Anna Farisová

2. 1. 2007 - 16:13 | Téma | red

Anna Farisová zdroj: tisková zpráva

Krůček po krůčku se Anna Farisová stává komediální specialistkou. A může za to jediná role – středoškolačka Cindy Campbellová z hororové série Scary Movie, jejíž osudem je prchat před vraždícími monstry

Anna Farisová Krůček po krůčku se Anna Farisová stává komediální specialistkou. A může za to jediná role – středoškolačka Cindy Campbellová z hororové série Scary Movie, jejíž osudem je prchat před vraždícími monstry. V záplavě komediálních úloh se ale tak nějak zapomíná, že Farisová si už zahrála i ve dvojici oscarových dramat Ztraceno v překladu (2003) a Zkrocená hora (2005).

Anna Kay Farisová se narodila 29. listopadu 1976 v Baltimore (stát Maryland), vyrůstala však na opačné straně Spojených států, v Seattlu. A tomuto městu zůstala věrna i během svých vysokoškolských studií. Z tamní university si totiž odnesla titul bakalář v oboru anglická literatura. To však už měla svůj profesionální herecký debut dávno za sebou a mířila ke kariéře hollywoodské hvězdičky. První vystoupení na jevišti (konkrétně v Seattle Repertory Theatre) za sebou měla už jako devítiletá. A na televizní obrazovce debutovala v roce 1991 díky dramatu Deception: A Mother's Secret. Na závratnou hereckou kariéru to ale zpočátku zrovna nevypadalo. Vždyť na filmovou roli si musela počkat celých pět let, aby se poté mihla v dramatu Eden (1996). A další tři roky čekala na příležitost v teenagerském horůrku Alej milenců (1999). Zkušenosti z úlohy roztleskávačky Janelle však měla zúročit již brzy…

Anna Farisová ve filmu Scary Movie Finesy z role hororové naivky totiž Anna Farisová plně využila jako Cindy Campbellová, obyčejná středoškolačka z amerického maloměsta, kterou si jako na potvoru každých pár let vyhlédne nová zrůda. S tupostí sobě vlastní však Cindy mezi všemi ataky kličkuje nezraněna. To vše je možné pouze ve dvou žánrech – jedním z nich je horor samotný, tím druhým je jeho parodie. A právě na tu došlo v případě snímku Scary Movie – Děsnej biják (2000). Přestože tvůrci v čele s bratry Wayansovými neváhali bezezbytku naplnit název filmu, diváci si prostinkou legrácku plnou obhroublých vtípků zamilovali. A tak si již v roce 2001 vznikl Scary Movie 2 a Farisová si mohla svoji Cindy s obdobným úspěchem zopakovat poprvé (a zdaleka ne naposledy). Jestliže ji autoři napoprvé postavili vůči vrahovi v rozšklebené masce, tentokrát stanula proti duchům ze starobylého sídla. Nejen parodií však živ je herec, a tak i v případě Farisové byla změna žánru nasnadě. Volba nyní padla… na horor. Psychedelickou podívanou s názvem May (2002) si, světe div se, celá řada fandů celkem oblíbila. Širší publikum si však historka o vraždící dívce (Angela Bettisová), jež si z těl obětí šije perfektního kamaráda, zrovna nezískala.

Anna Farisová Snad zásluhou prvních dvou dílů Scary Movie si režiséři Farisovou zafixovali jako komediální specialistku. Další z prostinkých krásek proto přišla s komedií Žába k zulíbání (2002), podprůměrnou frašku s nepříliš talentovaným Robem Schneiderem však nemohlo zachránit vůbec nic. Poté už přišel čas na Scary Movie 3 (2003). Stará známá Cindy se protentokrát setkala se záhadnou kazetou a zelenou dívkou, neodbytně lezoucí ze studny. Své komediální zacílení Farisová ještě potvrdila drobnou roličkou ve snímku Winter Break (2003) o partičce teenagerů, hledající na horách erotická povyražení, ale také dvojicí populárních televizních sérií – v té animované (Tatík Hill a spol., 2004), když si s chutí zadabovala pohlednou hippie. V hrané – dnes již bezmála klasických Přátelích (2004) – pak několikrát ztělesnila mladičkou Ericu, jejíž dvojčata se chystají adoptovat Monica a Chander.

Anna Farisová ve filmu Žába k zulíbání Jednoho dne se snad Anna Farisová odhodlá a vyzkouší si také jinou hereckou polohu než pohlednou a elegantní, avšak povrchní blondýnku. Zatím je však s těmito rolemi zdá se smířena. Vždyť se v této podobě představuje znovu a znovu nejen v tuctových komediích, ale i v dramatech, jejichž sláva dotkla se hvězd i filmových ocenění. Ty první zastupují v posledních letech hlavně dvě komedie s Ryanem Reynoldsem Hele, kámo, kdo tu vaří? (2005) a Miluji tě k sežrání (2005) a úloha vyzývavé číšnice Sereny, respektive nafrněné přítelkyně hudebního producenta, který se po letech vrací do rodného městečka. Zkusila si ale také roli v tragikomedii Ztraceno v překladu (2003) – a jako hollywoodská hvězdička Kelly (kterou, jak se zapřísahá, Farisová v žádném případě neztvárnila po vzoru Cameron Diazové) byla vskutku brilantní. Další obdobně výraznou úlohou slibovala být i LaShawn Malonová, milenka jednoho z hrdinů kovbojské romance Zkrocená hora (2005). V jinak herecky vynikajícím snímku však Farisová mnoho prostoru nedostala. Změnu stereotypu tak nejvýrazněji naznačila černá komedie Southern Belles (2005) o páru venkovských krásek toužících po životě ve velkoměstě.

Na živobytí si Anna Farisová vydělává především neustálým opakováním populární Cindy, jejíž eskapády zatím uzavírá čtvrtý díl. Ani Scary Movie 4 (2006) ale stále ještě nemá být koncem této parodické série. Zajímavěji skončila komedie Moje superbejvalka (2006) o superhrdince (Uma Thurmanová), jež nepřenese přes srdce, že její expartner (Luke Wilson) dává přednost dívce o poznání obyčejnější (Farisová). Jenže i zde je vlastně Farisová jen za vyzývavou dívenku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.