Plakát k filmu: Vánoční koleda

Vánoční koleda Christmas Carol, A

dokina.cz
6,9

USA, 2009, 96 min

Žánr:
komedie, rodinný, drama, fantasy, animovaný
Režie:
Robert Zemeckis | celý štáb
Hrají:
Jim Carrey, Steve Valentine, Daryl Sabara, Michael J. Fox, Amber Gainey Meade, Sage Ryan | všichni herci

Ebenezer Vydřigroš začíná vánoční svátky se svým obvyklým skrblickým opovržením. Ale když ho duchové Vánoc minulých, přítomných a budoucích vezmou na cestu, která mu otevře oči a odkryjí mu pravdy, kterým starý Vydřigroš nechtěl uvěřit, musí otevřít své srdce a odčinit špatnosti, dříve než bude příliš pozdě.

Kdo by neměl rád kouzlo Vánoc? Zdá se, že jedna osoba na světě se najde. Ebenezer Vydřigroš vstupuje do vánočního období s obvyklým znechucením a se svým věrným zaměstnancem i jeho veselým synovcem jedná s notnou dávkou opovržení. Později téhož dne se Vydřigroš setká s duchem svého zemřelého obchodního společníka Josepha Marleyho, který v posmrtném životě platí za své dřívější bezcitné jednání. Marley doufá, že se mu podaří pomoci Vydřigrošovi, aby se před stejným osudem zachránil a prozradí mu, že ho navštíví trojice duchů. A tak se také stane, když vezmou duchové Vánoc minulých, současných a budoucích Vydřigroše na fantastickou pouť, která mu otevře oči a odhalí pravdy, kterým se zdráhal uvěřit, Vydřigroš zjihne. Podaří se mu vše napravit?

Ebenezer Vydřigroš začíná vánoční svátky se svým obvyklým skrblickým opovržením. Ale když ho duchové Vánoc minulých, přítomných a budoucích vezmou na cestu, která mu otevře oči a ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1420 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Vánoční koleda

 • Recenze Vánoční koleda na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Starý Ebenezer Vydřigroš (v originále Ebenezer Scrooge) je hamižný mrzout, který žije jen pro peníze. O vánoční noci ho navštíví tři duchové, kteří mu připomenou, jaké vánoce prožíval dřív, jaké prožívá teď a jaké bude prožívat, pokud se nezmění. Vánoční koleda Roberta Zemeckise je novou adaptací novely Charlese Dickense , která je v anglofonních zemích extrémně populární a dočkala se desítek filmových verzí, včetně některých velmi bizarních: Vybrat si Vánoční koledu jako další námět pro 3D počítačové zpracování byl od Zemeckise výborný nápad. Vzhledem k tomu, že většina filmu jsou halucinace a přeludy, a i ten každodenní Londýn je spíše pohádkový než historický, mírná CGI "nereálnost" je pro tuto látku velmi vhodná. Výtvarná podoba filmu velmi věrně kopíruje dřevořezy Johna Leecha z prvního vydání z roku 1843. Zpočátku se mi líbila příjemná strašidelnost filmu a posléze jsem byl příjemně překvapen, že Zemeckis (také autor scénáře) přitlačí na pilu ještě mnohem víc a film je značně strašidelný i slzopudný, rozhodně ne vhodný pro děti mladší 10 let. Což celkem odpovídá Dickensově předloze, která byla v průběhu desetiletí vykastrována jinými adaptacemi. Samozřejmě to nemohu nijak dokázat, ale myslím si, že by se Zemeckisova verze Charlesi Dickensovi líbila. Je dokonce tak retro a seriózní, že se dle mého názoru nebude líbit spoustě dnešních diváků, kteří očekávají (na základě prolhaných trailerů) "příjemnou vánoční zábavu". Hlavní klíč k úspěchu tkví ale v osobě Jima Carreyho. Technika 3D capture totiž vyžaduje, aby herci přeháněli svou mimiku, a to neumí nikdo lépe než gumový Carrey. Jeho Scrooge vypadá patřičně karikovaně, ale přitom se v něm odráží lidský herecký výkon. Z tohoto bohužel vyplývá i jeden z mála nedostatků filmu: Pokud má nějaká postava vypadat jako normální, nekarikovaný člověk, její obličej většinou působí podivně mrtvě a roboticky, až strašidelně. Netuším, proč to ve Vánoční koledě nefunguje, zatímco téměř před rokem to v Benjaminu Buttonovi fungovalo bezchybně... Jediná má další výtka spočívá v tom, že je velmi, velmi patrné, kdy jsou pohyby postav motion-capture a kdy jde o ruční animaci. Pokud se to mění v průběhu jednoho záběru, je to rušivé. Opravdu by neškodilo, kdyby na ruční animaci Zemeckis najal nějaké profíky od Pixaru. A jako dospělý divák bych také ocenil trochu méně těch šílených 3D jízd a letů nad Londýnem.

 • Recenze Vánoční koleda na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Na Vánoční koledu 3D, která ve čtvrtek vstupuje do českých kin, se mohou názory lišit. Kdo uvidí trojrozměrnou parádu s digitálně animovanými herci poprvé, se závratnou hloubkou a perspektivou nejlépe na velkoformátovém plátně v pražském sále IMAX, rozhodně si fascinován přidá k hodnocení deset procent navíc.

Související články k filmu Vánoční koleda

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Alita a sedm dalších herců, kteří zazářili v digitální podobě

  Alita a sedm dalších herců, kteří zazářili v digitální podobě

  8. 2. 2019 14:52 Je Andy Serkis pořád králem motion capture celebrit? A kdy konečně tahle kategorie bude soupeřit o vlastního Oscara?

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Vánoční koleda

  Vánoční koleda

  14. 11. 2009 22:00 Ebenezer Scrooge (Jim Carrey) vstupuje do vánočního období s obvyklým znechucením a se svým věrným zaměstnancem (Gary Oldman) a jeho veselým synovcem (Colin Firth) jedná s obvyklou dávkou opovržení. Později téhož dne se Scrooge setká s duchem svého zemřelého obchodního společníka Josepha Marleyho, který v posmrtném životě platí za své dřívější bezcitné jednání. Marley doufá, že se mu podaří pomoci Scrooge před stejným osudem zachránit a prozradí mu, že ho navštíví trojice duchů. Když ale vezmou duchové Vánoc minulých, současných a budoucích Scrooge na fantastickou pouť, která mu otevře oči a odhalí pravdy, kterým se zdráhá uvěřit, je Scrooge nucen otevřít své srdce a napravit roky zlé vůle, než bude příliš pozdě.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.