8 Mile - soundtrack

25. 1. 2008 - 16:20 | Téma | red

8 Mile - soundtrack Placeholder | zdroj: tisková zpráva

8_Mile

Jak asi může vypadat písničkový soundtrack k filmu, v němž hlavní roli hraje slavný rapper Eminem, k filmu, který je z velké části jeho autobiografií a jenž se celý odehrává v průmyslovém Detroitu, konkrétně v černošském slamu, kterému vládne rap a hip hop? Jen stěží tu najdeme kompilaci, v níž by se objevovaly romantické slaďáky nebo metalové nářezovky. 8 Mile je čistokrevné rapové album, na jehož tvorbě se z velké části podílela sama hvězda snímku – kontroverzní, nesmírně úspěšný a nadaný rapper Eminem. Najdeme zde ale i díla dalších tvůrců hip hopové scény jako jsou 50 Cent, Obie Trice, Xzibit nebo Macy Gray.

Ústřední písní soundtracku, potažmo celého filmu je Eminemova výborná hitovka Lose Yourself, která právě brázdí rádiové stanice a je den co den na programu hudební televizní stanice MTV (a nejen jí). Právě za Lose Yourself si Eminem vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší filmovou píseň. Stejně úderné a vydařené jsou i další Eminemovy skladby, ať už 8 Mile nebo Love Me, na které s ním spolupracovali jeho oblíbení 50 Cent a Obie Trice. Celé album završuje melodická skladba Rabbit Run. Byť je většina ostatních rapových písní velice povedená, je možná trochu škoda, že Eminem neudělal celé album sám - jako své další „řadové“. Ne, že by 8 Mile byl nevyvážený soundtrack, přeci jen se na něm podíleli ti nejlepší interpreti hip hopové scény, ovšem ne všechny skladby jsou tak nezapomenutelné jako právě Eminemova hitovka Lose Yourself. Některé písně jsou nevýrazné a shazují tak výsledný dojem z jinak zajímavého alba.

8_Mile

Je velmi příjemné, že 8 Mile není jen dalším soundtrackem s kompilací různých písní, které už byly vydány na původním albu toho kterého interpreta. 8 Mile je naprosto originální věcička, všichni zúčastnění skládali své songy přímo pro film/ soundtrack, což rozhodně není v posledních letech příliš časté a jedná se v tomto ohledu o velmi osvěžující změnu. Kromě drsných rapových písní tu najdeme i nějaké to odlehčení v podobě „dámských“ písní – Macy Gray se nám představí se „sladkou“ skladbou Time of Your Life a její kolegyně Taryn Manning spolu s Boomkat v popové písni Wasting My Time. Zatímco Macy Gray působí jako milé zpestření, popová Taryn Manning je poměrně mdlá a nudná.

Soundtrack 8 Mile je podobně jako samotný film určen fanouškům rapu. Jen ztěží si album užije bytostný odpůrce tohoto stylu. Pro fandy rapu a hip hopu bude 8 Mile celkem pěkným hudebním dárečkem, který sice není ničím zásadní, ale určitě potěší. I když vám řada skladeb zřejmě v paměti neutkví, stále tu zůstává velké množství úderných písní od rapperů, kteří patří ke špičce ve svém „oboru“.

Soundtrack 8 Mile se setkal s vřelým přijetím a stal se co se týče prodejnosti velmi úspěšným, což vedlo k vydání dalšího alba – 8 Mile: More Music From. Na něm už ovšem nenajdeme žádnou píseň od Eminema. Toto album je složeno z velkých rapových pecek devadesátých let, které zazněly ve filmu, ale jsou již „postaršího“ data.

Original Soundtrack – 8 Mile

Seznam skladeb:

1. Lose Yourself – Eminem
2. Love Me – Eminem, Obie Trice, 50 Cent
3. 8 Mile – Eminem
4. Adrenaline Rush – Obie Trice
5. Places to Go – 50 Cent
6. Rap Game – D12
7. 8 Miles and Runnin´- Jay-Z, Freeway
8. Spit Shine – Xzibit
9. Time of My Life – Macy Gray
10. U Wanna Be Me – Nas
11. Wanksta – 50 Cent
12. Wasting My Time – Boomkat, Taryn Manning
13. R.A.K.I.M. – Rakim
14. That´s My Nigga Fo´Real – Young Zee
15. Battle – Gangstarr
16. Rabbit Run – Eminem

Na SPECIÁL 8 Mile

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.