Apocalypto - preview

11. 7. 2008 - 13:54 | Téma | red

Apocalypto - preview zdroj: tisková zpráva

Režisér a scénárista Mel Gibson se znovu pouští do historické látky. Po Statečném srdci a Umučení Krista přichází Apocalypto

Režisér a scénárista Mel Gibson se znovu pouští do historické látky. Po Statečném srdci a Umučení Krista přichází Apocalypto. Akční a mytický příběh, který se odehrává za soumraku slavné mayské civilizace.

SYNOPSE:
Apocalypto Apocalypto vypráví o muži, jeho ženě a místní komunitě před 600 lety na yucatánském poloostrově. Mayská kultura za zenitem, nedaleko před ním pak španělští konkistadoři. Hrdina je od svých milých násilně odloučen, aby se k nim posléze pokusil najít cestu zpět. Konkrétní příběh zůstává zahalen rouškou tajemství, podle vizuálů z upoutávky se mi však zdá, že mladý hrdina by mohl být zajat při útoku nepřátelského kmene a pak by ho zřejmě mohl čekat osud náboženské oběti. Podobně jako Umučení Krista natočil Gibson v aramejštině, mluví se v Apocalyptu mayským dialektem yucateca. Lze však předpokládat, že dialogů bude v Apocalyptu přibližně stejně, jako sněhu v červenci a hlavní roli převezme srozumitelný akční koncept. Násilí by měla být v Apocalyptu gibsonovská porce, tzn. vrchovatě.

Apocalypto INSPIRACE:
Gibson tvrdí, že četl mayský svatý text Popol Vuh i spisy španělských kolonizátorů, a že také navštívil místa slávy dávné civilizace. Jako hlavní inspiraci ale uvádí fascinaci přetrvávajícími tajemstvími mayské kultury. Odkaz středoamerických kultur se nedávno pokoušel zachytit Jan Kounen ve vytripovaném westernu Blueberry, severoamerickým domorodcům se zase věnuje Nový svět (The New World) Terrence Malicka. Titul Apocalypta pochází z řečtiny a znamená „nový začátek“, což je velmi blízké „znovuzrození“, které precizní mayský kalendář očekává roku 2012: 21.12. tehdy současný svět zanikne v ohnivé kouli, aby se následně zrodil nový a lepší.

Apocalypto UPOUTÁVKA:
Klip je postavený na scéně hrdinova úprku před pronásledovateli a černým jaguárem. Mayské kulisy jako kdyby vypadly ze speciálního vydání National Geographic, figury jsou stylizovány silným líčením. Ženy nosí úžasné šperky a mají aristokratické úsměvy. Několik brilantních střihů a světlozdobnou kameru však v teaseru přebíjí jeden jednookénkový záběr: po boku polonahých mužů se usmívá Mel Gibson ve flanelce.

OBSAZENÍ:
Režisér se rozhodl obsadit snímek domorodými herci, bez přispění mezinárodních hvězd.

Apocalypto TVŮRCI:
Mel Gibson se pomalu stává jedním z nejvýlučnějších hollywoodských autorů a jeho kariéra je rozmanitá jako mayská džungle. Má za sebou akční série Šílený Max a Smrtonosná zbraň. Získal hrst Oscarů za historické drama Statečné srdce a loňské kontroverzní Umučení Krista se se 600 milióny dolary stalo nejúspěšnějším nezávislým filmem všech dob. Apocalypto vzniká zcela v Gibsonově režii, což dává autorovi absolutní tvůrčí svobodu. Práva pro americký trh už zakoupil Disney, pro něhož má být Apocalypto jeden ze stěžejních letních trháků, tomu ale podle mě brání titulky i vzdálené téma. Snad jen, že by USA byly ve stejné situaci jako tehdy Mayové a to zní divoce. I když vlastně ani ne… Jakkoli, spekuluje se o tom, že by Apocalypto mělo být nasazeno proti Lady in the Water, což je od Šestého smyslu první M. Night Shyalamanův film právě mimo Disneyovo studio. Kameramanem je Dean Semler, držitel Oscara za Tanec s vlky a zdá se, že Apocalypto i díky němu bude velkolepou podívanou plnou strhujících, barbarsky ornamentálních motivů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.