75. narozeniny slaví ruský herec a režisér Oleg Tabakov

17. 8. 2010 - 14:10 | Téma | red

75. narozeniny slaví ruský herec a režisér Oleg Tabakov zdroj: tisková zpráva

Ruský herec a režisér Oleg Tabakov, který slaví své 75. narozeniny je považován za legendu ruského filmu i divadla. Za svou kariéru vytvořil přes 200 divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí a režíroval desítky inscenací.

Často hostuje v USA i po Evropě, své dlouholeté zkušenosti navíc předává studentům řady vysokých škol, včetně pražské DAMU. Na českých divadelních prknech se poprvé objevil v roce 1968 jako Chlestakov v Revizorovi v Činoherním klubu, v poslední letech v Praze několikrát hostovalo jeho divadlo Tabakerka.

Rodák ze Saratova a syn vojenské lékařky Tabakov začal divadlo hrát jako čtrnáctiletý pionýr; později byl členem komunistické strany, ale nakonec se z něj stal antikomunista. Absolvoval divadelní školu při slavném Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT) a v roce 1956 spoluzakládal divadlo Sovremennik (Současník). Z něj odešel v roce 1983 na scénu MCHAT, kde byl v roce 2000 jmenován uměleckým šéfem a o čtyři roky později ředitelem.

Ze široké škály Tabakovových rolí ční snímky Oblomov, Vojna a mír, Moskva slzám nevěří či Sviť, sviť, má hvězdo. Působivě ale hrál i fašistické pohlaváry, například velitele nacistické kontrarozvědky Waltera von Schellenberga v populárním seriálu Sedmnáct zastavení jara či velitele koncentračního tábora v českém dramatu Kukačka v temném lese, do něhož ho v roce 1984 obsadil režisér Antonín Moskalyk.

Československo i Českou republiku navštívil neúnavný cestovatel Tabakov mnohokrát. V roce 2008 převzal v Praze čestný doktorát DAMU za mimořádné mezinárodní zásluhy o rozvoj divadla a pro jeho blízký vztah k české divadelní kultuře. Tabakov je podruhé ženatý se svou bývalou studentkou a herečkou Marinou Zadinovou, s níž má syna Pavla (1995) a dceru Marii (2006). Z prvního manželství má syna Antona (1960) a dceru Alexandru (1966), oba jsou herci.

Více informací o Olegu Tabakovi včetně filmografie naleznete v jeho profilu na www.osobnosti.cz

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.