Akční smolař Vin Diesel

13. 3. 2020 14:30 - Téma | Autor: Matěj Svoboda

Akční smolař Vin Diesel Zdroj: Falcon

Vin Diesel je jedna z největších akčních hvězd současnosti. Ale platí to obvykle jen v případě, kdy sedí za volantem nějakého rychlého auta v sérii Rychle a zběsile.

Holohlavý drsňák se ale pravidelně pokouší oslovit diváky i v jiných akčňácích, zatím mu to ale moc nejde. Zlomí tohle prokletí komiksovka Bloodshot? A měli byste dát jeho neúspěšným akčním filmům z let minulých druhou šanci, nebo propadly právem?

Osamělý mstitel, 2003

diesel osamělý mstitel Zdroj: Warner Bros

V roce 2003 se Diesel ještě hledal. Díky filmům jako Černočerná tma, Rychle a zběsile nebo xXx měl slušně našlápnuto v akčním žánru, pořád si ale myslel, že by mohl divákům nabídnout víc a uspět i jako dramatický herec. Osamělý mstitel měl být film, který by ukázal, že dovede stejně dobře mlátit a střílet lidi, ale i hrát a projevovat nějaké složitější emoce.

Ztvárnil tu drsného agenta DEA Seana Vettera, který spolu s parťákem vyrostl na ulici a ví, jak to tam chodí. A i proto dovede pořádně zatopit obchodníkům s drogami. Jenže teď jim zatopil trochu moc, a tak si pro něj nepřátelé přijdou až domů. Sean sice útok přežije, jeho manželka ale nemá takové štěstí a když zoufalý vdovec zjistí, že se spravedlnosti nedovolá, rozhodne se postarat se o ni po svém.

Osamělý mstitel má echt béčkovou zápletku, která by třeba v devadesátých letech bez problémů stačila na obstojnou seagalovku. Jenže Diesel se tu pokoušel jít víc do hloubky a soustředil se víc na drama, vzájemné vztahy mezi hrdiny a na to, jak se jeho drsňák vyrovná s těžkou životní ztrátou.

A když už došlo na střílení, bylo sice fajn, ale bylo ho zatraceně málo. Osamělý mstitel je ve výsledku film, který nemohl potěšit nikoho. Na drama je moc pitomý, na akční film moc nudný. Finanční neúspěch v kinech byl víc než zasloužený.

Babylon A.D., 2008

diesel babylon ad Zdroj: Intersonic

Ambiciózní sci-fi francouzského herce, scenáristy a režiséra Matthieu Kassovitze se natáčelo mimo jiné i v Česku, konkrétně v Praze a v Ostravě. A tvůrci z toho neměli moc radost, protože uprostřed Evropy moc nenasněžilo a filmaři se museli kvůli několika zimním scénám přesouvat do Švédska.

Kvůli nevhodnému počasí se nakonec celé natáčení neúměrně prodlužovalo, a dokonce byl výrazně překročený rozpočet. Takže to na place nebylo úplně fajn. Kassovitz si dokonce stěžoval, že studio mu do jeho práce kecalo tak moc, že vlastně žádnou scénu nemohl natočit tak, jak plánoval a studio nakonec v postprodukci i hodně stříhalo. A výsledkem byl maglajz, který nedával moc smysl, což se rychle rozkecalo a do kina se diváci nehrnuli.

Přitom je to škoda, protože Babylon A.D. má zajímavý příběh, svět i obsazení. Děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy se společnost začíná pomalu rozpadat a žoldák Toorop dostane za úkol převést z Kyrgyzstánu do New Yorku tajemnou ženu s ještě tajemnějšími schopnostmi, přičemž jim jde po krku každý od šílených vědců přes konkurenční žoldáky až po Gérarda Depardieu, který bydlí v něčem, co připomíná kombinaci luxusní limuzíny a tanku.

Babylon A.D. byl možná až příliš ambiciózní film, faktem ale je, že se nepovedlo smíchat ho dohromady tak, aby ty ambice naplnil. A nikdo na něj nepřišel.

Poslední lovec čarodějnic, 2015

diesel poslední lovec čarodějnic Zdroj: Bontonfilm

Vin Diesel je velký fanda fantasy. Miluje Dungeons and Dragons a jednu chvíli to vypadalo, že by si mohl zahrát i ve filmové verzi téhle hry na hrdiny. Té jsme se však zatím nedočkali, a tak si Vin Diesel řekl, že se vyblbne trošku jinak.

Jeho akční fantasy Poslední lovec čarodějnic se sice odehrává v současnosti, hrdinou je však muž starý stovky let. Kdysi ho totiž proklela královna čarodějnic a on je teď nesmrtelný, chodí po světě, likviduje zlo a tváří se drsně. Jenže netuší, že jeho stará protivnice není mrtvá, ale celá staletí sbírala síly ke svému návratu a teď míří zpátky do světa lidí. A chce se nejen pomstít, ale také vypustit na svět nový mor.

Hlavní hrdina, který s pomocí meče a brokovnice bojuje proti zlým kouzlům, je údajně stejná postava, za jakou Diesel hrával Dungeons and Dragons. Fanboyovství je rozhodně hezká věc a Vin dal do téhle fantasy evidentně kus srdíčka, ale bylo mu to k ničemu.

Jeho hrdina Kaulder by měl být cynický a životem unavený drsňák, ale ve skutečnosti je to spíš otravný hňup, který většinu příběhu absolvuje s až příliš sebevědomým šklebem a hromadou blbých keců. Ve scénách, kdy oslovuje více než osmdesátiletého Michaela Cainea „mladej“, jsou fakt hodně nedůstojné.

Akce je navíc poměrně málo a nevypadá bůhvíjak a celkově Poslední lovec čarodějnic spíš většinu času vysvětluje, jak funguje svět, kde se za každým rohem ukrývá magie, než aby řešil děj nebo něco podobného. Nakonec tahle nuda v kinech víceméně vyhořela. Přesto teď začal Diesel naznačovat, že se pracuje na pokračování. Otázka je, jestli po něm touží někdo jiný než on sám.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hororová klasika Ti druzí se už brzy vrátí

Hororová klasika Ti druzí se už brzy vrátí

9. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Pamatujete ještě na horor Ti druzí? Hlavní roli měla Nicole Kidman a v roce 2001 s ním okouzlila kritiky i diváky. A teď se vrací.
V Sony už začínají pracovat na dalším Jumanji

V Sony už začínají pracovat na dalším Jumanji

8. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér posledních dvou dílů Jumanji prozradil, že se chystá pokračování. Nejen kvůli stávající situaci je ještě hodně daleko, ale přípravy už pomalu začínají.
Indiana Jones 5 je pořád bez režiséra, James Mangold prý stále vyjednává

Indiana Jones 5 je pořád bez režiséra, James Mangold prý stále vyjednává

7. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Pátý Indiana Jones měl mít premiéru už v červenci příštího roku a natáčet se mělo zhruba touhle dobou. Jenže tomu je nyní konec nejen kvůli celosvětové pandemii koronaviru.
Marvel odložil prakticky všechny plánované filmy, Black Widow dorazí v listopadu

Marvel odložil prakticky všechny plánované filmy, Black Widow dorazí v listopadu

6. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

V Marvelu, a nejen tam to je teď intenzivní. Plánové miliardy nikde, hotové filmy se odkládají, ty roztočené se točit přestávají… Přesto všechno se věci hýbou kupředu.