Plakát k filmu: Učitelka

Učitelka Učitelka

dokina.cz
7,3

Premiéra 21. 7. 2016
Česká Republika, Slovensko, 2016, 102 min

Žánr:
drama
Režie:
Jan Hřebejk | celý štáb
Hrají:
Zuzana Mauréry, Csongor Kassai, Tamara Fischer, Martin Havelka, Éva Bandor, Zuzana Konecná | všichni herci

Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání.

Autorská dvojice scenárista Petr Jarchovský a režisér Jan Hřebejk se poprvé spojila s mladou producentskou společností Offside Men (Ondřej Zima a Jan Prušinovský), která má na kontě seriál Čtvrtá hvězda a film Kobry a užovky. Přestože byl snímek původně zamýšlen jako ryze český projekt, vznikl nakonec jako slovensko-česká koprodukce s hlavním producentem společností PubRes (Zuzana Mistríková a Ľubica Orechovská). Tvůrcům se tak podařilo obsadit na filmovém plátně neokoukané, ale vynikající herce (Zuzana Mauréry, Csongor Kassai, Peter Bebjak, Martin Havelka, Ondřej Malý a další) a snímek nakonec natočili ve slovenské metropoli.

Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 3 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Učitelka

 • Recenze Učitelka na MovieZone

  Recenze MovieZone 70

  Funkční drama, které přináší minimum nového, ale ve své jednoduchosti je dostatečně jisté. Humorné momenty se samozřejmě vyskytují, ale většinu stopáže budete správně rozčarovaní ze všeho toho alibismu a pokrytectví. A to je správně.

 • Recenze Učitelka na iDnes

  Recenze iDnes 55

  Studie odvahy na totalitní půdě. Tak se dá popsat Učitelka, za niž si představitelka titulní role Zuzana Mauréry odnesla z karlovarského festivalu cenu pro nejlepší herečku.

 • Recenze Učitelka na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 75

  Drama Učitelka inspirováno skutečným příběhem je vlastně smutná vzpomínka na staré časy, kdy nikdo nikomu nevěřil a bál se projevit svůj názor. Všichni rodiče, ať už soudružku Drazdechovou podporují či nikoli, jednají se stejnou pohnutkou - chtějí pro své ratolesti to nejlepší. Hřebejk s Jarchovským netočí depresivně, vážné téma zobrazují s lehkostí a prokládají ho úsměvnými scénkami. Film ocení jak lidé, kteří éru komunismu zažili, tak mladší generace (až na děti). Dílo je zakončeno epilogem z roku 1991, který ukáže, že se podmínky výrazně změnili, ale Maria Drazdechová ne.

 • Recenze Učitelka na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 70

  Poslední spolupráce režiséra Jana Hřebejka se scenáristou Petrem Jarchovským v podobě snímku Líbánky sklidila pozitivních ohlasů jen poskrovnu, přičemž nejvíc se psalo o tom, jak Jarchovského špatný scénář podráží nohy jinak nadprůměrně kvalitní Hřebejkově režii, což je ostatně výtka, která je zmiňována v souvislosti s tvorbou tohoto dua již dlouhá léta, přinejmenším od filmu Medvídek. Hřebejkova spolupráce s jinými autory se ale v poslední době také dočkala převážně rozporuplných a zklamaných názorů, ať už šlo o filmovou tvorbu (Zakázané uvolnění, Svatá čtveřice) nebo o tvorbu seriálovou (Případ pro Exorcistu, Místo zločinu Plzeň). Učitelka je tudíž takovým Hřebejkovým návratem na výsluní, k motivům, na něž jsme u něj zvyklí. Zaprvé je režírovaná opravdu dobře a zadruhé Jarchovského scénář sice není vyloženě geniální, ale aspoň je smysluplný a solidně vystavěný, což se o scénáři Líbánek říct nedalo.

 • Recenze Učitelka na Fandíme filmu

  Recenze Fandíme filmu 80

  Zapomeňte na hořkosladkého Hřebejka, jeho sonda do nespravedlnosti, srabáctví a drobného hrdinství vyprovokuje spíš slzy vzteku.

 • Recenze Učitelka na Total film

  Recenze Total film 85

  Učitelka (SR, ČR, 2016) V Učitelce Jan Hřebejk s dobrým scénářem Petra Jarchovského dokázal, že umí naslouchat textu a pracovat s minimalismem. Dokázal navíc omezenými prostředky vytvořit poutavou a tísnivou atmosféru a naproti tomu dostal do snímku nezanedbatelnou dávku humoru.

Trailer k filmu

Související články k filmu Učitelka

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Děsivé spojení a konec legendárního hrdiny

  Filmové premiéry: Děsivé spojení a konec legendárního hrdiny

  20. 7. 2016 10:16 Děsivá bytost a nadpřirozeno, učitelka zneužívající své postavení, zoufalá snaha přežít v nejistotě a poslední souboj, jehož konec je dodnes opředen mnoha legendami, mýty a konspiracemi. 28. týden tohoto roku přináší 5 filmových premiér, včetně dokumentárního životopisného snímku o životě Ozzyho Osbourna, Bůh ti žehnej Ozzy Osbourne.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.