75. narozeniny slaví ruský herec a režisér Oleg Tabakov

17. 8. 2010 - 14:10 | Téma | red

75. narozeniny slaví ruský herec a režisér Oleg Tabakov zdroj: tisková zpráva

Ruský herec a režisér Oleg Tabakov, který slaví své 75. narozeniny je považován za legendu ruského filmu i divadla. Za svou kariéru vytvořil přes 200 divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí a režíroval desítky inscenací.

Často hostuje v USA i po Evropě, své dlouholeté zkušenosti navíc předává studentům řady vysokých škol, včetně pražské DAMU. Na českých divadelních prknech se poprvé objevil v roce 1968 jako Chlestakov v Revizorovi v Činoherním klubu, v poslední letech v Praze několikrát hostovalo jeho divadlo Tabakerka.

Rodák ze Saratova a syn vojenské lékařky Tabakov začal divadlo hrát jako čtrnáctiletý pionýr; později byl členem komunistické strany, ale nakonec se z něj stal antikomunista. Absolvoval divadelní školu při slavném Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT) a v roce 1956 spoluzakládal divadlo Sovremennik (Současník). Z něj odešel v roce 1983 na scénu MCHAT, kde byl v roce 2000 jmenován uměleckým šéfem a o čtyři roky později ředitelem.

Ze široké škály Tabakovových rolí ční snímky Oblomov, Vojna a mír, Moskva slzám nevěří či Sviť, sviť, má hvězdo. Působivě ale hrál i fašistické pohlaváry, například velitele nacistické kontrarozvědky Waltera von Schellenberga v populárním seriálu Sedmnáct zastavení jara či velitele koncentračního tábora v českém dramatu Kukačka v temném lese, do něhož ho v roce 1984 obsadil režisér Antonín Moskalyk.

Československo i Českou republiku navštívil neúnavný cestovatel Tabakov mnohokrát. V roce 2008 převzal v Praze čestný doktorát DAMU za mimořádné mezinárodní zásluhy o rozvoj divadla a pro jeho blízký vztah k české divadelní kultuře. Tabakov je podruhé ženatý se svou bývalou studentkou a herečkou Marinou Zadinovou, s níž má syna Pavla (1995) a dceru Marii (2006). Z prvního manželství má syna Antona (1960) a dceru Alexandru (1966), oba jsou herci.

Více informací o Olegu Tabakovi včetně filmografie naleznete v jeho profilu na www.osobnosti.cz

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.