2012

11. 11. 2009 - 22:00 | Téma | red

2012 zdroj: tisková zpráva

Po tisíciletí si každá civilizace vyprávěla mýty o konci světa... Před mnoha staletími nám po sobě Mayové zanechali kalendář, který by měl přesně na den zimního slunovratu v roce 2012 dosáhnout konce svého třináctého cyklu. Po tomto konci již v tomto kalendáři nic není. Znamená to snad konec světa? Jak bude asi vypadat? Co čeká naši civilizaci? Na tuto otázku se nám snaží svým snímkem, nesoucím název 2012 odpovědět slavný režisér, známý především díky svým katastrofickým filmům Den nezávislosti či Válka světů, Rolland Emmerich.

Emmerich se svým novým snímkem snaží co nejvíce odlišit od svých dřívějších velkofilmů. Je v něm celá řada filozofických a politických elementů, které dodávají katastrofickým prvkům hloubku. Scénář, podle kterého byl film natočen a na kterém se Emmerich sám podílel je do této chvíle Emmerichovym nejvelkolepějším projektem. Aby bylo vůbec možné podle scénáře film takových rozměrů vytvořit, musel režisér zkombinovat speciální a vizuální efekty způsobem, jakým to ještě nikdy nikdo neudělal. Cílem toho všeho bylo jediné, divák by neměl být schopen rozlišit, co bylo při natáčení postavené a co je pouhý vizuální efekt.

2012 zdroj: tisková zpráva

Z tohoto důvodu byly vybudovány obrovské kulisy, velká pódia postavená na hydraulických ramenech pomoci niž bylo možné pohybovat celou scénou, celou uměle vytvořenou ulicí umístěnou na tomto hydraulickém monstru. Co nezvládla hydraulika a lidé, o to se postaral tisícičlenný tým grafiků a animátoru, kteří s využitím stovek počítačů zničí Los Angeles nebo vytvoří obří vlnu tsunami, která pohltí vše, co ji stojí v cestě.

Samotný děj filmu se točí kolem několika hlavních postav, které nám zprostředkují lidský náhled na celou katastrofu. John Cusack (Jackson Curtis), neúspěšný spisovatel a řidič limuzíny se v době, kdy se zemské desky začnou posouvat snaží ze všech sil zachránit svoji rodinu a ukazuje, že je kvůli svým dětem a bývalé manželce Kate (Amanda Peet) schopen čehokoliv.
2012 zdroj: tisková zpráva

Státní představitelé si jsou vědomi toho, že není možné celé lidstvo zachránit , ale že mohou být vybráni jedinci, kteří budou schopni po této zkáze založit novou společnost a zachránit tak lidskou rasu. Prezident Thomas Wilson (Danny Glover) se poté, co pochopí rozsah celé katastrofy rozhodne udržet vše v naprostém utajení.

Adrian Helmsley, vládní vědec, jehož postavu ztvárnil herec Chiwetel Ejiofor je odhodlán zachránit tolik lidí, kolik jen bude možné. Je to právě Adrian kdo objeví řadu probíhajících cyklů, které mění zemské jádro, zemskou kůru a celou atmosféru.  Carl Anheuser (Oliver Platt), náčelník generálního štábu, stojí za názorem, že lidé se pro svoje vlastní dobro nesmí dozvědět, co se doopravdy děje. Je zcela oddaný touze zařídit přežití celé společnosti nebo alespoň těch, kteří si to mohou dovolit.

Laura (Thandie Newton), dcera Prezidenta, která vede práce na záchraně nejvýznamějších umělecký děl nemá až do poslení chvíle o důvodu své práce žádné tušení a zjíštěním je šokována.

Asi jedinou postavou, která nemá žádné vztahy s vládou a má tušení o tom, co se děje je rozhlasový moderátor Charlie Frost, kterého si zahrál Woody Harrelson. Charlie má pirátskou rozhlasovou stanici, vysílající z Yellowstonského parku. Žije v obytném přívěsu a  ve svém vysílání oznamuje těm, co jsou ochotni poslouchat, že se blíží konec světa.

2012 zdroj: tisková zpráva

Předpoklady Dnu zkázy vychází především z konce Mayského kalendáře, který si mnoho vědců i obyčejných lidí vykládá jako konec celého světa. Ať už se v prosinci 2012 stane cokoli, režisér Emmerich nám v podobě velkolepé podívané nabízí apokalypsu v biblickém pojetí. Jak to vše asi dopadne?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.