Alec Baldwin

13. 1. 2009 - 7:48 | Téma | red

Alec Baldwin zdroj: tisková zpráva

Člen slavného hereckého klanu patřil v první polovině let devadesátých k nejvýraznějším představitelům filmových drsňáků

Alec Baldwin Člen slavného hereckého klanu patřil v první polovině let devadesátých k nejvýraznějším představitelům filmových drsňáků. Díky spokojenému hollywoodskému manželství s Kim Basingerovou i několika hitům (Hon na ponorku, Miami Blues) se stal velkou star. Hvězdnému postavení i vztahu s Basingerovou je však dávno konec a Baldwin se musí smířit s vedlejšími úlohami ve velkofilmech (Pearl Harbor), v romancích (Elizabethtown) i dramatech (Letec).

Alexander Rae Baldwin III se narodil 3. dubna 1958 v městečku Massapequa (stát New York) v rodině učitele historie a sociologie. Přestože se nejprve věnoval studiím práv a politologie na George Washington University, nakonec se přiklonil k herectví. A protože se Alekovým příkladem inspirovali také jeho mladší bratři Daniel, William a Stephen, patří dnes Baldwinovi k nejznámějším hereckým rodinám. Alec zahájil svou cestu k hraní studiem dramatických umění na New York University a absolvováním hereckých kursů v Lee Strasberg Studiu. Před kameru se poprvé postavil v roce 1980, když získal výraznou úlohu v seriálu The Doctors (1980-1982), a brzy se stal hvězdou televizní obrazovky. Zaujal především jako charismatický kazatel Joshua Rush v soap opeře Knots Landing (1984-1985). Úspěchy však sbíral také na divadle, za svůj výkon v dramatu Loot obdržel v roce 1986 Theatre World Award. Téhož roku se navíc poprvé představil na plátně v černé komedii Amose Kolleka Bláznivá ulice.

Alec Baldwin V komediálním žánru se Alec Baldwin prosazoval i nadále a během osmdesátých let mu zůstával věrný, přestože se našlo několik drobných výjimek (drama Olivera Stonea Talk Radio, 1988; životopisný snímek o zpěváku Jerrym Lee Lewisovi Great Balls of Fire!, 1989). V komedii Manželské etudy (1988) upoutal pozornost rolí úlisného Davise, jenž krouží kolem manželky svého nejlepšího přítele. Duchařská komedie Tima Burtona Beetlejuice (1988) se pak stala prvním velkým Baldwinovým hitem. Ještě v roce 1988 se představil také ve vedlejších úlohách ve dvou úspěšných komediích Manželství s mafií a Podnikavá dívka. Je proto s podivem, že na tento žánr Baldwin postupně zanevřel. Ještě v roce 1991 si zahrál se svou pozdější manželkou Kim Basingerovou v romantické komedii Muž na ženění (1991). Rok nato se představil v romanci Předehra k polibku, kde mu byla partnerkou Meg Ryanová. V letech pozdějších si však Baldwin pěstoval image drsného akčního hrdiny a úlohy milovníků definitivně opustil.

Alec Baldwin ve filmu Elizabethtown K akčnímu žánru přičichl Alec Baldwin poprvé špionážním thrillerem Hon na ponorku (1990), kde ztvárnil charismatického agenta CIA Jacka Ryana. Celosvětový úspěch snímku umožnil Baldwinovi vybírat si scénáře podle svého gusta, další příběhy s Jackem Ryanem k nim však nepatřily, úlohu tak převzal Harrison Ford. Sám Baldwin pak začal upřednostňovat role obhroublých chlapáků, častěji násilníků a hulvátů než drsných akčních hrdinů. Zaujal hlavně jako rváč a zloděj Frederick Frenger v thrilleru Miami Blues (1990). S Kim Basingerovou si zahrál v akčním thrilleru Útěk do Mexika (1994), když se zhostil role kasaře Doka McCoye, který rozhodně nejde pro ránu daleko. Tato série vyvrcholila televizním dramatem podle Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha (1995); za úlohu zvířeckého Stanleyho Kowalského, tyranizujícího svou neurotickou švagrovou Blanche (Jessica Langeová), byl Baldwin nominován na Zlatý glóbus a Emmy. Vedle hrubiánů ale ztělesnil i dva mnohem vzdělanější, avšak o to nebezpečnější muže: bezohledného obchodníka s akciemi Blakea v dramatu Konkurenti (1992) a světáckého doktora Jeda Hilla pohrávajícího si s osudy druhých v psychothrilleru V moci posedlosti (1993). Zhruba v té době stanul Alec Baldwin na vrcholu své slávy, z něj však cesta vede jen jedním směrem…

