Plakát k filmu: Teheránská tabu

Teheránská tabu Teheran Tabu

dokina.cz
7,2

Premiéra 14. 6. 2018
Německo, Rakousko, 2017, 90 min, od 18 let

Žánr:
drama, animovaný
Režie:
Ali Soozandeh | celý štáb
Hrají:
Farhad Abadinejad, Jasmina Ali, Rozita Assadollahy, Alireza Bayram, Sasan Behroozian, Zahra Amir Ebrahimi | všichni herci

Tři mladé ženy a jeden muž mají podobné touhy jako jejich vrstevníci jinde na světě. Žijí ale v Teheránu, kde platí úplně jiná pravidla. Rockové koncerty v klubech, nemanželský sex, alkohol i drogy místní zákony zakazují a vytlačují do podzemí. Kdo má peníze a moc, pravidlům se snadno vzepře. Ostatním, kteří chtějí žít mimo úzce vymezené mantinely, hrozí tvrdé tresty. Při cestě za štěstím a svobodou tak hrdinové filmu musí bořit tabu a riskovat. Snímek je celovečerním debutem íránského režiséra žijícího v Německu Aliho Soozandeha. Natáčet přímo v Íránu nepřicházelo v úvahu, film proto vykresluje atmosféru teheránských ulic unikátní animační metodu rotoskopie.

Tři mladé ženy a jeden muž mají podobné touhy jako jejich vrstevníci jinde na světě. Žijí ale v Teheránu, kde platí úplně jiná pravidla. Rockové koncerty v klubech, nemanželský ... celý popis


Mediadesk
Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Teheránská tabu

 • Recenze Teheránská tabu na iDnes

  Recenze iDnes 70

  Znají jen omezení, tresty, hrozby. „Povolení k vydání vaší desky se zamítá“ či „Zatknout, drželi jste se veřejně za ruce!“. Animovaná Teheránská tabu, jež do kin vybrali diváci, poví víc než politické studie.

 • Recenze Teheránská tabu na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 70

  Teheránská tabu se pyšní bezpochyby originálním námětem i zpracováním animační metodou rotoskopie, která okořenila i český snímek Alois Nebel. Animace ubírá filmu na reálnosti jen nepatrně, a proto jsou tabu vskutku nevšedním zážitkem, ve kterém nahlédneme na odvrácenou stranu íránské metropole Teheránu a zjistíme, že bez ohledu na zemi, ve které se mladá generace narodila, touží vždy po podobných věcech. Ovšem ty sny, které Evropané neshledávají žádným problémem, jsou v Íránu často velmi těžko dosažitelné. Divácké hlasování zvolilo i pro letošní rok zajímavý film, který se díky němu dostane do českých kin. Teheránská tabu jsou poměrně napínavé povídky o životě, a hlavně přinášejí do světa kinematografie opět něco nového.

 • Recenze Teheránská tabu na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 80

  Íránský animovaný film (pro dospělé) Teheránská tabu kriticky odkrývá dvě tváře muslimské společnosti, jejíž mnozí členové by sice chtěli žít svobodně, ale jsou omezováni a svazováni autoritářskými pravidly, kulturními zvyklostmi a ortodoxní náboženskou tradicí, kvůli čemuž jsou buď nuceni se podřídit, nebo v honbě za lepším životem tato pravidla obcházet a porušovat a tvářit se přitom pokorně a poslušně jen na navenek. Nejde jen o touhu dívat se na porno, nezávazně souložit a případně i užívat drogy v zemi, v níž jsou omamné substance, alkohol i nemanželský sex (a dokonce i nemanželské držení za ruku na veřejnosti) tvrdě postihovány, ale třeba i o právo ženy jednat sama za sebe a nemuset mít kvůli všemu úředně ověřený souhlas svého manžela. Kdo se odmítá smířit se svou rolí a prolomí nějaké tabu, ocitne se ve víru pokrytectví, strachu, korupce a zločinného undergroundu.

 • Recenze Teheránská tabu na Total film

  Recenze Total film 75

  Teheránská tabu (2018) To, že snímek o íránském životě vznikl v zahraničí, zásadně autorovi uvolnilo ruce. Mohl si dovolit otevřenost, na kterou ve filmech z tohoto prostředí nejsme a z podstaty věci ani nemůžeme být zvyklí. Teheránská tabu ukazují schizofrenii tamní společnosti. A je to ještě výpověď o to smutnější, že ti, kteří by rádi něco změnili musí volit jedině formu útěku. Pro evropského diváka má ale tenhle snímek velkou hodnotu, protože ho zcela jistě donutí srovnat si vlastní žebříček hodnot.

Trailer k filmu

Související články k filmu Teheránská tabu

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Vládce kokainového impéria a hra na babu

  Filmové premiéry: Vládce kokainového impéria a hra na babu

  13. 6. 2018 10:28 Odhalení sexuální orientace, oblíbená dětská hra na babu v novém podání, invaze animované kosmické legrace, Penelopé Cruz jako novinářka milující narkobarona a vládce kokainového impéria, odborník na tradiční japonský pokrm ramen na cestě do Singapuru, hledání štěstí a svobody v teheránských ulicích a psychologický thriller polské režisérky Jagody Szelc. Tento týden přináší 7 filmových premiér.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.