Plakát k filmu: Zahradnictví: Rodinný přítel

Zahradnictví: Rodinný přítel Zahradnictví: Rodinný přítel

dokina.cz
5,3

Premiéra 27. 4. 2017
Česká Republika, 2017, 130 min

Žánr:
drama
Režie:
Jan Hřebejk | celý štáb
Hrají:
Anna Geislerová, Ondřej Sokol, Martin Finger, Klára Melíšková, Gabriela Míčová, Josefína Marková | všichni herci

Filmová trilogie Zahradnictví se skládá ze tří samostatných filmů odehrávajících se na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky. Vypráví o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Obsáhne 20 let života postav, které musely v těchto pohnutých časech prožít nejlepší léta svých životů.

První část trilogie, Rodinný přítel, je melodrama odehrávající se ve 40. letech za německé okupace. Tři mladé ženy a dvě děti čekají na návrat svých vězněných mužů a otců. Válkou vynucenému rodinnému společenství obětavě pomáhá rodinný přítel a lékař Jiří. Film je příběhem lásky, která nesměla být naplněna, vypráví o věrnosti, touze, vině a lásce, o odchodech a návratech, o rodině, rodičích a dětech. Jde o rodinný portrét viděný pohledem žen, které osud svedl dohromady.

Filmová trilogie Zahradnictví se skládá ze tří samostatných filmů odehrávajících se na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 31 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 69.00 CZK Přehrát online

Recenze filmu Zahradnictví: Rodinný přítel

 • Recenze Zahradnictví: Rodinný přítel na fffilm

  Recenze fffilm 40

  Rok 1945, válka končí. Němci jsou pryč, v parcích táboří ruští osvoboditelé. V domku na kraji města žijí tři sestry, které osud připravil o manžely (dva jsou mrtví, třetí neznámo kde), a jejich dvě děti. S nimi zde téměř nonstop přebývá "rodinný přítel" (Ondřej Sokol), doktor, který se o ně všechny stará jako o vlastní už 6 let (od zatčení manželů za protiříšskou činnost) a všichni se mají hrozně rádi (platonicky). Sokol se po těch šesti platonických letech konečně začíná sbližovat s Geislerovou (jedna ze sester), když tu se nečekaně objeví její manžel (Martin Finger), který měl být oficiálně mrtvý! Slavné duo Hřebejk / Jarchovský přichází s něčím na české poměry nevídaným: Do kin budou během jednoho roku půl roku uvedeny tři celovečerní filmy, které dohromady tvoří jeden příběh, zachycující osudy stejných hrdinů v průběhu 20 let. Takže v česko - slovensko - polské koprodukci vzniká něco, co bude mít celkem přes šest hodin (vzhledem k tomu, že Rodinný přítel má dvě hodiny a 10 minut) Nedá se svítit. Musím znovu začít tím, čím začínám téměř u každé recenze Hřebejkova filmu: Hřebejk je velmi dobrý režisér, zatímco Jarchovský je velmi špatný scenárista. A pokud se díváme na něco, co je vlastně třetina příběhu, ale současně to má být samostatný film, pak scénáristická nemohoucnost vadí ještě mnohem více, než u "normálního" filmu.

 • Recenze Zahradnictví: Rodinný přítel na iDnes

  Recenze iDnes 50

  Životní projekt, jak scenárista Petr Jarchovský a režisér Jan Hřebejk říkají své trilogii Zahradnictví, začal filmem Rodinný přítel, s jehož hrdinou vede přímá nit k Pelíškům. Otevírá však úplně jiný, chudokrevný vesmír.

 • Recenze Zahradnictví: Rodinný přítel na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 60

  Historické drama originálně pojednává o rodičích a dětech, o ztrátě, o morálním dilematu, o pocitu viny. Nedá se mu upřít řemeslná propracovanost založená na bohatých zkušenostech autorů, chytlavá hudba proslavená Voskovcem a Werichem, elegantní dobové kostýmy od Kataríny Štrbové Bielikové a velmi dobré herecké výkony dětských i většiny dospělých herců. Milé je také to, že Petr Jarchovský napsal příběh na motivy skutečných rodinných vzpomínek a trilogie volně navazuje na kultovní Pelíšky. Dojem trochu kazí příliš zdlouhavý děj a nepřehlednost. Zahradnictví: Rodinný přítel není žádná katastrofa, ale v rámci filmografie zmíněné tvůrčí dvojice patří k tomu slabšímu. Na druhou stranu, těžko soudit bez dalších dvou dílů, které poskytnou odstup a ucelenější pohled.

