633 Squadron

12. 1. 2004 - 20:31 | Téma | red

633 Squadron Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Námět: Frederick E. Smith (román 633 Squadron). Scénář: James Clavell, Howard Koch. Režie: Walter E. Grauman. Kamera: Edward Scaife. Střih: Bert Bates. Výprava: Michael Stringer. Hudba: Ron Goodwin. Speciální efekty: Tom Howard. Hrají: Cliff Robertson (kpt. Roy Grant), George Chakiris (por. Erik Bergman), Maria Perschyová (Hilde Bergmanová), Harry Andrews (Davis), Michael Goodliffe (velitel letky Adams), Donald Houston (kpt. Barrett), John Meillon (por. Gillibrand), John Bonney (por. Scott), Anne Ridleyová (německá vyšetřovatelka) a další. ŠU, barevný, 95 minut. Stereo. Velká Británie 1963. Uvedeno na 1. Mezinárodním festivalu leteckých filmů 2002 v Praze. K největším atrakcím letošního prvního ročníku Mezinárodního festivalu leteckých filmů patřil britský snímek z roku 1963 o náročné bojové akci, kterou byla za 2

633_squadron
K největším atrakcím letošního prvního ročníku Mezinárodního festivalu leteckých filmů patřil britský snímek z roku 1963 o náročné bojové akci, kterou byla za 2. světové války pověřena 633. letka britského královského letectva. K přednostem tohoto filmu patří řemeslně zručná režie, dobré herecké výkony a pečlivá výprava filmu včetně použití skutečných historických letadel. Ve Velké Británii měl hned po svém natočení velký úspěch, v roce 1968 vznikla jeho nová volná varianta Mosquito Squadron (režisér Boris Sagal), která ale nedosáhla takové proslulosti. Film 633 Squadron patří dodnes k oblíbeným válečným leteckým snímkům a je k mání na videokazetách. Poutá svou dobře namíchanou směsí bojových akcí, speciálních efektů, mužného hrdinství a nezbytné love story.

633_squadron
633. letka britského letectva plní za války se svými lehkými bombardéry De Havilland Mosquito běžné bojové úkoly. Důstojník Davis z velitelství letectva seznámí piloty s chystanou zvláštní akcí: je třeba zničit továrnu na raketové palivo, kterou Němci staví v Norsku. Bomby musí způsobit zřícení skalního převisu nad vstupem do podzemního objektu. Nejvhodnějším pro tento úkol se veliteli letky Adamsovi zdá americký kapitán Grant, vynikající pilot, ale i voják známý občasnými problémy s kázní. Pro přípravu akce je mu přidělen poručík Bergman, do jehož krásné sestry Hildy se Američan zamiluje. Grant se svým navigátorem nacvičují obtížný průlet norským fjordem v podobném terénu ve Skotsku. Nakonec jsou do akce zapojeny všechny posádky 633. letky. Bergman je vyslán do Norska, aby vedl partyzány při pozemním zajištění akce. Je však zajat Němci a vyslýchán. Grant dostane příkaz bombardováním zajistit, aby Bergman nemohl promluvit...

633_squadron
Z herců zaujmou především Cliff Robertson, George Chakiris (proslavený tehdy nedávným snímkem West Side Story) a Harry Andrews. Natáčení probíhalo na letecké základně RAF Bovingdon v Hertfordshire. Filmový štáb měl k dispozici tři letuschopné původní stroje De Havilland Mosquito a další dva schopné pohybu po zemi. Skutečná letadla byla použita i k natočení havárií při přistání. Jako německá stíhací letadla Messerschmitt 109 byly použity čtyřsedadlové stroje Me-108 „Taifun“ povrchově upravené. Vynikajícím způsobem jsou ve filmu využity pyrotechnické efekty; některé tyto záběry byly zařazeny i do o pět let později natočeného snímku Mosquito Squadron (s obdobným námětem i dějem). Přestože film 633 Squadron nejde v psychologii postav nijak do hloubky a zůstává u jednoduchého vojenského vidění situace, je to v tomto případě spíše ku prospěchu věci. Film má dramatický spád, který podporuje i účelná širokoúhlá kamera, přesný střih a zejména dobře ilustrující hudba Rona Goodwina (mj. Báječní muži na létajících strojích, Bitva o Británii). Film vystihuje hledisko diváků se zájmem o válečnou leteckou tématiku a je jimi proto dodnes oblíben a ctěn.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.