Plakát k filmu: Thor

Thor Thor

dokina.cz
6,9

Premiéra 28. 4. 2011
USA, 2011, 115 min

Žánr:
dobrodružný, akční, drama, fantasy
Režie:
Kenneth Branagh, Joss Whedon | celý štáb
Hrají:
Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Natalie Portman, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård, Kat Dennings | všichni herci

Poznáte ho podle kladiva. Bez něj nedá ani ránu. Je to bůh a také rebel. A možná se stane legendou. Pokud zkrotí vlastní pýchu. Thor se zrodil v severské mytologii a je zároveň členem elitní líhně superhrdinů komiksového gigantu Marvel, který už přivedl na plátna kin jeho sourozence Spidermana, Ironmana nebo mutanty X-Men. Thor je ale výjimečný. Mimo jiné i tím, že se jeho filmového příběhu ujal slavný specialista na Shakespeara Kenneth Branagh.

Thorovu (Chris Hemsworth) otci, vládci bohů Odinovi (Anthony Hopkins), trvalo spoustu let, než ve své říši nastolil křehký mír. Jeho arogantní a domýšlivý syn ale dělá všechno proto, aby tuhle rovnováhu narušil. Když pohár trpělivosti jeho otce přeteče, Odin Thora exemplárně potrestá. Odebere mu jeho božské schopnosti a svrhne ho mezi obyčejné smrtelníky na planetu Zemi. Svržený a zavržený Thor lidmi zpočátku opovrhuje, postupně se mu ale začnou dostávat pod kůži, zejména sličná vědkyně Jane Foster (Natalie Portman). Thorovi ale není dopřáno užívat si pozemského klidu. Jeho bratr Loki (Tom Hiddleston) chce využít Thorova aktuálního oslabení a pošle na něj armádu všehoschopných pochopů, která v duchu přísloví „Když se kácí les, létají třísky", rozpoutá peklo na Zemi. Boží synek se bude muset rychle rozhodnout, jestli nechá lidi za sebe krvácet, nebo se vzchopí, zvedne kladivo a vyrazí na zteč.

Na otázku, proč přešel Kenneth Branagh od shakespearovských adaptací (Hamlet, Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový) k trikově opulentnímu spektáklu, odpovídá sám režisér lakonicky: „Kdo by nechtěl točit film o nesmrtelných bozích a dalších výjimečných jedincích? Navíc v kombinaci sci-fi, fantasy a akčního dramatu?„ vysvětluje a dodává: „Je to v podstatě obyčejný lidský příběh zasazený do mimořádně epické dimenze." Právě Kenneth Branagh je hlavním důvodem tak hvězdného obsazení. Například čerstvě oscarová Natalie Portman se projektu upsala, aniž četla scénář. „Když jsem se dozvěděla, že to má točit Kenneth Branagh, přišlo mi to natolik úchylné, že jsem v Thorovi hrozně chtěla hrát," říká.

Poznáte ho podle kladiva. Bez něj nedá ani ránu. Je to bůh a také rebel. A možná se stane legendou. Pokud zkrotí vlastní pýchu. Thor se zrodil v severské mytologii a je zároveň ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 556 hlasů

Recenze filmu Thor

 • Recenze Thor na MovieZone

  Recenze MovieZone 70

  Branagh, navigovaný marveláckými pochopy a vlastním instinktem, si rozhodně neudělal ostudu. Na plátně ožívá nejen jeho dlouholetá láska k literární klasice, ale i k thorovskému comicsu. Herci hrají, planety rotují, ocel sviští a hlavy padají, aniž by při tom divák přicházel o humor. Thor je velmi lákavý hybrid a jeho hlavní hrdina, z nějž mírně neotesaný Hemsworth dostal to nejlepší, má teď odvážně našlápnuto daleko za hranice tištěné slávy.

