se však jen na herectví, stejně úspěšný je i v roli režiséra komedií. Představil se v hlavní roli hned v několika výrzných komediálních snímcích: třeba v romantické Riskni to s Polly, kde se sešel s hvězdou seriálu Přátelé Jennifer Anistonovou. Viděli jsme jej i v černé komedii Dannyho DeVita Baba na zabití, kde mu je partnerkou Drew Barrymoreová, a v povedené komedii natočené na motivy slavného seriálu ze 70. let Starsky & Hutch, kde se již poněkolikáté sešel na plátně s Owenem Wilsonem.

Ben Stiller Ben Stiller se narodil 30. listopadu 1965 v New Yorku slavným komediálním hercům Jerrymu Stillerovi a Anne Mearyové. Ve stopách rodičů se vydal už jako malý, kdy se sestrou Amy konal malá domácí divadelní představení. Nefascinovalo jej však jen herectví, ale také druhá strana kamery – režie (svůj první krátký film natočil kamerou Super 8 jako desetiletý). Divadlo, film a televizi vystudoval na kalifornské univerzitě (UCLA). Po skončení studia však neskočil rovnýma nohama před kameru, ale exceloval v divadelním představení „The House of Blue Leaves“, za které získal prestižní cenu Tony. Hra se v roce 1987 dočkala také televizní podoby, ve které si zahrál i Stiller. Tentýž rok si odbyl debut před filmovou kamerou ve válečném dramatu Stevena Spielberga Říše slunce; po boku Johna Malkoviche hrál jednoho z amerických vojáků v japonském zajateckém táboře.

V té době se Stiller objevil také v krátké parodii na film Barva peněz, s názvem The Hustler of Money. První větší průlom Stillerovi zajistil rok 1989. Debutoval jako režisér krátkým filmem Elvis Stories, zahrál si ve snímku Nejbližší příbuzenstvo a především dostal angažmá ve slavné show Sutarday Night Live, kterou prošla spousta špičkových komiků. V show strávil rok. Stanice MTV mu poté poskytla vlastní show. Za spolupráce komiků Janeane Garofalové a Andyho Dicka pak začal točit satirickou The Ben Stiller Show. Malá sledovanost způsobila po čase konec Stillerovy práce v MTV, nic nepomohla ani prestižní televizní cena Emmy, kterou za své působení v show získal.

Ben Stiller - Cable Guy Přišel rok 1994 a Stiller debutoval jako režisér celovečerního snímku titulem Bolestná realita. Do hlavních rolí obsadil Ethana Hawkea, Winonu Ryderovou, svou oblíbenkyni Janeane Garofalovou a také sebe. Dále se objevil ve svérázné rodinné komedii Těžké váhy, v romantické komedii Ztraceni na Manhattanu a ve snímku Flirtování s katastrofou. Jeho jméno si však diváci zapamatovali až z černé komedie Cable Guy, kde si zahrál Jim Carrey. Definitivně se prosadil v roce 1998 komedií bratrů Farrellyů Něco na té Mary je; hrál postavu zamilovaného mladíka, kterému se při sbližování s Mary stávají ty nejhorší věci. V parodii na comicsové snímky Mystery Men, jej čekalo další setkání s herečkou Jeanane Garofalovou a role dalšího zvláštního „superhrdiny“.

Ben Stiller Období (zatím) největší Stillerovy slávy přišlo se začátkem nového tisíciletí. Diváky okouzlil jakožto zamilovaný rabín v romantické komedii hereckého kolegy Edwarda Nortona, Rabín, kněz a krásná blondýna. Poté následovala další divácky úspěšná komedie Fotr je lotr. Stiller se tu v roli nastávajícího ženicha, jenž je nucen se představit budoucímu tchánovi, sešel s hereckým veteránem Robertem De Nirem a také se svým budoucím častým hereckým kolegou Owenem Wilsonem. S hrál následující rok ve svérázné komedii Zoolander, v níž oba ztvárnili úspěšné modely soupeřící o popularitu. Stiller tuto velmi zábavnou a šílenou komedii také režíroval. Ze Stillera a Wilsona se stala sehraná dvojice, což dokázali ještě tentýž rok v černé komedii Taková zvláštní rodinka. Stiller zde hrál vdovce a otce dvou synů, o které má až chorobný strach. Rok 2002 mu pak přinesl jen malou roli ve snímku Orange County.

Ben Stiller - Zoolander V roce 2003 se Ben Stiller objevil v komedii Baba na zabití, která rovněž míří do českých kin. Hraje v ní muže, jenž spolu s manželkou musí bojovat o luxusní byt s jistou postarší dámou. Hlavní role si zahrál i v dalších komediích: v Riskni to s Polly ztvárnil lehce neurotického muže, jemuž dala kopačky jeho novomanželka a on se sbližuje se svou bývalou spolužačkou, ve velice povedené komedii Starsky & Hutch se vžil do role policisty (a sešel se tu opět s Owenem Wilsonem). K vidění byl rovněž v pokračování komedie Fotr je lotr, které u nás bylo uvedeno pod názvem Jeho fotr, to je lotr! (2004). Diváci se v ní tentokrát seznamují s nonkonformními rodiči hlavního hrdiny, které hrají Dustin Hoffman a Barbra Streisandová. Komediální žánr neopustil ani v dětském dobrodružství Noc v muzeu (2006) a jeho pokračoání Noc v muzeu 2 (2009), když ztělesnil smolařského hlídače pronásledovaného oživlými exponáty. Pro přítele Todda Phillipse (režiséra filmů Mládí v trapu a Starsky & Hutch) si zahrál menší roli deprimovaného šílence Lonnieho, jenž chystá krutou pomstu těm, kdož ho kdysi ponížili, v komedii Škola svádění (2006). Po sérii vlastních veseloher se vrátil pod křídla bratrů Farrellyových. S hrubozrnnou Těsně vedle (2007) však komediální terč minul - nikoli těsně. K režii se vrátil dalším částečně satirickým titulem - tentokrát si v Tropické bouři (2008) střílí z válečných opusů a především z filmového průmyslu. zároveň si zde zahrál ústřední roli pohasínající hvězdy Tugga Speedmana.

Zajímavostí je, že Stiller v roce 2001 vystupoval v populárním pořadu „Chcete být milionářem“, kde vyhrál 32 tisíc dolarů a věnoval je na charitativní cíle. V jeho filmech můžeme v malých cameo roličkách vidět oba Stillerovy rodiče, které často obsazuje. V roce 2000 se oženil s herečkou Christine Taylorovou, s níž má jedno dítě. Ben Stiller se momentálně těší obrovské popularitě a díky svému sympatickému zevnějšku i nespornému komickému talentu má šanci stát se komikem desetiletí. Doufejme, že jeho hvězda bude i nadále stoupat.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.