"Po dvou letech po mé vážné chorobě budu poprvé studovat novou roli. Jsem zvědav, jestli se to vůbec naučím, bude to prubířský kámen," řekl Lipský ČTK při křtu knihy Karla Ulíka Lubomír Lipský a jeho bratr Oldřich v jeho rodném Pelhřimově.
Lipský má v Pelhřimově, známém jako město rekordů, společně se svým bratrem vlastní muzeum - Síň Lipských. Expozice připomíná řadu divadelních a filmových rolí Lubomíra i režisérskou a scenáristickou práci jeho bratra Oldřicha. Podle Lipského není vyloučeno, že i on sám by se mohl objevit v seznamu rekordmanů. "Mohl bych mít možná rekord v počtu premiér, kterých jsem během své dlouholeté kariéry odehrál kolem tří stovek," uvedl herec.
Kniha, která byla pokřtěna, nabízí sestřih jeho životních epizod, rozhovorů, bonmotů i skečů. Publikace obsahuje i vzpomínky Jana Skopečka, týkající se seriálu Tři chlapi v chalupě, Miroslava Horníčka i Jiřího Šlitra a spoustu neznámých fotografií. "Je to tajnůstkář, nic mi o přípravě knihy neřekl, bylo to pro mě překvapení," poznamenal Lipský směrem k autorovi.
Ulíkova kniha obsahuje i oblíbené Hlustvisihákovy skeče nedávno zesnulého autora Bedřicha Zelenky s omezeným troubou, který má funkci, nic nechápe a neví, že nic neví. Nejprve v nich byl Lipský natvrdlým vrátným, do jehož rajonu zavítal návštěvník s neobvyklým jménem. V průběhu času se naopak Lipský sám stal Hlustvisihákem a toto jméno se stalo synonymem komické nechápavosti.
zdroj:
tisková zpráva
Lipský se na filmovém plátně poprvé objevil v roce 1946 v partyzánském dramatu V horách duní, naposledy točil film Školní výlet, který do kin teprve přijde.
Mezi tím ztvárnil na 180 rolí včetně televizních. Od roku 1950 do konce let osmdesátých byl členem Městských divadel pražských, kde hraje dodnes.