16 bloků - preview

29. 9. 2008 - 12:55 | Téma | red

16 bloků - preview zdroj: tisková zpráva

16 bloků (16 Blocks) Richarda Donnera je typickou velkoměstskou kriminálkou, která stojí na charakterech, nikoli na eskamotérské akci nebo počítačových efektech

16 bloků (16 Blocks) Richarda Donnera je typickou velkoměstskou kriminálkou, která stojí na charakterech, nikoli na eskamotérské akci nebo počítačových efektech. Svědčí o tom nejen jméno režiséra, ale i Bruce Willis v hlavní roli: tohle je prostě stará škola.

SYNOPSE:
Hlavním hrdinou 16 bloků je prací i životem unavený policajt Jack Mosley (Bruce Willis). Tohle ráno dostane Jack za úkol převézt ukecaného zlodějíčka Eddieho (Mos Def) z vězení do šestnáct bloků vzdálené soudní síně, kde má Edie svědčit u jakéhosi procesu. Zdánlivě bezvýznamná a jednoduchá cesta se však Jackovi brzy změní v peklo. Eddie se totiž chystá svědčit proti Jackovým kolegům od policie a NYPD napře všechny síly, aby se Eddie k soudu živý nedostal. A Jack si musí vybrat, zda bude chránit svědka nebo jestli dá přednost loajalitě ke svým lidem. Vzhledem k tomu, že Jack má na transport sotva dvě hodiny, probíhá 16 bloků takřka v přímém přenosu.

INSPIRACE:
16 bloků by se měla nést v duchu klasických kriminálek o cti a korupci, jaké natáčel například Sidney Lumet (Serpico). V takových filmech se režisér nebojí věnovat čas a prostor vývoji a proměně hlavního charakteru. Svým způsobem může být překvapivé, že velkofilmy kovaný Donner zvolil právě tento žánr. Ale o to lépe.

UPOUTÁVKA:
Na upoutávce k 16 blokům je nejzajímavější způsob, kterým autoři sdělují zápletku: nevyprávějí chronologicky. Vedle dějů překrývají v jednotlivých segmentech zvukovou informaci obrazovým tajemnem (šerosvitná pátračka), nebo schizofrenií (Jackův moment rozhodnutí). Klip dbá na dynamický střih, jehož účinek umocňují rychlé perkuse ve zvuku.

OBSAZENÍ:
Bruce Willis už dávno patří ke stálicím filmového plátna. Je častým představitelem tvrdých chlápků, kteří se tváří, že jim na zádech zrovna přistál blok betonu. Dost možná, že tenhle pohled zvládá Willis ze všech nejlíp. V nedávné době vystřihl milimetrově přesného (co na tom, že rutinního) Hartigana v Rodriguezově Sin City, brzy bude slyšet v animáku Za plotem (Over the Hedge) a napřesrok by se měl už počtvrté vrátit v roli, která ho „udělala“ – jako John McClane ve Smrtonosné pasti 4.0. V 16 blocích se Willis objevuje s knírem, kterým herec v Jackovi tupí své obvykle zabijácké charisma a mohli bychom se tak dočkat jednoho z jeho originálnějších výkonů. Rapper Mos Def, představitel zloděje Eddieho, svůj vzestup naopak teprve zažívá. Zaujal v kontroverzním dramatu The Woodsman z roku 2004. Loni potom brilantně ztvárnil Forda Prefecta v jinak utahaném Stopařově průvodci po galaxii (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy). Šéfa policajtů zahrál v 16 blocích David Morse (Životní zkouška (Proof of Life)).

TVŮRCI:
16 bloků vzniká dle scénáře Richarda Wenka, autora dávné horrové komedie Vamp. Režisér Richard Donner je tvůrcem několika milníků cesty zábavního průmyslu: režíroval horror Přichází satan! (The Omen), Supermana, či krimi sérii Smrtonosná zbraň (Lethal Weapon). Posledních deset let ale nenacházel žádnou slušnou inspiraci. Důkazem budiž například tři roky starý kus Timeline - proud času (Timeline). 16 bloků znamená pro Donnera šanci na návrat do špičky pelotonu. Kameramanem 16 bloků je Glen MacPherson (Romeo musí zemřít (Romeo Must Die)), stříhá Steve Mirkovich (Umučení Krista (Passion of the Christ)). Hudbu složil častý hollywoodský skladatel Klaus Badelt.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.