Plakát k filmu: Tom of Finland

Tom of Finland Tom of Finland

dokina.cz
6,7

Premiéra 9. 11. 2017
USA, Německo, Švédsko, Finsko, Dánsko, 2017, 115 min, od 15 let

Žánr:
drama, životopisný
Režie:
Dome Karukoski | celý štáb
Hrají:
Jakob Oftebro, Jessica Grabowsky, Werner Daehn, Lauri Tilkanen, Pekka Strang, Troy T. Scott | všichni herci

Vyznamenaný důstojník Touko Laaksonen se vrací z druhé světové války a velmi rychle zjišťuje, že život ve Finsku v době míru je pro něj stejně znepokojivý. Helsinky jsou prodchnuté homofobií a všichni muži jsou nuceni k tomu, aby se oženili a měli děti. Touko nalézá útočiště ve vlastní umělecké tvorbě, která se začíná specializovat na stylizované homoerotické kresby svalnatých mužů. Laaksonenovo dílo opatřené slavným podpisem „Tom of Finland“ se stalo emblémem celé generace mužů a pomohlo zažehnout plameny gay revoluce.

Vyznamenaný důstojník Touko Laaksonen se vrací z druhé světové války a velmi rychle zjišťuje, že život ve Finsku v době míru je pro něj stejně znepokojivý. Helsinky jsou ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů

Recenze filmu Tom of Finland

 • Recenze Tom of Finland na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Životopisný (hraný) film o člověku jménem Touko Valio Laaksonen (1920 - 1991), kterého znáte (pokud ho vůbec znáte) spíše pod uměleckým pseudonymem Tom of Finland. Tom of Finland patří mezi mé oblíbené umělce, protože pouze za použití tužky dokázal kreslit takovéto věci: (Toto je jeden z jeho obrázků vhodných pro mládež. Ty méně vhodné si snadno vygooglíte.) Pravděpodobně vás nepřekvapí, že Touko Laaksonen byl gay. Možná vás ale překvapí, že takovéto obrázky kreslil už někdy v 50. letech minulého století, což v tehdejším Finsku bylo značně rizikové a mohlo to mít za následek zmlácení, uvěznění i horší věci.

 • Recenze Tom of Finland na Total film

  Recenze Total film 60

  Tom of Finland (2017) Nicméně režisér moc kreativity svým snímkem neprokazuje. Fragmentové skládání děje a skoky v čase jsou prostě nakonec trochu nuda, která mi na křesle kina způsobila bolesti krční páteře, ze kterých se dodnes vzpamatovávám... A já se přitom tolik těšila na trochu rafinovanosti, která by se potkala s humorem a dokázala by rozrajcovat i čistokrevného heterosexuála.

 • Recenze Tom of Finland na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 80

  Je stále na místě říct, že pro někoho mohou být filmy s gay tematikou příliš silným kafem. Ovšem u Tom of Finland se opravdu není čeho obávat. Zdařilý snímek nás spíše provede životem umělce, kterým Touko Laaksonen byl, a při tom se pokusí o trochu osvěty a pochopení. Kromě příliš dlouhé stopáže a rušivého střihu mu nelze skoro nic vytknout, naopak. Kamera je dobrá, zvuk ještě lepší a minimalistické herectví hlavních postav osvěžující. Tom z Finska nás osloví, ukáže nám, co dokázal a co stále dokazuje a přiměje nás, když už ne nadšeně skákat do vzduchu, alespoň pochopit PROČ.

Trailer k filmu

Související články k filmu Tom of Finland

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Vražda v Orient expresu a odplata mafie

  Filmové premiéry: Vražda v Orient expresu a odplata mafie

  8. 11. 2017 09:59 Řetězec podezírání, vydírání a násilí, záhadná vražda v přepychovém vlaku Orient expresu, dílo pomáhající zažehnout plameny gay revoluce, pátrání po tajemství dávno ztraceného tatínka a servírka bojující s předsudky svého okolí. V tomto týdnu přichází do českých kin 5 filmových premiér.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.