Adam Beach

28. 3. 2007 - 13:04 | Téma | red

Adam Beach zdroj: tisková zpráva

Adam Ruebin Beach se narodil 11. října 1972 v Asherton v rezervaci Dog Creek ve státě Manitoba, Kanada

Adam Beach Adam Ruebin Beach se narodil 11. října 1972 v Asherton v rezervaci Dog Creek ve státě Manitoba, Kanada. Je příslušníkem kmene Salteaux. Je podruhé ženatý – s Tarou Masonovou. Má dva syny Luka a Noaha z prvního manželství s Meredith Porterovou (1999–2002), Žije v Ottawě v Kanadě a v Los Angeles.

Adamovi bylo osm let, když opilý řidič zabil jeho těhotnou matku, když stála před jejich domem. O dva měsíce později se jeho otec utopil. Adam se musel se dvěma bratry přestěhovat do Winnipegu k příbuzným. Tam navštěvoval střední školu Gordon Bell High School, kde se začal zajímat o hudbu a herectví. Utíkal domů ze školy, aby se mohl dívat na Johnyho Deppa v 21 Jump Street. Založil heavy-metalovou kapelu Lethic, měla krátký život. Také začal hrát v místním divadle. Nakonec školu opustil kvůli hlavní roli ve hře Red Valley River v produkci Manitoba Theater for Young.

Kouřové signály Jeho kariéra na plátně začala tím, že vesloval v kanoi s hvězdami televizního filmu Lost in Barrens (1990). Pak se několik let objevoval v malých seriálových rolích: Walker, Texas Ranger, Lonesome Dove, First Wave, Touched by an Angel a Madison. V roce 1994 si zahrál Squnta v Disneyho produkci Squnto: A Warrior Tales. V Dance Me Outside (1995) hrál Franka, který se chce z rezervace dostat na vysokou školu, ale narazí na problémy. Zlom nastal adaptací Kouřových signálů (1998) Shermana Alexieho v režii Chrise Eyreho. Adam byl obsazen do hlavní role mladíka z Coeur D´ Alene, který se vydá na cestu z rezervace a jede pohřbít otce, který zemřel v Arizoně. Bech tu znovu pracoval s Evanem Adamsem, hvězdou Barrens. Film získal na festivalu Sundance cenu publika a Filmmaker´s Trophy. Adam Beach se tímto filmem zviditelnil. Ve stejném roce se objevil v Mystery Alaska, ale film byl hlavně „hereckým vehiklem“ pro Russella Crowa, Beach hrál kvůli filmu tři měsíce hokej.

Kód Navajo Následovaly další filmové role, například romantický hrdina v The Art of Woo (2000), o lásce nikoliv čarodějnictví. A pak se znovu ozval Chris Eyere: v roce 2001 obsadil Beache do jedné ze dvou hlavních rolí v sérii tří filmů podle románů Tonyho Hillermana, které se odehrávají v rezervaci Four Corners indiánů Navajo. Beach hrál Jima Chee, partnerem mu byl Wes Studi (Geronimo) jako poručík Joe Leaphorn. Další spoluprací s s Michaelem Greyeyesem (hráli spolu v Kouřových signálech) byl snímek Skinwalkers, první film. Adam Beach se šest měsíců učil jazyk Navajo, jeden z nejobtížnějších na světě. Vyplatilo se to: dostal roli dalšího indiána kmene Navajo, Bena Yahzee, odpovědného za kódování vojenských zpráv během druhé světové války ve filmu Kód Navajo. Ocitl se tak vedle slavného Nicholase Cage. Kvůli Kódu Navajo se přestěhoval z Kanady do Los Angeles. K postavě Jima Chee se ještě vrátil v Thiefs of Time (2002) a v Coyote Waits (2003).

Vlajky našich otců Filmy Johnny Tootall, ani Bottoms Up, ba ani Cowboys and Indians neměly velký úspěch, zato Vlajky našich otců získaly nominaci na Oskara (2006), za režii pro Clinta Estwooda, i divácký úspěch. Adam Beach řekl o roli Iry Hayese, že to byl největší úspěch, kterého dosáhl. Skutečný Ira Hayes zažil během svého života diskriminaci, přezdívali mu Náčelník Padající Mrak a nebrali ho vážně. V předcházejících filmech jej dvakrát hráli bílí herci – jako opilce.

Na Beache také pokřikují „Náčelníku!“. Chápe hloupost a předsudky, které to způsobují. A stejně jako Ira se je snaží změnit. V roce 2007 si Adam Beach v Bury My Heart at the Wounded Knee v produkci HBO zahraje vzdělaného lakotského lékaře Charlese Eastmana. Opět po boku Wese Studiho, premiéra má být v květnu. Objeví se také v seriálu Comache Moon s Valem Kilmerem a bude se pravidelně objevovat v Law and Order: Special Victim Unit. O tom řekl: „To je živá historie: každý týden se bude objevovat indián v celonárodním televizním seriálu. Jiní indiáni se budou dívat na televizi a uvidí sebe. To je pro mě také vysněná role.“

Adam Beach Adam Beach ví, že ho jeho úspěch staví na jedné straně do rolí hollywoodského stereotypu, na druhé z něj činí vzor pro další indiány. Hraje příslušníky všech indiánských kmenů, protože Hollywood si pořád ještě zvyká na těch pár známých indiánských tváří a o další nemá zájem. Beach natočil krátký vzdělávací klip o nebezpečí inhalace čistících prostředků, což bývá problém v indiánských rezervacích. Cestuje po kanadských školách a mluví k dětem amerických indiánů. Pro Time Magazine řekl: „Uvědomuji si svůj statut vzoru pro americké indiány. Nosím to v srdci. Chci, aby se na mě mladší generace dívala a řekla si: Jak dosáhl takového úspěchu v Hollywoodu? Chci, aby jejich sny a naděje dosáhly úspěchu. Dějiny amerických indiánů jsou tragické. Chci ukázat, že jsme úspěšní. Máme co nabídnout světu.“ All Movie Guide prozradil, že by chtěl hrát ještě dvacet let, pak se dát na politiku. Ale předtím by si rád zahrál Turoka ve filmu podle videohry Turok: Lovec dinosaurů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.