75. narozeniny slaví ruský herec a režisér Oleg Tabakov

17. 8. 2010 - 14:10 | Téma | red

75. narozeniny slaví ruský herec a režisér Oleg Tabakov zdroj: tisková zpráva

Ruský herec a režisér Oleg Tabakov, který slaví své 75. narozeniny je považován za legendu ruského filmu i divadla. Za svou kariéru vytvořil přes 200 divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí a režíroval desítky inscenací.

Často hostuje v USA i po Evropě, své dlouholeté zkušenosti navíc předává studentům řady vysokých škol, včetně pražské DAMU. Na českých divadelních prknech se poprvé objevil v roce 1968 jako Chlestakov v Revizorovi v Činoherním klubu, v poslední letech v Praze několikrát hostovalo jeho divadlo Tabakerka.

Rodák ze Saratova a syn vojenské lékařky Tabakov začal divadlo hrát jako čtrnáctiletý pionýr; později byl členem komunistické strany, ale nakonec se z něj stal antikomunista. Absolvoval divadelní školu při slavném Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT) a v roce 1956 spoluzakládal divadlo Sovremennik (Současník). Z něj odešel v roce 1983 na scénu MCHAT, kde byl v roce 2000 jmenován uměleckým šéfem a o čtyři roky později ředitelem.

Ze široké škály Tabakovových rolí ční snímky Oblomov, Vojna a mír, Moskva slzám nevěří či Sviť, sviť, má hvězdo. Působivě ale hrál i fašistické pohlaváry, například velitele nacistické kontrarozvědky Waltera von Schellenberga v populárním seriálu Sedmnáct zastavení jara či velitele koncentračního tábora v českém dramatu Kukačka v temném lese, do něhož ho v roce 1984 obsadil režisér Antonín Moskalyk.

Československo i Českou republiku navštívil neúnavný cestovatel Tabakov mnohokrát. V roce 2008 převzal v Praze čestný doktorát DAMU za mimořádné mezinárodní zásluhy o rozvoj divadla a pro jeho blízký vztah k české divadelní kultuře. Tabakov je podruhé ženatý se svou bývalou studentkou a herečkou Marinou Zadinovou, s níž má syna Pavla (1995) a dceru Marii (2006). Z prvního manželství má syna Antona (1960) a dceru Alexandru (1966), oba jsou herci.

Více informací o Olegu Tabakovi včetně filmografie naleznete v jeho profilu na www.osobnosti.cz

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.