 • Recenze Thor na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Adaptace comicsu od Marvela o synovi boha Odina, který se dostane na Zemi. Této adaptace Kennetha Branagha jsem se dost obával, protože první trailery vypadaly vyloženě strašně. Naštěstí to dopadlo velmi příjemně, ale ani tento trailer neodpovídá tomu, o čem film je. Většina filmu se (naštěstí) odehrává v Valhalle Asgardu a přilehlých magických končinách, kde probíhají pletichy mezi Thorem (Chris Hemsworth), jeho bratrem Lokim (Tom Hiddleston), otcem a vševládcem Odinem (Anthony Hopkins), armádou ledových skřetů a dalšími. Zde se odehraje většina důležitého a vysvětluje se tím, proč asi byla režie svěřena Kennethu Branaghovi. Zdejší scény totiž vypadají jako megalomanské divadelní představení, což myslím v tom nejlepším smyslu slova. Hrdinové si většinu času dramatickými hlasy říkají věci jako "Svým činem jsi přinesl zkázu celému našemu světu, za to budiž proklet celý tvůj rod do sedmého kolena" a zavile na sebe koukají, mezi tím občas bojují, procházejí se nádherně šílenými stavbami jako z filmu Fritze Langa a jezdí na superkoních po duhových kosmických teleportech za doprovodu hřímavé hudby . Tohle funguje výborně a je to osvěžující, protože jsme to v takovéto kvalitě a s takovýmto rozpočtem pravděpodobně ještě neviděli. Je to částečně pohádka a částečně legrace, a je úplně jedno, že v Valhalle Asgardu vegetují černoch a Asiat a že kostýmy vypadají jako něco z československé televizní inscenace z roku 1985. Je to hra (divadelní hra i hra s divákem) a je to fajn. Veškeré události na Zemi jsou jen jakási odbočka, protože je sem Thor zapuzen, když ze zprotiví otci a je mu odňata magická síla (a kladivo). Zde proběhne epizoda "ryba mimo svůj rybník", když se dezorientovaného Thora ujmou vědci (Natalie Portmanová, Stellan Skarsgård). Hemsworth (kterého jsme krátce viděli v novém Star Treku jako Kirkova otce) roztomile hraje zmateného burana, který je zcela mimo, ale celkově je pozemská část filmu méně zajímavá a do značné míry zbytečná (což je smutné, protože právě ona by vlastně měla být pro děj to nejdůležitější). Branagh režíruje velmi zručně, aniž by se nějak příliš exhiboval (kamera nakřivo a zpomalené záběry se v comicsovém filmu nedají brát za exhibici, to je dnes standard). Celkově působí jeho film zábavněji a o něco méně onanističtěji než když se Ang Lee kdysi pokusil o něco podobného s Hulkem . Nevím přesně, jak se to Branaghovi povedlo, ale nenudil jsem se, ani jednou jsem se nezasmál na nepatřičném místě, a mnohokrát jsem se smál na místech, na kterých jsem se smát měl - což bylo podstatně víc, než jsem očekával. Jenom si nejsem jistý, jak to celé přijmou hardcore fanoušci comicsového Thora, pokud u nás nějací takoví jsou - vždyť hrdina nemá přilbu s křidélky! P.S: Dabing tomu pochopitelně nepomáhá (v originále má Thor roztomilý pseudobritský přízvuk), ale není nesnesitelný. P.P.S: Trojrozměrnost je úplně k ničemu, mnohokrát v průběhu filmu mi připadalo, že je obraz úplně plochý.

Trailer k filmu

Související články k filmu Thor

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Thor je v amerických kinech i nadále jedničkou

  Thor je v amerických kinech i nadále jedničkou

  17. 5. 2011 07:00 Dobrodružný fantasy film Thor i druhý víkend po uvedení kraloval severoamerickým kinům, když vydělal 34,5 milionu dolarů (597 milionů korun). Na druhé místo žebříčku nejnavštěvovanějších snímků se zařadila novinka Ženy sobě, která s tržbami 24,4 milionu dolarů (422 milionů korun) výrazně překonala očekávání distributorů.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Thor je v severoamerických kinech jasnou jedničkou

  Thor je v severoamerických kinech jasnou jedničkou

  9. 5. 2011 18:00 Dobrodružný fantasy film Thor byl o víkendu v severoamerických kinech jasně nejúspěšnější, když po své premiéře vydělal 66 milionů dolarů. Minule první celovečerní snímek Rychle a zběsile 5 skončil za uplynulé tři dny druhý s 32,5 milionu dolarů.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Akční fantasy Thor vede tabulku návštěvnosti kin

  Akční fantasy Thor vede tabulku návštěvnosti kin

  3. 5. 2011 21:49 Mezi obyčejné lidi z nebeských výšin dopadne pyšný severský bůh hromu Thor, aby dospěl, zmoudřel a byl hoden trůnu svého božského otce. Stejnojmenný akční fantasy snímek vycházející z komiksové předlohy, který natočil slavný specialista na Shakespeara Kenneth Branagh, se hned po premiéře umístil díky 25.609 divákům a tržbám čtyři miliony korun v čele tabulky nejnavštěvovanějších filmů českých kin.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.