Amy Smartová

7. 10. 2008 - 16:42 | Téma | red

Amy Smartová zdroj: tisková zpráva

Kráska s komediálním nadáním. Jako jedna z mála mladých hollywoodských hereček upřednostňuje účinkování v komediích. Věrna svému jménu pak spíše než naivní blondýnky ztělesňuje dívky takřka dokonalé, které ke své kráse přidává i inteligenci a důvtip

Amy Smartová Jako jedna z mála mladých hollywoodských hereček upřednostňuje účinkování v komediích. Věrna svému jménu pak spíše než naivní blondýnky ztělesňuje dívky takřka dokonalé, které ke své kráse přidává i inteligenci a důvtip. My si ji můžeme pamatovat z lechtivých veseloher jako Road Trip (2000) nebo Péčko pro začátečníky (2003), patří rovněž k oblíbeným protagonistkám romancí (Miluji tě k sežrání, 2005).

Amy Smartová naplňuje obraz typické kalifornské dívky. Tedy alespoň v rámci představ, které v nás pěstují filmové a televizní snímky všech žánrů – k půvabné, a přitom oduševnělé tváři a rozvernému úsměvu přidává i sportovní postavu. A také ambici prosadit se ve světě showbyznysu. Narodila se 26. března 1976 ve městečku Topanga Canyon a už od třinácti let se pokoušela proniknout do světa modelingu. Blízkost hlavního města filmového průmyslu Los Angeles však naznačovala, že to tuhle mladou ženu potáhne spíš k herectví. K němu poprvé přičichla v roce 1994 díky show televizní stanice MTV Rock The Vote, kde si tak trochu zahrála samu sebe – představila se totiž v úloze supermodelky. A hned vzápětí si zahrála v několika dalších snímcích určených pro malou obrazovku: v dramatu podle skutečných událostí Svůdná nenávist anebo v thrilleru Her Costly Affair (oba 1996). O svém hereckém talentu pak poprvé přesvědčila v krátkém snímku podle Johna Updikea A & P (1996) jako jedna z dívek provokujících mladičkého prodavače.

Amy Smartová Na plátna kin se Amy Smartová prosadila díky dvěma snímkům, které se od sebe snad nemohou lišit víc. Nejprve se objevila v nezávislém životopisu beatnika Neala Cassidyho (Thomas Jane) The Last Time I Committed Suicide (1997), aby se vzápětí mihla jako jedna z mnoha vojaček trikovou sci-fi Hvězdná pěchota (1997). Poté už se ale vydala cestou menších projektů: získala v nich první větší úlohu – rozpustilou Dot, jež svede přítele své neurotické sestry Bell (Clea DuVallová), v komedii How to Make the Cruelest Month (1998). A vzápětí už zahájila dlouhou sérii rolí po boku mladých, talentovaných a v neposlední řadě pohledných herců. Obvykle se jednalo o komedie určené pro teenagerské publikum a Smartová se v nich s železnou pravidelností představovala jako Ta pravá pro ústředního hrdinu. Prvním z nich byla fotbalová komedie Varsity Blues (1999) s Jamesem Van Der Beekem a Paulem Walkerem. A následně se objevila v komediálním retru ze sedmdesátých let Ten náš zapadákov (1999) jako partnerka rebelantského teenagera Tima (Shawn Hatosy).

Ke slávě se Amy Smartová vyšplhala díky sérii bujarých komedií. Ve dvou z nejvýraznějších se objevila jako partnerka mladého komika Breckina Meyera. S překvapivým ohlasem se setkala vysokoškolská veselohra Road Trip (2000), o něco hůře už se vedlo crazy komedii Milionový závod (2001). S výrazně menším ohlasem se setkala její úloha amatérské pornohvězdičky Naomi v teenagerské řachandě Péčko pro začátečníky (2003), ale taky romance Miluji tě k sežrání (2005), v níž hrdinka obnovuje vztah s dávno ztraceným kamarádem, dnes potenciálním milým (Ryan Reynolds). V obdobném duchu se nesou i její úlohy v komediích Větší než nebe (2005) nebo The Best Man (2006). A přitom Amy Smartová má i smysl pro sebeironii, škoda jen, že jí ve svých úlohách nedává prostor častěji. Vzácnou výjimkou může být účinkování v detektivce Starsky & Hutch (2004) – hraje tu přihlouplou roztleskávačku Holly, odhodlaně zdůrazňující všechny stereotypy spojené s blonďatými krasavicemi.

Amy Smartová ve filmu Větší než nebe Paralelně se sérií „nezávadných“ komedií vede Amy Smartová ještě jednu, o poznání zajímavější hereckou kariéru. I tuto linii tvoří snímky určené spíše mladšímu publiku, a přesto se jedná tituly, které se vymykají, zpracováním, příběhem nebo třeba humorem. Vše nastartovalo road movie v duchu magického realismu Interstate 60 (2001) a příběh mladíka Neala (James Marsden), který se na své dálniční projížďce setkává s řadou podivných individuí. Nechybí mezi nimi ani dokonalá blondýnka Lynn Lindenová, která Nealovi připraví jednu z těch příjemnějších životních zkoušek. Osudový dotek (2004) s Ashtonem Kutcherem zase nabídl zajímavý pohled na téma časových paradoxů. Smartová se díky tomu objevuje hned v několika podobách – coby přisprostlá prostitutka, skvělá studentka i znuděná servírka. A akční jízda jménem Zastav a zemřeš (2006) zaujme publikum hlavně přímočarostí, s níž míří od úvodních titulků k závěrečným. Spíš jen epizodně se objevuje v hororu Zrcadla (2008), hraje zde sestru hlavního hrdiny (Kieffer Sutherland), pronásledovaného krvavými přízraky.

V osobním životě se Amy Smartová cítí být velkou ochránkyní životního prostředí. Je jednou z představitelek ekologické organizace Heal the Bay, která usiluje o vyčištění oceánů. A jak že by naložila s výhrou v loterii? Darovala by ji na charitu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.