21 gramů (21 Grams)

20. 12. 2003 - 1:53 | Téma | red

21 gramů (21 Grams) zdroj: tisková zpráva

Uvidíte v lednu: "Říká se, že když člověk zemře, ztratí jeho tělo na váze 21 gramů". Na lednovém Febiofestu si předpremiéru odbude americký snímek mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iňárritua (Amores perros) se Seanem Pennem, Naomi Wattsovou a Beniciem Del Torem v hlavních rolích. + Fotogalerie Nový biják Alejandra Gonzáleze Iňárritu se svým konceptem podobá režisérovu veleslavnému debutu Amores Perros tak moc, až to není pěkné

Nový biják Alejandra Gonzáleze Iňárritu se svým konceptem podobá režisérovu veleslavnému debutu Amores Perros tak moc, až to není pěkné. I tady se vypráví o několika odlišných postavách z různých prostředí, i tady postavy svede dohromady tragická nehoda, i tady mají nitky příběhů zřejmě směřovat k úvahám o osudu a ty zase ke katarzi. Spousta režisérů točí pořád dokola jeden film a není to na škodu věci, ale může si být Alejandro I. tak jistý, že našel svou parketu, už po prvním pokusu?

21 gramů Herecké obsazení přichází z hvězdných výšin. Na Naomi Watts (Kruh, Mulholland Drive) by byla prostě radost koukat, i kdyby třeba jen smažila bramboráky, a tady jí role bývalé feťačky, která se pokouší vést normální život, připravuje půdu, na níž jsme ji ještě tancovat neviděli. Benicio del Toro... Nevím jak vy, ale já mám pro toho chlapa prostě slabost, a ať už měl ve Štvanci, Přísaze, Traffic nebo Strachu a hnusu v Las Vegas role jakkoliv různé (což mu jen slouží ke cti), vždycky jsem pro něj měl jediné slovo: zabiják. Ve 21 gramech mu přísluší role 21 gramů kriminálníka, který našel Boha a od té doby seká dobrotu. Jediný problém tu tedy může způsobit Sean Penn coby umírající profesor. Dokud Sean Penn hraje drsňáky, nedá se mu než zobat z ruky, ale neodpustitelná Tajemná řeka dost bolestně ukázala, že jakmile se pokusí o takzvanou "hloubku" nebo nedejbože o city, je to jako když vám trhají chlupy z nosu. A v 21 gramech přitom půjde o city až v první řadě: název říká, o kolik budete najednou lehčí, až umřete, a "emocemi nabitý" trailer slibuje samé pokání, odpuštění, rozhřešení a podobnou těžkou váhu. Kvůli Seanu Pennovi proto doufejme, že Iňárritu je lepší režisér než dnešní Clint Eastwood (což by neměl být problém).

Iňárritu svým debutem udělal takovou díru do světa (mj. nominace na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film), že svůj druhý pokus mohl natočit s daleko větším rozpočtem a v angličtině. Amores Perros do amerických ateliérů katapultovaly nejen jeho, ale i kameramana Rodriga Prieta (později 8 Mile, Frida), do jehož sytě barevných obrazů se budeme moci nořit i v 21 gramech. Nemění se ani muž na postu scenáristy - Guillermo Arriaga.

Nejhorší, co se může stát, je, že z nás Iňárritu bude dělat lepší lidi. Někomu to dělá dobře (a členům americké Akademie zejména), ale za nás, co to máme rádi hořké, bych přece jenom doufal v trochu šmirglu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.