Plakát k filmu: Straight Outta Compton

Straight Outta Compton Straight Outta Compton

dokina.cz
7,6

Premiéra 17. 9. 2015
USA, 2015, 147 min, od 15 let

Žánr:
drama, životopisný, hudební
Režie:
F. Gary Gray | celý štáb
Hrají:
Ice Cube, O'Shea Jackson Jr., Marc John Jefferies, Corey Hawkins, Zachary Williams, Jason Mitchell | všichni herci

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap“ a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie.

Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. Kdo se v osmdesátých letech minulého století potuloval po Comptonu a měl černou barvu kůže, byl pro policajty automaticky podezřelý. Začínajícího rappera, který si přezdíval Eazy-E, to neskutečně štvalo. I když ani on rozhodně nebyl žádný beránek, protože si úspěšně přivydělával prodejem drog. I díky tomu měl zdroje na rozjetí rapové skupiny. Záhy se k ní přidal jeho kámoš, comptonský DJ Dr. Dre, a další muzikanti DJ Yella a Mc Ren. Zcela zásadním se stal pátý člen kapely, Ice Cube, který tvořil texty plné brutální lyriky a neobvyklých rýmů.

Zpívali o všem, co je štvalo. O systému, který je zašlapává, o policajtech, co je předchozí večer zmlátili. Hněv a frustrace z nich stvořily komety, které začaly ovlivňovat čím dál víc lidí. Splněný sen kalila zvýšená pozornost státních orgánů. Když totiž zpíváte písničku, která se jmenuje „Fuck the Police“, nemůžete se moc divit. „Je to kombinace příběhu o splněném Americkém snu a pravé řecké tragédie,“ říká o příběhu režisér Gray, kterého k příběhu kapely pojí velmi silné pouto. I on sám totiž vyrostl v Comptonu a svou kariéru zahájil jako režisér videoklipů rapových zpěváků, mimo jiné Ice Cubea. Fakt, že svým hrdinům rozumí, je také z každé minuty filmu plného hitů gangsta rapperů opravdu cítit.

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 2 hlasů

Recenze filmu Straight Outta Compton

 • Recenze Straight Outta Compton na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

  Původně to byla jen hlasitá, vulgární a agresivní rapová kapela. A pak se z NWA stal fenomén, o kterém mluvil celý svět a nejen kvůli hudbě. Nic ale nevydrží věčně. Strhující hudební biografie říznutá gangsterkou připomíná víc akční film než ubulená životopisná dramata. Dvě a půl hodiny utečou v kině zatraceně rychle, neznámí herci ze sebe mačkají výkony, za něž by se nemuseli stydět ani to nejlepší v oboru, a F. Gary Gray to celé točí mnohem zábavnějším způsobem než jeho mnohdy ambicióznější kolegové. Výborná záležitost nejen pro fanoušky rapu. Výborný film.

 • Recenze Straight Outta Compton na fffilm

  Recenze fffilm 80

  80. léta, počátky rapového umění. Compton, Eazy-E, Dr. Dre, Ice Cube, N.W.A... Co vám to říká? Mně to moc neříkalo, a přesto (nebo právě proto) mě tento film F. Garyho Graye potěšil. Tihle pánové položili tehdy základ žánru, ze kterého se v průběhu příštích desetiletí vyvinulo až toto:

 • Recenze Straight Outta Compton na iDnes

  Recenze iDnes 65

  Film Straight Outta Compton se ve Státech stal hitem, do Česka teď přišel s otazníkem, koho osloví kromě ctitelů skupiny N.W.A., která stvořila žánr zvaný gangsta rap.

 • Recenze Straight Outta Compton na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 85

  Nesejde na tom, jestli máme rádi gangsta rap, Straight Outta Compton baví bez ohledu na hudební preference. Příběh nás pohltí a ani jednou za 147 minut se nepodíváme na hodinky. Jediná velká škoda pro českého diváka je, že písničky většinou nemají překlad. Ta část publika, která si slangovou americkou angličtinu navíc ještě v hodně rychlém tempu, nestihne přeložit, tak přichází trochu zkrátka.

 • Recenze Straight Outta Compton na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 70

  Název hudebního životopisného dramatu Straight Outta Compton odkazuje k prvnímu albu černošské rapperské skupiny N. W. A. (Niggas With Attitude), která položila v roce 1988 svými songy základy gangsta rapu a zapsala se zlatým písmem do historie hip-hopu. Rappeři Eazy-E, Dr. Dre a Ice Cube tehdy ve svých drsných textech nekompromisně reflektovali své dojmy ze života na sociálně znevýhodněném předměstí kalifornského Comptonu, rozhořčení z rasové diskriminace a pohrdání autoritami, zejména pak nepřiměřeně reagující policií.

 • Recenze Straight Outta Compton na Fandíme filmu

  Recenze Fandíme filmu 80

  Životopis hiphopové legendy, kapely N.W.A., nabízí zajímavé osobnosti, tvrdé životní osudy i chytlavou muziku.

 • Recenze Straight Outta Compton na Total film

  Recenze Total film 70

  Straight Outta Compton (USA, 2015) N.W.A. bořili konvence a vzpírali se autoritám, film o nich se naopak drží všech pouček o tom, jak dělat hudební životopisné drama. Jedinými autoritami jsou potom producenti Dr. Dre a Ice Cube, kteří příběhu obrušují hrany.

Trailer k filmu

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.