21 gramů (21 Grams)

20. 12. 2003 - 1:53 | Téma | red

21 gramů (21 Grams) zdroj: tisková zpráva

Uvidíte v lednu: "Říká se, že když člověk zemře, ztratí jeho tělo na váze 21 gramů". Na lednovém Febiofestu si předpremiéru odbude americký snímek mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iňárritua (Amores perros) se Seanem Pennem, Naomi Wattsovou a Beniciem Del Torem v hlavních rolích. + Fotogalerie Nový biják Alejandra Gonzáleze Iňárritu se svým konceptem podobá režisérovu veleslavnému debutu Amores Perros tak moc, až to není pěkné

Nový biják Alejandra Gonzáleze Iňárritu se svým konceptem podobá režisérovu veleslavnému debutu Amores Perros tak moc, až to není pěkné. I tady se vypráví o několika odlišných postavách z různých prostředí, i tady postavy svede dohromady tragická nehoda, i tady mají nitky příběhů zřejmě směřovat k úvahám o osudu a ty zase ke katarzi. Spousta režisérů točí pořád dokola jeden film a není to na škodu věci, ale může si být Alejandro I. tak jistý, že našel svou parketu, už po prvním pokusu?

21 gramů Herecké obsazení přichází z hvězdných výšin. Na Naomi Watts (Kruh, Mulholland Drive) by byla prostě radost koukat, i kdyby třeba jen smažila bramboráky, a tady jí role bývalé feťačky, která se pokouší vést normální život, připravuje půdu, na níž jsme ji ještě tancovat neviděli. Benicio del Toro... Nevím jak vy, ale já mám pro toho chlapa prostě slabost, a ať už měl ve Štvanci, Přísaze, Traffic nebo Strachu a hnusu v Las Vegas role jakkoliv různé (což mu jen slouží ke cti), vždycky jsem pro něj měl jediné slovo: zabiják. Ve 21 gramech mu přísluší role 21 gramů kriminálníka, který našel Boha a od té doby seká dobrotu. Jediný problém tu tedy může způsobit Sean Penn coby umírající profesor. Dokud Sean Penn hraje drsňáky, nedá se mu než zobat z ruky, ale neodpustitelná Tajemná řeka dost bolestně ukázala, že jakmile se pokusí o takzvanou "hloubku" nebo nedejbože o city, je to jako když vám trhají chlupy z nosu. A v 21 gramech přitom půjde o city až v první řadě: název říká, o kolik budete najednou lehčí, až umřete, a "emocemi nabitý" trailer slibuje samé pokání, odpuštění, rozhřešení a podobnou těžkou váhu. Kvůli Seanu Pennovi proto doufejme, že Iňárritu je lepší režisér než dnešní Clint Eastwood (což by neměl být problém).

Iňárritu svým debutem udělal takovou díru do světa (mj. nominace na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film), že svůj druhý pokus mohl natočit s daleko větším rozpočtem a v angličtině. Amores Perros do amerických ateliérů katapultovaly nejen jeho, ale i kameramana Rodriga Prieta (později 8 Mile, Frida), do jehož sytě barevných obrazů se budeme moci nořit i v 21 gramech. Nemění se ani muž na postu scenáristy - Guillermo Arriaga.

Nejhorší, co se může stát, je, že z nás Iňárritu bude dělat lepší lidi. Někomu to dělá dobře (a členům americké Akademie zejména), ale za nás, co to máme rádi hořké, bych přece jenom doufal v trochu šmirglu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.