Amanda Peetová

11. 7. 2008 - 17:21 | Téma | red

Amanda Peetová zdroj: tisková zpráva

Je vyhledávanou představitelkou vedlejších rolí v komediích či v thrillerech. Americká herečka se prosadila především komedií Můj soused zabiják, jejíž pokračování Můj soused zabiják 2 právě vstupuje do našich kin

Amanda Peetová Americká herečka se prosadila především komedií Můj soused zabiják, jejíž pokračování Můj soused zabiják 2 právě vstupuje do našich kin. V poslední době se stala vyhledávanou hollywoodskou představitelkou vedlejších rolí, převážně v komediích a thrillerech.

Amanda Peetová se narodila 11. ledna 1972 v New Yorku. Na hereckou dráhu to u Amandy zpočátku příliš nevypadalo. Ještě na Columbia University studovala Peetová herectví pouze jako vedlejší obor, ale poté, co ji její profesorka doporučila k slavné učitelce herectví Utě Hagenové, začala Peetová o herecké kariéře uvažovat. Po čtyři léta, kdy u Hagenové studovala, se také objevovala v mimobroadwayském představení Awake and Sing, přesto si však musela na živobytí vydělávat jako servírka. Svůj profesionální debut si Peetová odbyla v roce 1995 v detektivním seriálu Právo a pořádek. Během následujících dvou let získala Peetová v televizi ještě role v sitcomech The Single Guy, Všichni starostovi muži a Seinfeld a především jednu z výrazných úloh v dramatickém seriálu o obyvatelích Manhattanu Central Park West. Její doménou se však v následujících letech staly nezávislé snímky, v nichž často představovala typ emancipovaných mladých žen.

Amanda Peetová: Lepší pozdě než později Prvním celovečerním filmem Amandy Peetové se stala akční sci-fi Animal Room (1995), jež zůstala téměř nepovšimnuta. Již v roce následujícím ale získala menší role v romantických komediích Ona, jedině ona a Báječný den (v tom druhém hráli George Clooney a Michelle Pfeifferová). Brzy si Amandy všimli tvůrci stojící mimo Hollywood a začali jí nabízet stále výraznější úlohy ve svých projektech. Peetová hrála v dramatu z dělnického prostředí Grind (1997) s Billym Crudupem či ve snímku o mladé herečce Touch Me (1997), v němž jí byla poprvé svěřena role hlavní. Řadu ocenění z festivalů pro tvůrce nezávislých snímků obdrželo krimidrama Southie (1998). K výraznějším filmům s hereckou účastí Peetové patří též mozaika z Los Angeles Podoby lásky (1998). Obyčejné hrdiny tohoto dramatu ztvárnili například i Sean Connery, Angelina Jolieová či Dennis Quaid. Jednu z titulních úloh hrála Peetová v hořké komedii Two Ninas (1999). Ve dvou snímcích z roku 1999 – romanci Neodolatelná a dramatu Body Shots - účinkovala Peetová po boku Seana Patricka Flaneryho. Velmi zaujala též v hlavní roli v nezávislé komedii Chytrá holka (2000) o podivném milostném čtyřúhelníku. Jistou změnu v její filmografii přinesl snímek Nebezpečný kód (2000) – oddechový thriller o hackerech, který neměl sebemenší umělecké ambice a šel přímo na videotrh.

Amanda Peetová: Chytrá holka Průlomovým titulem Amandy Peetové se nakonec nestal celovečerní film, nýbrž televizní seriál, konkrétně sitcom Jack a Jill (1999-2001), který je svým námětem velmi podobný populárním Přátelům. Výkony v roli Jack Barrettové se Peetová v Hollywoodu etablovala do komediálních rolí. Nejprve ale získala vedlejší roli v melodramatu s Bette Midlerovou či Johnem Cleesem Život hvězdy (2000). Jednalo se o životopis spisovatelky Jacqueline Susannové, autorky Údolí panenek. Velkým triumfem Peetové se stala komedie Můj soused zabiják (2000) s Brucem Willisem a Matthewem Perrym v hlavních rolích. Peetová obě hvězdy totiž místy dokonce přehrávala a na malém prostoru, který jí byl svěřen, dokázala zaujmout publikum. Také výkon Peetové coby dominantní psycholožky v obhroublé komedii Pekelná ženská (2001) patří k těm dobře zapamatovatelným. Brzy přišly nabídky i na vedlejší úlohy ve vážnějších snímcích: Amanda se objevila v soudním dramatu Těžký zločin (2002) s Ashley Juddovou a Morganem Freemanem či v thrilleru Ironie osudu (2002) se Samuelem L. Jacksonem a Benem Affleckem.

Amanda Peetová Patrně nejlepším snímkem z těch, v nichž Peetová dosud hrála, je smutná komedie o neradostním dospívání Igby (2003) s Kieranem Culkinem v titulní roli. Naopak průměrný thriller Jamese Mangolda Identita (2003) patřil k filmům o poznání konvenčnějším, sklidil však až nečekaný úspěch. V této vyvražďovačce po vzoru románu Agathy Christie Deset malých černoušků se Peetová sešla například s Johnem Cusackem a Alfredem Molinou. V komerčně veleúspěšné komedii Lepší pozdě nežli později se objevila Peetová především díky svým půvabům, herecky mnohem vděčnější role v tomto snímku dostali nejen představitelé ústředních postav Jack Nicholson a Diane Keatonová, ale i Frances McDormandová. Scenáristé snímku Můj soused zabiják 2, pokračování velkého hitu z roku 2000, pak mysleli také na Peetovou a znovu jí svěřili roli po boku Bruce Willise. Pro Hollywood je však Amanda Peetová hlavně hvězdou romancí, objevila se jak v netradiční variaci od režiséra Woodyho Allena Melinda a Melinda (2004), tak v klasicky pojaté Něco jako láska (2005). Představila se však také v ambiciózním "ropném" dramatu Syriana (2005). Po čase se do našich kin vrací, překvapivě v jedné z hlavních rolí spikleneckého thrilleru Akta X: Chci uvěřit (2008).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.