Bazén (Swimming Pool)

18. 12. 2003 - 1:57 | Téma | red

Bazén (Swimming Pool) zdroj: tisková zpráva

Skvělé Charlotte Rampling a Ludivine Sagnier v novém letním komediálním dramatu Françoise Ozona (8 žen). Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. (Vyšlo v květnu 2003) Domácí francouzský film v canneské soutěži zastupuje také šestý (a první anglicky mluvený) snímek Françoise Ozona ( 8 žen)

Domácí francouzský film v canneské soutěži zastupuje také šestý (a první anglicky mluvený) snímek Françoise Ozona (8 žen). Komediální drama o žárlivosti Swimming Pool (Bazén) sice nemá bůh ví jaké ambice, pořád je ale o třídu lepší, než drtivá většina francouzské produkce, která se dostane do českých kin. Šalvěj voní, voda chladí a Swimming Pool je příjemnou letní směsí obého.

Swimming Pool Starší anglická spisovatelka detektivních románů Sarah Morton (anglicky vystydlá Charlotte Rampling) trpí autorskou krizí. Její vydavatel John Bosload (Charles Dance) jí nabídne pobyt ve svém jihofrancouzském domě. Sarah tam vyrazí a začne si užívat bezstarostného středozemního pohodlí, ve kterém se jí inspirace vrátí tak jistě, jako slunce na ranní oblohu. Tehdy ale také dorazí Bosloadova dcera Julie (svůdná Ludivine Sagnier), která je ze zřejmých důvodů úplně opačná, než Sarah. Jestli Sarah je upjatá, stydlivá až frigidní, pak Julie každý večer nahodí dvoukilovou fasádu a v noci se nikdy nevrací sama a nikdy s tím samým.
Sarah se pracně pokouší dostat do ztraceného pracovního tempa a ještě pracněji se pokouší sblížit s číšníkem Franckem, který posléze přijde na návštěvu… za Julií.
Sagnier Obecně rozdílné naladění obou žen brzy generuje konflikt, který nezadržitelně eskaluje. Nutno dodat, že polínka do ohně přikládá frigidní Sarah, která popudlivě reaguje na Juliino chování. Dalo by se to interpretovat žárlivostí. To je vlastnost, která v pozdním stádiu filmu několikrát poručí. Sarah se postupně Julií při psaní inspiruje a když najde dívčin deník, tak nelení, tajně přečte a bez diskuse zasadí do románu. Julie na to přijde, ale je zklamaná, spíš než zuřivá. Morální problém autorky Ozon neřeší. Dál sleduje zužující se cestu, na které se Sarah, Julie a Franck musí srazit.

Rampling Oproti předchozím 8 ženám si Ozon ve Swimming Pool vystačil s pouhými dvěma svými oblíbenými herečkami- Charlotte Ramplingovou a Ludivine Sagnierovou. Luxusní, opalující se tělo Sagnierové, které Ozon i Sarah sledují s jakýmsi osobním zaujetím, rozehřívá vodu v bazéně na pokojovou teplotu. Anglická odměřenost a ostýchavá rozkoš, které vyzařují z každého gesta Ramplingové zase interiér jihofrancouzské vily účinně ochlazují.

V restauraci Citlivá režie zkušeného filmaře volí tiché střihy a emoce hereček drží v plážovém tempu. Překonává tak všechna slabá místa a neškodnost scénáře. Swimming Pool připomíná šachovou partii- zajímavé to začne být až když se vyjasní pozice a ve vzduchu visí neviděné. Očekávání se později naplní, i když třeba Juliino dryáčnické zhroucení, či Sarah odhalující se na balkoně zahradníkovi jsou ingredience z hodně levných pokrmů.
V závěru snímku dojde k velkému obratu, který vrhne celý snímek do zajímavého světla a poskytuje diváckou satisfakci, nutno však podotknout, že i tento obrat je očekávatelný (snad i proto, že kdyby tam nebyl, šlo by jen o průměrný film, který s Ozonovým talentem nemá co dělat).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.