Plakát k filmu: Teorie tygra

Teorie tygra Teorie tygra

dokina.cz
7,2

Premiéra 31. 3. 2016
Česká Republika, 2016, 101 min

Žánr:
komedie, drama
Režie:
Radek Bajgar | celý štáb
Hrají:
Lucia Siposová, Jakub Kohák, Jiří Bartoška, Iva Janžurová, Tatiana Vilhelmová, Eliška Balzerová | všichni herci

Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí.

A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi.

Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající.

Jiří Bartoška ke své postavě a tématu filmu prozrazuje: „Ženy si berou tygra, aby z něj postupem času udělaly králíka, kterému se nasype trochu toho krmiva, ale hned se mu zavřou vrátka, aby ho náhodou nenapadlo hrát si mimo králikárnu na tygra. A o tom se snažíme vyprávět náš film.“

Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 15 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 127.94 CZK 435.62 CZK Přehrát online
PŮJČOVNÉ 69.00 CZK Přehrát online
Přehrát online

Recenze filmu Teorie tygra

 • Recenze Teorie tygra na MovieZone

  Recenze MovieZone 60

  Radek Bajgar natočil vztahovou komedii s občasnými smutnými chvilkami, jak to mají kinodiváci rádi. Místy nedotažený scénář maskují dobře obsazení herci a vcelku vkusný humor, takže o tu správnou, příjemnou feel-good atmosféru není nouze. Ale víc radši nechtějte.

 • Recenze Teorie tygra na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Veterinář Jan (Jiří Bartoška) má už hodně dlouho za ženu Olgu (Eliška Balzerová), která mu kontroluje život. Když Jan konečně vysleduje, že v té kontrole je zřejmý rodinný pattern, a že ji praktikuje jak Olžina matka (Iva Janžurová), tak Olžina (a jeho) dcera, cosi se v něm zlomí a on volí radikální řešení: Vykašlat se na všechno a odejít někam do maringotky k řece... Několikrát ročně se nám snaží čeští filmaři předložit film, který se "laskavě dívá na lásku ve středním a pozdějším věku", "s citlivým humorem nám ukazuje hořkosti tohoto životního období" a podobné fráze, ze kterých se mi otvírá nůž v kapse. Ty filmy jsou většinou strašné (viz nedávné počiny od Poledňákové nebo Menzela ) a často v nich hraje Jiří Bartoška.

 • Recenze Teorie tygra na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Je to film jako každý jiný, a přece není. K Teorii tygra se totiž váže fakt, že jde o první návrat Jiřího Bartošky před kameru poté, co vyhrál nad nemocí. Příjemnější by tedy bylo oslavovat než kritizovat, a naštěstí se to dá.

 • Recenze Teorie tygra na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 80

  Teorie tygra je tragikomedií, která nejen pobaví, ale nabídne i poetické záběry během sebepoznávacího putování a možná i trochu otevře oči všem lidem žijícím v páru. Nic se nesmí přehánět, a to ani na jednu stranu. Důležité je zůstat svůj a přitom to dovolit i tomu druhému.

 • Recenze Teorie tygra na Total film

  Recenze Total film 85

  Teorie Tygra (Česko, 2016) Dobrý scénář, profesionální řemeslo. Přesní a dobře obsazení herci. Jak málo stačí k tomu, aby vznikl dobrý film. Dobrý český film.

Trailer k filmu

Související články k filmu Teorie tygra

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Teorie tygra - recenze české hořké komedie s Bartoškou

  Teorie tygra - recenze české hořké komedie s Bartoškou

  1. 4. 2016 10:00 Veterinář Jan (Jiří Bartoška) má už hodně dlouho za ženu Olgu (Eliška Balzerová), která mu kontroluje život. Když Jan konečně vysleduje, že v té kontrole je zřejmý rodinný pattern, a že ji praktikuje jak Olžina matka (Iva Janžurová), tak Olžina (a jeho) dcera, cosi se v něm zlomí a on volí radikální řešení: Vykašlat se na všechno a odejít někam do maringotky k řece...

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Tatínek roku a dvojice

  Filmové premiéry: Tatínek roku a dvojice "šikulů" Pat a Mat

  30. 3. 2016 09:45 Souboj o titul hlavy rodiny, komediální boj o vládu nad vlastním životem, návrat dvojice známých "šikulů" a stylizovaný náhled do privátní sféry několika Rakušanů a jejich sklepů. V tomto týdnu nás čeká sedm filmových premiér.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.