Alec Baldwin ve filmu Cesta do války Na Baldwinově ústupu ze slávy se výrazně podílel dobrodružný snímek Muž Stín (1994). Ambiciózní podívaná o bývalém gangsterovi, jenž se promění v neohroženého hrdinu, totiž skončila finančním krachem. Zpět na výsluní nepomohly ani úlohy padouchů (mafián Učitel v krimithrilleru Porotce, 1996; zabiják Kudrow v thrilleru Mercury, 1998), ani role hrdinných ochránců spravedlnosti (státní zástupce Bobby DeLaughter usilující o potrestání rasové vraždy v dramatu podle skutečné události Duch minulosti, 1996). Vinu na tom nese hlavně Baldwinův výběr filmových projektů. Většina jich totiž brzy po premiéře končila na dně žebříčku návštěvnosti. Prokletí nepřekonal Baldwin ani v roce 2001 snímkem The Devil and Daniel Webster. Jeho první pokus o filmovou režii totiž spatřila pouze hrstka zasvěcenců: nedostatek financí zabránil uvedení hotového snímku, údajně celkem svižné komedie o spisovateli, jenž upíše svou duši ďáblu.

Alec Baldwin V posledních letech se Alec Baldwin musí spokojit s úlohami okrajovými. Naznačila to už romance Notting Hill (1999) a úloha přehlíživého přítele herečky Anny Scottové (Julia Robertsová), slavnou tvář však Baldwin propůjčil i vedlejším postavám ve válečném velkofilmu Pearl Harbor (2001), romancích Riskni to s Polly (2004) a Elizabethtown (2005) či v krimikomedii Finty Dicka a Jane (2005). Jen o málo výraznější úlohu šéfa Pan American Airways Juana Trippea mu svěřil Martin Scorsese v životopisném dramatu Letec (2004). Podobně velkou (tedy malou) roli mu Scorsese svěřil i v dalším filmu, krimi Skrytá identita (2006). Totéž můžeme směle říci i o špionážním dramatu Roberta De Nira Kauza CIA (2006). Svou hereckou čest tak Baldwin obhajuje hlavně na malé obrazovce a v nezávislých produkcích.

Alec Baldwin V televizi zazářil zejména rolemi žalobce Roberta Jacksona v minisérii Norimberský proces (2000) a jednoho z otců války ve Vietnamu Roberta McNamary v dramatu Cesta do války (2002). V nezávislých titulech pak vynikl hlavně jako hollywoodský herec se slabosti pro mladé dívky Bob Barrenger v tragikomedii Velké trable malého města (2000) či v hořké komedii Smolař (2003). Za úlohu starosvětského majitele kasina Shellyho byl dokonce nominován na Oscara. Svou image zestárlého proutníka podpořil v romanci Kamarádova holka (2008). Velký návrat (a také cenu Emmy a dva Zlaté glóby) mu přinesla úloha televizního producenta Jacka Doughertyho v sitcomu 30 Rock (od 2006).

Přesto se nelze bránit pocitům, že nejlépe se o Baldwinovu popularitu starají proslulí komediografové Matt Stone a Trey Parker (Ve snímku South Park: Peklo na Zemi nechali bratry Baldwinovy zahynout při útoku kanadského letectva, v komedii Team America: Světovej policajt pak z Aleka učinili mluvčího hollywoodských hvězd spřažených s Kim Čong-ilem).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.
Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

11. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Disney+ přijde do Česka už 14. června, tedy zhruba za měsíc a teď se můžete do nové streamovací služby už předběžně zaregistrovat.
Disney začíná natáčet další seriál ze světa Star Wars: Ahsoka

Disney začíná natáčet další seriál ze světa Star Wars: Ahsoka

10. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Lucasfilm nepolevuje - padla první klapka očekávaného seriálu Ahsoka s Rosarií Dawson v hlavní roli.