88 minut

23. 2. 2009 - 15:47 | Téma | red

88 minut zdroj: tisková zpráva

Soudní psycholog ( Al Pacino) svědčí proti Jonu Forsterovi (Neal McDonough) a přesvědčí porotu, že si Jon zaslouží trest smrti. Jack Gramm ( Al Pacino), soudní psycholog a profesor, svědčí proti Jonu Forsterovi ( Neal McDonough) a přesvědčí porotu, že si Jon zaslouží trest smrti

Jack Gramm (Al Pacino), soudní psycholog a profesor, svědčí proti Jonu Forsterovi (Neal McDonough) a přesvědčí porotu, že si Jon zaslouží trest smrti. V předvečer jeho vykonání někdo zavraždí další ženu stejným způsobem a Jackovi někdo zavolá, že má 88 minut života. Vražda je natolik podobná předcházejícím, že se objeví dvě otázky: Má se exekuce odložit a šetření obnovit? Protože obětí je bývalá Jackova studenka, je i on podezřelý? Byl to jiný vrah a nevinný Jon má zaplatit za Jackovu neschopnost?

Někdo Jackovi připomíná, že jeho svědectví možná nebylo zcela přesné a nezaujaté. Jack hledá problematické lidi, a je jich dost. Náhodná milenka, někteří z jeho studentů, ba i ochranka, pochopitelně Jon a jeho případní pomocníci. Vyšetřovatelé v Seattlu také pátrají, ale jejich prioritou je najít vraha – ať je jím kdokoliv. Gramm má pomocníky: asistentku Kim (Alicia Wittová), bývalou manželku Shelly Barnesovou (Amy Brennemanová) a kamaráda agenta FBI Franka Parkse (William Forsythe).

Gramm běží proti času – dost obvyklý trik (viz komprese v „24 hodin“). Ovšem těch 88 minut mu na cestu přidá množství krásných „dvacítek“, které prostě bez něho nemohou žít. V jedné scéně během ubíhajících minut se Kim snaží zavést debatu na založení rodiny – je tu i nahota, což je zásadně nepravděpodobné. Telefonní rozhovory s odsouzencem čekajícím na popravu jsou evidentně součástí vězeňského života.O nic pravděpodobnější není ani úloha psychologa (pokud někdo spáchal tak strašné zločiny, jedno svědectví asi nestačí).

Gramm ani nikdo jiný není schopen dát dohromady vědomosti, které vrah má... Inu 88 minut je velmi krátká doba na život a přidává na stresu. A čas se stále objevuje jako faktor – o tom to je. Což je pro film dobře, zvědavost proč to tak bylo a kdo to byl se udrží, protože tempo je rychlé – film trvá přesně 88 minut od prvního telefonátu. Hodně nepravděpodobností nám uteče dřív, než máme čas se nad nimi zamyslet. Je tu hodně střílení, výbuchů a žen v nesnázích a s Pacinem. S krasavicemi, adekvátní kamerou a střihem si film najde publikum.

Al Pacino a jeho herectví dává postavě poměrně dost životnosti na to, abychom v ní cítili nějakou lidskost (vzhledem k „materiálu“ je to velmi velký výkon). Ale je těžké čekat na popravu, mluvit v televizi a ještě odvést velký herecký výkon...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.