Babel - preview

11. 7. 2008 - 13:23 | Téma | red

Babel - preview zdroj: tisková zpráva

Babel, nebo-li „Babylon“, je třetím pokračováním úspěšné spolupráce režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita a scénáristy Guillerma Arriagy

Babel, nebo-li „Babylon“, je třetím pokračováním úspěšné spolupráce režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita a scénáristy Guillerma Arriagy. Podívanou tentokrát koření účast hereckých hvězd Cate Blanchettové a Brada Pitta.

Babel Mexičané Iñárritu s Arriagou dali na úsvitu milénia dohromady horečku mexického dne Amores perros, po které následovala anglicky mluvená prolézačka 21 gramů. Babel je vyvrcholením zamýšlené trilogie. Podobně jako v obou předchozích snímcích, i zde se díky náhodě proplete několik zdánlivě nesouvisejících dějů.

SYNOPSE:
Na marockém venkově dá místní pastýř svým dvěma synkům do rukou loveckou pušku. Kluci jí samozřejmě chtějí vyzkoušet… ale kulka letí dál, než mysleli. V tom okamžiku se protnou životy čtyř skupinek lidí na třech kontinentech. V Japonsku nedokáže najít otec Yasujiro (Kôji Yakusho) společnou řeč se svou hluchoněmou, ale především tvrdohlavou dcerkou Chieko (Rinko Kikuchi). Richard (Brad Pitt) a Susan (Cate Blanchettová), američtí manželé na dovolené v Maroku, musí kvůli Susanině zdraví narychlo prodloužit svůj pobyt mimo domov. Když se to dozví chůva Amelia (Adriana Barraza), začne si dělat starosti, že propásne svatbu příbuzných v Mexiku. Spolu se synovcem Santiagem (Gael García Bernal) nakonec Amelia vezme Richardovy a Susaniny děti Debbie (Elle Fanning) a Mika (Nathan Gamble) a tajně s nimi odjíždí do Mexika…

Babel INSPIRACE:
Babel odkazuje k biblické babylónské věži. Iñárritu k titulu říká: „Babylonem máme na mysli člověka, který staví tu věž do nebe, aby se mohl stát bohem. A pak se bůh naštval a stvořil všechny ty různé jazyky, kterými dnes mluvíme. Pro mě to není problém, myslím že bariéra řeči se dá prolomit velmi snadno. Co nás doopravdy rozděluje jsou myšlenky a předsudky. O tom ten film je. A zároveň chci, aby to byl film nejen o tom, co nás rozděluje, ale také o tom co nás spojuje. To je klíčový bod: (hledat) čím jsme si podobní a ne čím se odlišujeme.“ Dále pak režisér doplňuje: „Chtěl jsem zkoumat ten protiklad mezi dojmem, že svět se díky novým komunikačním pomůckám docela zmenšil, a pocitem že lidé se pořád nedokáží vyjádřit a komunikovat spolu na elementární úrovni.“

UPOUTÁVKA:
Ke snímku jsou k dispozici video klipy. Charakterizuje je neobvykle uklidněný střih a do dikobrazích bodlin vypointované dialogy.

Babel OBSAZENÍ:
V devadesátých letech byl Brad Pitt příkladem úspěšného mladého herce, který se nebojí brát riskantní role (12 opic, Sedm), Klub rváčů. V posledních šesti sezónách si však ve filmech typu Troja, Dannyho parťáci, či Mr. & Mrs. Smith vybíral oddychový čas. Nyní se snad vítr obrací: na stole je Babel, pak se Pitt objeví v očekávaném westernu The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford a napřesrok možná ve Fincherově The Curious Case of Benjamin Button. Nepřehlédnutelně půvabná Cate Blanchettová dostala Oscara za Letce, pozoruhodně zahrála v Little Fish a na premiéru již čeká poválečné drama The Good German Stevena Soderbergha. S filmy jako Amores perros, Špatná výchova, nebo The Science of Sleep je dnes Gael García Bernal přesně tam, kde byl Brad Pitt před deseti lety. Kôji Yakusho je oblíbeným hercem Kiyoshiho Kurosawy.

TVŮRCI:
Kromě režie zmiňovaných časových a charakterových skládaček Amores perros a 21 gramů přispěl Alejandro González Iñárritu krátkým filmem do pásem The Hire a 11'09''01. Guillermo Arriaga loni získal v Cannes palmu za scénář ke Třem pohřbům Tommy Lee Jonese. Kameramanem je režisérův krajan Rodrigo Prieto, jenž snímal oba Iñárritovy snímky, nebo také Zkrocenou horu Anga Leeho. Hudbu skládá Gustavo Santaolalla, taktéž autor partitury Amores perros, 21 gramů i Zkrocené hory.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.