 • Recenze Zahradnictví: Rodinný přítel na MovieZone

  Recenze MovieZone 40

  Překvapivě nepovedený start ambiciózní trilogie, která se odkazuje na jeden z nejoblíbenějších českých filmů. Melodramatické vzpomínání na složité období druhé světové války však neoplývá tolik potřebným nadhledem a odstupem od látky. Společně s dalšími díly možná vytvoří Rodinný přítel kompaktní celek (nejspíš však ani to ne), momentálně je však jako samostatný film zcela nezajímavý.

 • Recenze Zahradnictví: Rodinný přítel na Total film

  Recenze Total film 85

  Zahradnictví: Rodinný přítel (2017) Rodinný přítel umí strhnout dobře napsaným příběhem a také nákladnou výpravou a dekoracemi i silnou hudbou Petra Ostrouchova. Kombinace jmenovaných elementů dělá z Rodinného přítele film evropského střihu. Nedochází tu ze strany producenta k viditelným kompromisům. A to je v našem teritoriu věc naprosto nevídaná.

 • Recenze Zahradnictví: Rodinný přítel na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 30

  Zahradnictví je filmovou trilogií režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského, vyprávějící o přibližně dvaceti letech života tří českých rodin mezi 40. a 60. lety minulého století. Jde o rozsáhlý projekt, jehož další dvě části uvidíme ještě v průběhu letošního roku – druhý díl s podtitulem Dezertér půjde do kin na konci září a závěru trilogie s názvem Nápadník se dočkáme v listopadu. Zároveň se o této trilogii mluví ve spojitosti s Hřebejkovým filmem Pelíšky, který by měl na Zahradnictví příběhově navazovat.

Související články k filmu Zahradnictví: Rodinný přítel

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Touha po dokonalém světě a první část trilogie Zahradnictví

  Filmové premiéry: Touha po dokonalém světě a první část trilogie Zahradnictví

  26. 4. 2017 10:00 Touha po dokonalém světě, první část trilogie Zahradnictví, posmívání se rasovým předsudkům, podivný balet v labyrintu metra a městských ulicích, strastiplné pátrání po identitě neznámé dívky, nákupčí oblečení pro mediální celebritu a městečko, kde se zastavil čas a žije se tam na pomezí reality a snu. V tomto týdnu nás čeká 7 filmových premiér.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Katastrofické sci-fi Geostorm, znepokojivý ekologický thriller a další nové trailery uplynulého týdne

  Katastrofické sci-fi Geostorm, znepokojivý ekologický thriller a další nové trailery uplynulého týdne

  16. 3. 2017 10:30 Uplynulý týden přinesl první trailer katastrofického sci-fi Geostorm, které se odehrává ve světě, kdy počasí kontrolují satelity z vesmíru a znepokojivý ekologický thriller Salt and Fire. Spoustu akce se na nás valí také ze snímku Baby Driver a samozřejmě z Rychle a zběsile 8. Na své si přijdou i fanoušci animáků, kteří mohou shlédnout nové ukázky ze Šmoulů a Velké oříškové loupeže. Samozřejmě nesmíme opomenout nové trailery k Zahradnictví: Rodinný přítel režiséra Jana Hřebejka a dobrodružnému fantasy Wonder Woman.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Hvězdně obsazená trilogie Zahradnictví, drsné čtvrti slunného Miami a další trailery uplynulého týdne

  Hvězdně obsazená trilogie Zahradnictví, drsné čtvrti slunného Miami a další trailery uplynulého týdne

  26. 1. 2017 16:30 Uplynulý týden přinesl trailery mnoha různých žánrů. Snímek Moonlight vypráví dramatický příběh dospívání a hledání sebe sama v drsných miamských čtvrtích, animovaná Balerína vypadá na pohodičku pro celou rodinu, a Ztracené město Z je dobrodružným životopisným snímkem o pátrání po bájné ztracené civilizaci. Zajímavě vypadá také první trailer westernového mystery Brimstone, a akční krimi Proti vlastní krvi. Česká hvězdně obsazená trilogie Zahradnictví se odehrává na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.