Jedna z nejslavnějších hollywoodských filmových div se narodila 27. února 1932 v londýnském Hampsteadu. Těsně před začátkem druhé světové války se však se svými rodiči odstěhovala do USA, kde si mladičké herečky s podmanivým pohledem záhy všimli filmaři. Z rozkošné kudrnaté dívky, která v roce 1944 okouzlila diváky ve snímku O velkou cenu (National Velvet), se Liz Taylorová v následujících letech úspěšně přeorientovala na role atraktivních mladých žen; jako například té, kterou si zahrála po boku Jamese Deana ve filmu Obr.
Důvodem jejího rychlého vzestupu nebyla jen půvabná tvář. Za své herecké výkony byla už koncem 50. let opakovaně nominována na Oscara, kterého se nakonec dočkala v roce 1961. Členové americké filmové akademie tak ocenili způsob, jakým ztvárnila roli bývalé prostitutky ve filmu Telefon Butterfield 8.
Prestižní zlatá soška posílila pozici Taylorové mezi hollywoodskými herečkami. To se projevovalo nejenom neutuchajícím zájmem filmových producentů, ale také růstem honorářů, které jí byli ochotni za účinkování ve svých snímcích zaplatit. Za roli egyptské královny Kleopatry dostala v roce 1963 honorář milion dolarů, což z ní činilo zřejmě vůbec první herečku, která tak vysokou sumu vyinkasovala.
Filmovou slávu Liz Taylorové pravidelně doplňovaly pikanterie z jejího osobního života. A příběhů, kterými osmkrát vdaná herečka plnila stránky bulvárních médií, rozhodně nebylo málo. V devatenácti se vdala za Conrada Hiltona, syna známého hotelového magnáta. Následovali britský herec Michael Wilding, broadwayský producent Michael Todd, zpěvák Eddie Fisher a senátor John Warner, kterému pomohla při jeho kampani do Senátu.
Posledním chotěm slavné herečky byl o dvě desítky let mladší Larry Fortensky, kterého poznala na protialkoholní léčbě.
Osudovým mužem Liz Taylorové byl ale bezesporu herec Richard Burton, kterého poznala při natáčení Kleopatry. Jejich románek vyvolal rozruch už na svém počátku, protože oba herci byli v tu dobu sezdáni s někým jiným. Jejich následné "italské manželství" sledoval Hollywood téměř v přímém přenosu.
Svůj divoký vztah přenesli Burton s Taylorovou v roce 1966 i na filmové plátno ve snímku Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jejich výkon byl natolik přesvědčivý, že Taylorové vynesl druhého Oscara.
zdroj:
tisková zpráva
Bouřlivý svazek skončil po deseti letech rozvodem. Síla, která Liz a Richarda Burtona k sobě táhla, ale vedla po roce k jejich druhém sňatku. Reprízované manželství ovšem mělo jepičí život v řádu měsíců.
Podzim života trávila Taylorová způsobem hodným lvice společenských rubrik; věnovala se charitativní činnosti a podnikání v kosmetickém průmyslu. V posledních letech se však potýkala s řadou zdravotních problémů. V roce 1995 dostala umělý kyčelní kloub a o dva roky později jí byl odstraněn nezhoubný nádor na mozku. Kromě toho trpěla osteoporózou, a na veřejnost proto v poslední době vycházela už jen zřídka.