Plakát k filmu: Trainspotting

Trainspotting Trainspotting

dokina.cz
8,3

Premiéra 17. 1. 1996
1996, 94 min

Žánr:
komedie, drama, kriminální
Režie:
Danny Boyle | celý štáb
Hrají:
Kelly Macdonald, Robert Carlyle, Shirley Henderson, Kevin McKidd, Ewen Bremner, Ewan McGregor, Peter Mullan | všichni herci

Vybrat si život. Vybrat si práci. Vybrat si kariéru. Vybrat si rodinu. Vybrat si zasraně velkou televizi. Vybrat si myčky, auta… Na tyto všechny malichernosti hned zapomeňte. Rozhod sem se nevybrat si život, ale něco jinýho. A důvody? Žádný důvody nejsou. Kdo potřebuje důvody, když má heroin…..

Píše se rok 1996 a do kin přichází nový film s názvem Trainspotting. Většina diváků očekává jen opět silně bezpáteřní podívanou, kterou jim zatím filmová produkce pokaždé přinesla. Ale skutečnost je naprosto jiná. Takto progresivní film se ve velmi konzervativní britské společnosti snad ještě neukázal. Ukazuje snad vše, co je nevhodné- drogy, alkohol, nevázaný sex s kýmkoliv, násilí. Ale zároveň má naprosto propracovaný děj, který nadchne takřka každého odborníka na kvalitní film.

Edinburg. Obrovské město plné možností i nástrah. Každý skot je právem na toto město hrdý. Je to také rodné město party kamarádů. Marka, chytrého a bystrého muže, který ale díky drogám padá na spodinu společnosti, Spuda, poněkud retardovaného, ale zase naprosto upřímného mladíka, který má rád sex , ale také tvrdé drogy. Sick Boy, ulítlí na naprosto nesmyslných filozofických řečech, které ale všichni kolem něj obdivují. Také nelze přehlédnout jeho obchodní duch, který se projeví na konci filmu. Nesmíme zapomenout na Tomyho, naprosto slušného a bezproblémového muže, z kterého se po rozchodu se svojí přítelkyní ( pro něj z naprosto bizardních okolností- ztratil jejich kazetu, kde si to spolu rozdávají a zapomněl na její narozeniny) stává naprostá troska a zemře ve výkalech svého vlastního dárku- malého koťátka. A v neposlední řadě nelze ve filmu přehlédnout Bigbieho, člověk, který nejde do drog, ale přímo do lidí. Po svých opileckých výstupech je schopný zmasakrovat kohokoliv, jen aby uspokojil své bojovné pudy

Celá parta se neustále nechává nést na vlně krásného a opojivého pocitu, který jim dávají drogy až do okamžiku, kdy je Spud a Mark chyceni a odsouzeni. Jeden na protidrogovou léčbu a druhý přímo do vězení. Nastává naprostý zvrat, kdy se z Marka stává nový člověk, přestává fetovat a stěhuje za prací do Londýna. Zde si jej ale najde zbytek party a tak to vypadá, že jeho život se vrátí opět do původních kolejí. Shodou okolností se dostanou k velkému množství tvrdých drog, které záhy prodávají a po lupu a následné oslavě, Mark utíká se všemi penězi. Ale kam? Za prací, za kariérou, za zasraně velkou televizí…

Ve své recenzi jsem se vám nesnažil vysvětlit úlohu drog ve filmu z hlavního důvodu. Každý se tento obrázek může udělat sám a pochopit tento film naprosto jinak. I v tomto je tento film jedinečný a krásný. Nesnaží se vás napravit nebo vám kázat, že drogy, sex a násilí jsou špatné, ale poukazuje na subjektivní pochopení věcí každého člověka, tudíž, že i vše zlé může za určitých okolností vypadat dobře.

P.S. : Ješte jsem chtěl přidat vysvětlení samotného názvu filmu. V překladu se tím míní, náplň volného času v podobě sledování příjezdů a odjezdů vlaků, porovnání zpoždení apod. Tato zábava je zejména rožířena ve Velké Británii.

Ocenění
Nejlepší film mnoha festivalů- BAFTA Awards, Bodil Awards, Boston Society of Film Critics Awards, Chlotrudis Awards, Český lev a zcela jistě nemohu opomenout na Oscara

Vybrat si život. Vybrat si práci. Vybrat si kariéru. Vybrat si rodinu. Vybrat si zasraně velkou televizi. Vybrat si myčky, auta… Na tyto všechny malichernosti hned zapomeňte. ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 923 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Trainspotting

 • Recenze Trainspotting na iDnes

  Recenze iDnes 80

  Blíží se premiéra filmu T2: Trainspotting 2. Po dvaceti letech totiž režisér Danny Boyle natočil pokračování svého kultovního snímku Trainspotting. Připomeňte si ho v recenzi Mirky Spáčilové v MF DNES z 19. 10. 1996.

 • Recenze Trainspotting na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 90

  Spisovatel Irvine Welsh napsal v roce 1993 stejnojmenný román a ani ve snu by ho nenapadlo, jak velký hit to jednou bude, a že podle něj bude natočen film. A to ne ledajaký film. Trainspotting je snímek, který má dnes nespočet fanoušků po celém světě. Je to na jednu stranu nepěkný, provokativní a pro někoho až pobuřující příběh, který je vyrovnám trochou nadsázky. Tou trochou je myšleno hodně, opravdu hodně nadsázky a černého humoru, který není pro každého. Zároveň na jedné straně objevujeme krásnou skotskou přírodu a straně druhé jeho hnusné špinavé drogové podsvětí. Je to příběh jedné ztracené generace. Ani protagonisté nejsou typičtí hrdinové, ale přesto jim fandíme a nějakým krásně zvráceným způsobem si je oblíbíme. Trainspotting buď milujeme, nebo ho nenávidíme.

Související články k filmu Trainspotting

 • Obrázek k souvisejícímu článku: V létě v Česku vystoupí McCartney, Iggy Pop a další hvězdy

  V létě v Česku vystoupí McCartney, Iggy Pop a další hvězdy

  13. 6. 2016 10:11 Festivalová sezóna je na spadnutí, a to znamená i příjezd řady známých zahraničních zpěváků. Od Alphaville, jejichž koncert proběhl již v sobotu, po Fear Factory se mají fanoušci hudby nač těšit. Sestavili jsme pro ně seznam těch nejvýznamnějších jmen, aby jim neunikl žádný podstatný koncert!

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Potvrzeno, v Trainspottingu 2 se objeví původní herecká sestava

  Potvrzeno, v Trainspottingu 2 se objeví původní herecká sestava

  5. 12. 2015 22:00 Danny Boyle potrvdil dvojku kultovního filmu Trainspotting již před časem, ale hodně se spekulovalo nad tím, jací herci se z původního dílu v navazujícím pokračování objeví. Nyní je jasné, že se dočkáme původní pánské party, která to tehdy pořádně uměla rozjet. Snímek má naplánovanou premiéru v roce 2017.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Cože? Trainspotting 2 opravdu bude

  Cože? Trainspotting 2 opravdu bude

  7. 9. 2015 17:00 Kultovní snímek Dannyho Boyla Trainspotting se objevil v kinech v roce 1996 a byla to jedna z největších filmových událostí roku. Režisér Boyle i autor literární předlohy Irvine Welsh od té doby musí komentovat a odpovídat dotazy ohledně pokračování. Nyní je jasno. Dvojka opravdu bude.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.