Plakát k filmu: Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka

Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka

dokina.cz
4,5

Premiéra 8. 11. 2018
Česká Republika, 2018, 85 min

Žánr:
dokumentární
Režie:
David Jařab | celý štáb

Vratislav Effenberger (1923-1986) je nejvýznamnější postavou českého poválečného surrealismu, básník a teoretik, jehož tvorba odráží svébytný přístup k realitě totalitního Československa, ale i nesmlouvavé postoje k celé euro-atlantické civilizaci. Po odchodu Toyen a Jindřicha Heislera do exilu a především po smrti nejvýznamnější osobnosti první fáze surrealismu Karla Teigeho, stává se vůdčí osobou, organizátorem, ale i reformátorem surrealistického hnutí u nás. Zároveň tuto sféru přesahuje svými postoji, které ho v sedmdesátých letech postaví po bok signatářů Charty 77. S hlavním proudem českého disentu však nesplynul, k jeho představitelům přistupoval vždy velice diferencovaně.

Vratislav Effenberger patřil vedle Václava Černého, Jana Patočky či třeba Jiřího Koláře a dalších k nejvýraznějším osobnostem české kultury druhé poloviny 20. století, jeho dílo a jeho myšlenkový přínos české společnosti přesto byly po roce 1989 reflektovány jen velice sporadicky.

Třicet let od jeho smrti dovoluje podívat se na jeho tvorbu i osobní život s odstupem a dává i šanci ji vzhledem k novým kontextům docenit. Zároveň ještě stále žije řada nejbližších spolupracovníků a přátel Vratislava Effenbergera, kteří dokážou podat fundované svědectví o „realitě a poesii“ této neprávem opomíjené osobnosti. Součástí této šance je i jedinečný přístup k autentickým dobovým osobním materiálům a pozůstalosti Vratislava Effenbergera.

Vratislav Effenberger (1923-1986) je nejvýznamnější postavou českého poválečného surrealismu, básník a teoretik, jehož tvorba odráží svébytný přístup k realitě totalitního ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1 hlasů
 • -
 • -
 • -

Recenze filmu Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka

 • Recenze Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 50

  Snímek tudíž tak trochu působí dojmem, jako by byl vytvořen "od nás pro nás" a jako by tvůrci chtěli skrze filmové plátno připomenout osobu nedoceněného českého surrealisty sami sobě. Což nemusí být na škodu. Pak ovšem o zvyšování obecného povědomí o Vratislavu Effenbergerovi nemůže být příliš řeč.

 • Recenze Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka na iDnes

  Recenze iDnes 40

  Místo na kulturním programu ČT art, kde nejspíše časem beztak zakotví, šel dokument Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka do sítě běžných kin. Tam patří asi stejně přirozeně jako slunečník do Macochy.

Trailer k filmu

Související články k filmu Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Dívka v pavoučí síti a rozmrzelý zelenáč

  Filmové premiéry: Dívka v pavoučí síti a rozmrzelý zelenáč

  7. 11. 2018 10:57 Věčně rozmrzelý zelený chlupatec, nečekané svědectví o začátku putinovské éry, první adaptace nedávno vydaného úspěšného bestselleru Davida Lagercrantze, duch sledující vyšetřování vlastní smrti, paintballový masakr uprostřed lesa, psychologický horor zasazený do konce devadesátých let a nejvýznamnější postava českého poválečného surrealismu. Tento týden přináší 7 filmových premiér a snímek Zborov z Národního Filmového Archívu.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.